Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Olimpiada zamiast unijnej kasy

28.11.2012

Premier nie musi nam przenosić stolicy do Krakowa, ani organizować kolejnych igrzysk - tym razem Olimpiady Zimowej w 2022 r. w Krakowie i na Słowacji, bo jeszcze nie zapłacone są faktury za stadiony na Euro 2012, w tym za Stadion Narodowy oraz za drogi, gdzie roszczenia sięgają 3 mld zł.


Jak się kończy porywanie z motyką na słońce widać najlepiej na przykładzie Grecji, która też zafundowała sobie olimpiadę. Dziś pasą się tam kozy, na stadionach hula wiatr, a Grecja nie może wyjść z długów.

Większość dużych polskich miast, które zafundowały sobie stadiony i strefy kibica stoi dziś na krawędzi bankructwa. Kraków nawet bez Euro 2012 ma budżet w dramatycznej kondycji i rosnące długi. Same podwyżki cen biletów, wywozu śmieci, wody i podatków lokalnych nie wystarczą na załatanie czarnej dziury, 12 największych polskich miast ma już ponad 10 mld zł długów.

Premier ma znacznie poważniejsze wyzwania niż wspólne liczenie pieniędzy z Ministrem Finansów J. V. Rostowskim ile też będzie kosztować nas przyszła Olimpiada. Tym bardziej, że nasz "Sztukmistrz z Londynu" ma ogromne problemy z precyzyjnym liczeniem, co najlepiej widać po nieoszacowanych dochodach podatkowych w tegorocznym budżecie. Może zabraknąć blisko 12 mld zł. Zdolności w zakresie kreatywnej księgowości np. nowego liczenia polskiego długu też nie wystarczą.

Zanim polski rząd dowie się, że kolejne propozycje budżetowe UE na lata 2014-2020 w styczniu lub lutym są dla Polski jeszcze mniej korzystne niż dotychczasowe obietnice, powinien jak najszybciej wstrzymać działania prawne i wyhamować galopadę, mającą na celu szybką ratyfikację traktatu fiskalnego i przyjęcie unii bankowej.

Przed ustaleniem realnych wielkości środków finansowych z UE w ramach funduszu spójności i rolnictwa nie należy "pogłębiać" unii walutowej i gospodarczej, bo efekt może być podobny do pogłębiania toru wodnego dla statków wpływających do Świnoujścia, gdzie perspektywy i szanse rozwojowe Polski skutecznie zablokowała nam rosyjsko-niemiecka rura gazowa.

Trzeba mieć świadomość, że partia przyjaciół spójności może szybko zamienić się w partię przyjaciół piwa. Niemieckiego.

Nie ma najmniejszego sensu szybkie ratyfikowanie traktatu fiskalnego, łamiąc przy okazji polską Konstytucję – art. 90, jeszcze przed ustaleniem unijnego budżetu na lata 2014-2020. Jego szybkie przyjęcie może jedynie grozić zafundowaniem polskim przedsiębiorcom znacznie wyższego podatku CIT i jego podniesieniem z obecnych 19 proc. do tzw. średniej unijnej, gdzieś na poziomie 25-26 proc. Przypomnijmy, że główni rozgrywający w UE Francja i Niemcy mają go na poziomie ok. 38 proc. Wejście zaś do Unii Bankowej może oznaczać całkowitą utratę kontroli nad oszczędnościami polskich ciułaczy, którzy do zagranicznych w większości banków w Polsce zanieśli ponad 500 mld zł, oraz likwidację uprawnień polskiego nadzoru.

Bezmyślnością i naiwnością byłoby wcześniejsze przyjmowanie na siebie daleko idących zobowiązań ustrojowych i finansowych zanim nie dowiemy się ile nam "przytną" w przyszłym budżecie.

Trzeba już teraz domagać się, i to zaporowo, odpuszczenia nam przynajmniej części zabójczych gospodarczo rozwiązań w ramach tzw. pakietu klimatycznego. Trzeba powstrzymać Unię przed dalszym drastycznym i przyśpieszonym obniżaniem ilości darmowych uprawnień emisji CO2 czy obostrzeń w zakresie ochrony środowiska. Już i tak nietoperze i ślimaki mają w Polsce lepiej niż rodzimi obywatele. Rytualne upuszczanie krwi finansowej w naszym kraju trwa od lat.

Nie ma co kombinować z kreatywną księgowością wokół liczenia polskiego długu i pożyczaniem już dziś na poczet przyszłorocznego zadłużenia. Lepiej uzgodnić, i to nie na słowo honoru, z Komisją Europejską i Van Rompuy’em przyzwoite zaliczki, wysoką współpłatność i powszechny kwalifikowany VAT. Nie warto wierzyć w obiecanki cacanki i że jakoś to będzie.

Nie ma co wydziwiać i wybrzydzać, trzeba się osobiście machnąć na herbatkę do premiera Camerona, bo tam nie tylko utworzono w ostatnich latach wieleset tysięcy miejsc pracy dla Polaków, ale może się okazać, że głos Wielkiej Brytanii może być decydujący nie tylko dla przyszłości budżetu, na lata 2014-2020, ale dla przyszłości samej Unii.  Lepiej nie brać na serio bredni byłego premiera L. Millera o machaniu białą chusteczką na pożegnanie w Unii Brytyjczykom.

Wsparcie opozycji w tego typu staraniach w każdym cywilizowanym kraju, byłoby potraktowane z szacunkiem i wdzięcznością. Zamiast stawiać opozycję do kąta czy przed Trybunał Stanu czy wręcz grozić jej więzieniem, lepiej skorzystać z rad profesjonalistów, którzy kalkulują na zimno i nie wierzą w bajki, że niemieccy podatnicy będą umierać za Unię.

Żadne "hołdy" berlińskie nie pomogą w uzyskaniu należnych nam unijnych funduszy. Nie pomoże też skocznia narciarska na Stadionie Narodowym, ani nawet Adam Małysz na czele polskiej delegacji do Brukseli. Dalekie loty nie muszą gwarantować miękkiego lądowania, zwłaszcza gdy nie ma się własnego planu na cywilizacyjny skok. Olimpiada nie zastąpi nam pieniędzy z Unii, a Justyna Kowalczyk nie zażegna skutków zaczynającego się kryzysu finansowego.


Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK-ów

[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook