Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Optymizm całkiem na wyrost

04.02.2013

Według naszych dyżurnych autorytetów ekonomicznych, jak samego premiera oraz ministra finansów J. V. Rostowskiego druga połowa 2013 r. ma być dobra. Ma być po spowolnieniu gospodarczym i z górki. Ma być szarpnięcie do przodu produkcji i przyspieszenie eksportu. Nasi rządzący i zaklinacze rzeczywistości bardzo liczą na to, że niemiecki parowóz ruszając pociągnie też polskie wagony. Rok 2013 według polskiego premiera ma być lepszy, niż sądzą pesymiści.

Problem tylko w tym, że owych pesymistów przybywa lawinowo, nie tylko w Polsce, ale również w samych Niemczech, wśród środowisk akademickich. Nie mówiąc już o Wielkiej Brytanii i o nastrojach w pozostałych krajach strefy euro, gdzie kierujemy zdecydowaną większość naszego eksportu, głównie wyroby przemysłu motoryzacyjnego, części zamienne, podzespoły, papierosy, meble, żywność. Tu wyraźnie siada produkcja, import, konsumpcja i zamówienia eksportowe. Niemcy kupują ok. 40 proc. produkcji mebli z Polski, Włosi – mniej samochodów, Słowacy i Czesi nie chcą polskiej żywności.

Niemiecki rząd właśnie obniżył, pewno nie po raz ostatni i to aż o połowę, wzrost gospodarczy na ten rok. Z poziomu 1 proc. PKB planowanego jeszcze jesienią  do zaledwie 0,4-0,5 proc. wzrostu PKB. Niektórzy analitycy bankowi, oczywiście nie w Polsce przepowiadają otarcie się niemieckiej gospodarki, nawet o recesję. Największa europejska gospodarka, choć  sama bardzo liczy na poprawę koniunktury  w Chinach  i USA, może być zaskoczona rozwojem wypadków. Konflikt  chińsko-japoński o wyspy Sankaku wisi na włosku. W Hiszpanii afera łapówkowa rządu, we Włoszech afera bankowa i wybory za pasem, których Monti nie musi wygrać. Niemiecką gospodarkę, a zwłaszcza finanse publiczne pomału dopadają konsekwencje zapaści gospodarczej i kryzysu zadłużeniowego strefy euro i krajów PIGS. A płacić trzeba dalej, tym bardziej, że EBC szaleje ze skupem śmieciowych obligacji bankrutów. Na dziś niemiecki udział w szerokim geście EBC to ok. 450 mld euro i nadal rośnie. W 2012r. Niemcy osiągnęły wzrost PKB na poziomie zaledwie 0,7 proc. w rok, wcześniej w 2011r. było to jeszcze 3 proc., a dwa lata wstecz nawet 4,2 proc. PKB. Niemcy, a zwłaszcza rosnąca w siłę opozycja jest coraz bardziej sceptyczna gdy idzie  o dalszą pomoc dla chorych członków strefy euro. Nic dziwnego, bo dług publiczny Niemiec wzrósł gwałtownie w ostatnich latach i wynosi już  ok. 2,2 bln euro, to jest aż 83 proc. w relacji do niemieckiego PKB, sam dług rządowy wynosi już 1,1 bln euro. My Polacy pod koniec tego roku też będziemy mieli  ok. 1 bln długu publicznego, tyle że w złotych. Opozycja socjaldemokratyczna  w Niemczech chce podnieść świadczenia socjalne i wprowadzić płacę minimalną, a to będzie kosztować.

Francuzi mają totalne problemy, ich finanse są bliskie załamania. Niemiecka lokomotywa traci parę, stoi i sapie, dyszy i dmucha, polska niestety już zjechała na boczny tor i coraz szybciej toczy się w dół, tusk tuk, tusk, tuk. Widać również pewne niepokojące tendencje  w produkcji przemysłowej, a nawet w eksporcie Niemiec. Siemens widzi mniejsze zapotrzebowanie na dobra przemysłowe. Największy niemiecki bank Deutsche Bank zanotował w IV kw. stratę w wysokości 2,15 mld euro. Co prawda prof. Drozdowicz- Bieć  z SGH w TVN-CNBC uspokaja zarówno nas, jak i Niemców, że ich samoocena gospodarki jest zbyt pesymistyczna. Czyli, że niby minister gospodarki Niemiec P. Rosler myli się, bo będzie lepiej. No, bo IFO i ZEW rosną. Niektórzy jak widać przez różowe okulary patrzą nie tylko na naszą gospodarkę, ale i cudzą.

Nie tylko nie będzie wyraźnie lepiej w samych Niemczech, ale też tym bardziej w II-ej połowie 2013 r. nie będzie lepiej z polską gospodarką i to nie tylko z powodu gigantycznego podwiązania polskiego przemysłu pod niemieckie produkty finalne. Dramatyczny spadek produkcji przemysłowej, budowlanej, inwestycji, konsumpcji i sprzedaży w grudniu 2012r. nie jest przypadkowy i krótkotrwały. Słabnie coraz wyraźniej niemiecki import i zamówienia eksportowe. A niemiecki import to polski eksport. Polski eksport do Niemiec zaczął słabnąć już w 2012r., zwłaszcza   w II-ej połowie roku i spadł o 1 proc. do poziomu 25,3 proc., spadł też import z Niemiec o 1 proc. do poziomu 21,4 proc. Niemiecki Opel w Gliwicach wyprodukował w 2012r. 125 tys. aut, to aż o 28 proc mniej niż w 2011 r. Sprzedaż detaliczna spadła w Niemczech w ujęciu rocznym aż o 4,7 proc., a to bardzo duży spadek. Rok 2013 dla polskiej branży motoryzacyjnej i budowlanej będzie jeszcze gorszy. Wysoką cenę zapłacą też firmy z branży meblarskiej, budowlanej, handlowej, transportowej i usługi zarówno w eksporcie do Niemiec jak i całej strefy euro. Spadek produkcji, sprzedaży i eksportu w samej branży motoryzacyjnej  i około motoryzacyjnej spowoduje zmniejszenie polskiego PKB o ok. 0,6-0,7 proc. PKB. Można więc zapomnieć o wzroście PKB w 2013r. na poziomie 2,2 proc. i modlić się byśmy uniknęli recesji, choć to wydaje się coraz bardziej prawdopodobne.

Nawet więc kichnięcie niemieckiego gospodarczego wieloryba może zatopić polską łódeczkę przycumowaną na stałe do tego giganta. Kryzys w Polsce potrwa przecież nie 6 miesięcy, ale co najmniej  2-3 lata. Niemieccy obywatele mają w bankach blisko 600 mld euro oszczędności mimo to więcej jednak oszczędzają niż wydają. Doradca polskiego premiera  J. K. Bielecki wzywa nas byśmy więcej wydawali niż oszczędzali, choć my Polacy nie wszyscy oczywiście mamy  w zagranicznych w tym w niemieckich bankach w Polsce - zaledwie  ok. 120 mld euro - oszczędności i blisko 3-4 krotnie niższe płace. Niemcy mają nadwyżkę handlową za 2012r. w wysokości  ok. 158 mld euro, my deficyt na poziomie ok. 9 mld euro. Tylko obroty niemieckiej firmy Rossman w 2012r. w Polsce przekroczyły 5 mld zł, podobnie rekordowe były zyski innych firm niemieckich w Polsce. Tylko niecałe 40 proc. firm działających w Polsce płaci  w Polsce podatek CIT, bo reszta podobno ma tylko koszty i inwestycje, a nie dochody, dotyczy to również firm niemieckich działających w Polsce. Swoją drogą ciekawe ile firmy niemieckie zapłaciły podatków w Polsce w ub. roku. Koszty ratowania strefy euro nawet dla Niemców zaczynają być za wysokie. Ratując strefę euro i samo euro Kanclerz A. Merkel nieco zapomniała  o własnych problemach gospodarczych i finansowych. Niemcy mimo olbrzymich wysiłków MSZ R. Sikorskiego – słynny „Hołd Berliński”- nie wezmą nas na utrzymanie,  a Brytyjczycy są już prawie na wylocie, a to jednak  główny partner handlowy Niemiec, a nie Polska. W Brukseli w rokowaniach budżetowych na lata 2014-20 Kanclerz A.Merkel wybierze raczej propozycje cięć angielskiego Robin Hooda niż złudzenia Kaszubskiego Rycerza.

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK

[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook