Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Oj, nie tak, panowie...

02.08.2013

Coraz większe problemy i wyraźny spadek zysków notują wielkie, częściowo jeszcze polskie firmy, takie jak Orlen, Lotos, KGHM, JSW, cała branża górnicza, hutnicza i budowlana.

Medialni szamani ze studia TVN-CNBC i bankowi analitycy właśnie ogłosili koniec kryzysu gospodarczego w Polsce. Podobno już dawno nie było tak dobrych danych w polskiej gospodarce. Ponoć zapanował optymizm i warto już otwierać szampana. A wszystko to powodu tego, że tzw. wskaźnik wyprzedzający koniunktury dla przemysłu wzrósł w lipcu z 49,3 pkt. do 51,1 pkt.

Tę rzekomą granicę rozdzielającą stagnację od ożywienia wzięliśmy w lipcu szturmem. Komuś najwyraźniej zlasowało mózgi z powodu spożywania nadmiernej ilości szczawiu na "zielonej wyspie". Oczywiście polscy menedżerowie w lipcu, przed sezonem urlopowym na Balii czy w Tajlandii byli zdecydowanie w bardziej optymistycznych nastrojach. Dla obniżenia poziomu wody sodowej u coraz mniej licznej garstki dyżurnych autorytetów ekonomicznych, mediów mętnego nurtu warto przytoczyć kilka konkretów: Jak podaje spółka Euler Hermes powołując się na dane Monitora Sądowego i Gospodarczego w lipcu tego roku w Polsce upadło już 98 firm, zaś od początku roku 581, to znacznie więcej niż w 2012r. i jest to najgorszy wynik od 10 lat.

Coraz większe problemy i wyraźny spadek zysków notują wielkie, częściowo jeszcze polskie firmy, takie jak Orlen, Lotos, KGHM, JSW, cała branża górnicza, hutnicza i budowlana. Jesienią firmy będą ciąć zatrudnienie, a bezrobocie znów wzrośnie. Na rynku pracy bowiem pojawi się blisko 400 tys. absolwentów szkół ponadpodstawowych i wyższych, a nie wszyscy wyemigrują. Od stycznia do lipca tego roku liczba bezrobotnych, zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładów pracy i ich kłopotów finansowych wzrosła do gigantycznego poziomu 120 tys. osób i może na koniec roku zbliżyć się do rekordowych poziomów z lat 2001 - 2002, kiedy wynosiła 220 tys. osób. Według prezesa ZUS w tym roku zabraknie mu na wypłaty rent i emerytur "tylko" 49mld zł. Mamy już sierpień 8 miesiąc tego roku, a ciągle nie znamy danych o polskim PKB za miesiące kwiecień, maj, czerwiec czyli za II kw.

Czyżby trwała intelektualna gimnastyka i tytaniczne dmuchanie w balon w samym GUS-ie, jak pokazać, że jest lepiej, choć jest coraz gorzej i jak z nędzy szybko dojść do pieniędzy. Urzędnicy rządu premiera D.Tuska rozpaczliwie szukają dna kryzysu, a to dno nieustannie się obsuwa. MF J.V.Rostowski musi przetrwać do przyszłego roku, bo dzięki decyzji KE będzie mógł wówczas doliczyć do polskiego wzrostu gospodarczego (PKB) dochody z prostytucji, przemytu towarów akcyzowych i zyski z handlu narkotykami. Alfonsi, sutenerzy, dilerzy i mistrzowie kontrabandy będą zapychać dziurę budżetową. A ponieważ zarówno w przemycie papierosów, paliw, handlu trawką i produkcji amfetaminy jesteśmy prawdziwą europejską potęgą, nasz PKB może znacząco podskoczyć, co umożliwi naszemu "Sztukmistrzowi z Londynu" zadłużenie nas na kolejne 100 mld zł. Logika będzie taka, że im więcej i częściej nasi rodacy będą korzystać z usług tzw. przydrożnych TIR-ówek, im więcej wypalą papierosów z za wschodniej granicy, im droższe zakupią narkotyczne "działki", tym bardziej wesprą kulejący rząd i bankrutujące finanse publiczne. Z pewnością nastąpi ożywienie gospodarcze, bo być może skoczy produkcja kas fiskalnych dla prostytutek, sutenerów i dilerów. Być może MF wprowadzi tzw. odwrócony VAT, który solidarnie zapłaci nabywca tego typu usług.

Jest już tak dobrze w polskiej gospodarce, że narodowy przewoźnik lotniczy - LOT- jako firma przyjazna pasażerowi postanowił skasować i tak już nędzne posiłki na trasach krajowych i europejskich. Teraz będzie można sobie wyłącznie wykupić kolejną szklankę wody za 5 zł, kawę za 8 zł czy kanapkę za 10 zł. Będzie za to światowo, bo kawę będzie serwował Starbucks. Choć jednocześnie jako obywatele z naszych podatków po raz kolejny dopłacimy do tego samego lotu 300-400 mld zł. Takie pomysły mają platformerscy geniusze od zarządzania i restrukturyzacji. Pewnie już wkrótce zadłużony i deficytowy LOT zostanie sprzedany za przysłowiową czapkę gruszek.

W doskonale funkcjonującym państwie, po 15 latach śledztwa i procesów w sprawie zabójstwa szefa polskiej policji gen. Papały okazało się, że mamy istną tragifarsę, że dwie prokuratury mają dwie różne wersje zabójstwa i trzech różnych podejrzanych. MSW B.Sienkiewicz nowy genialny mózg gospodarczy rządu oświadczył nam, że nie grozi nam bankructwo, bo oto po raz pierwszy od 300 lat wychodzimy właśnie na prostą. Choćby na końcu tej prostej był już 1 bln zł długu publicznego i 3 bln zł długu ukrytego. Czyżby tą świeżo objawioną prawdę podpowiedział mu jego fantastyczny 21-letni doradca. Media mętnego nurtu prawie codziennie ogłaszają koniec kryzysu z TVN-CNBC na czele, który sam właśnie popadł w kryzys.

Co do nadziei i liczenia na strefę euro, to zarówno J.Stiglitz jak i noblista P.Krugman, o europejskiej gospodarce mówią bez ogródek "jedni toną w recesji, a inni tkwiąc w stagnacji, czekają aż przyjdzie recesja", oraz ostrzegają "że europejskie narody czekają cierpienia i straty nie do odrobienia". Choć polska kolej umiera i przyprawia pasażerów o czarną rozpacz ( średnia prędkość 60 km/g, skala złodziejstwa i przekrętów to co najmniej kilkaset milionów złotych ) to min. S.Nowak jak i cały polski rząd ekscytują się tym czy pierwszy szybki pociąg - Pendolino - da radę pojechać 280 km/g po polskich torach. Na razie w grę wchodzi tylko tor treningowo-testowy, choć jeśli dałoby się radę podczepić Pendolino pod Dreamlinera to szybkość byłaby do uzyskania.

Dla ogłaszających nam radosną nowinę o końcu kryzysu gospodarczego oraz o tym, że już drgnęło, mam jeszcze jeden argument z serii nie do obalenia. Polska jest już drugim największym producentem drewnianych palet. Wręcz perfekcyjnie opanowaliśmy tą jakże skomplikowaną produkcję przemysłową, a jak jeszcze polski rząd w tym zwłaszcza Ministerstwo Ochrony Środowiska wynajmie za ponad 26 mln zł Stadion Narodowy na listopadowy szczyt klimatyczny ONZ i wyda na całą konferencję 100mln zł to na pewno wtedy dom wariatów nad Wisłą rozkwitnie gospodarczo.

Janusz Szewczak

[Fot. PAP/Paweł Supernak]


Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook