Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Rząd do dymisji

06.11.2013

Obecna ekipa rządowa definitywnie przegrała rozgrywkę z lobby OFE i międzynarodową finansjerą w sprawie ustawy o OFE. Poddaje się już nawet "Sztukmistrz z Londynu" MF J.V.Rostowski współautor fatalnie przygotowanego bubla prawnego dotyczącego II filara kapitałowego, który domaga się nowej ekipy, rekonstrukcji rządu i samego siebie włącznie.

Jeśli ktoś miał wątpliwości, kto tak naprawdę rządzi w Polsce, to obecnie powinien stracić wszelkie złudzenia. Rozłam w rządzie i koalicji w sprawie OFE "największego numeru finansowego III RP" jest totalny i grozi utratą większości w Sejmie i nowymi wyborami. 

To nie tyle obecna ustawa o zmianach w OFE jest niekonstytucyjna co na pewno ustawa wprowadzająca OFE w 1999 r. była niekonstytucyjna. Nie tyle więc z powodu nie przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty - euro, ale właśnie z powodu zapaści w finansach publicznych, do której doprowadziła obecna ekipa rządowa i która chcąc uniknąć odpowiedzialności i konsekwencji, rozpoczęła  skok na OFE "będziemy mieli kłopoty jakich wcześniej sobie nie wyobrażaliśmy" - jak trafnie stwierdził MF J.V.Rostowski

Trwa więc rządowo-koalicyjny wyścig z czasem, a brak ustawy o zmianach w OFE i brakujące blisko 23 mld zł może uniemożliwić uchwalenie budżetu, a więc potencjalnie oznaczać przyspieszone wybory. Najprostszym więc rozwiązaniem w sprawie OFE, które właśnie ruszają z kampanią reklamową za 4 mln zł, finansowaną z zysków pochodzących de facto ze składek emerytów i zysków z zarządzania nimi byłby natychmiastowy powrót do rozwiązań zastosowanych skutecznie na Węgrzech w kwestii likwidacji OFE. 

Tam nie było wątpliwości konstytucyjnych, Komisja Europejska nie miała zastrzeżeń, podobnie jak węgierski Trybunał Konstytucyjny, a 92 proc. uczestników funduszy kapitałowych przeniosło się natychmiast do emerytalnego systemu publicznego. Ma rację MF J.V.Rostowski, że "ludzie oczekują od władzy kompetencji", myli się jednak i to zasadniczo, gdy stwierdza "myślę, że nasze są nieźle oceniane". Gdy rozpoczyna się wojnę z wielkim finansowym lobby, tylko po to by ratować własną skórę i nie przyznać się, że nasz kraj został doprowadzony na skraj bankructwa, trzeba to robić po męsku i z głową, a nie cudaczyć, tworząc ustawę o OFE - ni pies, ni wydra- coś na kształt świdra. 

Co nie oznacza, że w Polsce nie powinien istnieć filar kapitałowy, ale na pewno nie tak funkcjonujący jak obecne OFE, ale choćby taki jak ten w Szwecji. Żeby polscy emeryci mieli godziwe, a nie głodowe emerytury, Polska musi mieć własne banki, firmy, sieci handlowe, przyzwoite wynagrodzenia i wzrost gospodarczy na poziomie 5-6 proc., a nie 1 proc., profesjonalną, uczciwą władzę, dbającą o Polską Rację Stanu. Tsunami związane z OFE może zmieść ten rząd i byłaby to zasłużona, długo oczekiwana i skuteczna rekonstrukcja tego rządu. 

Wbrew temu co mówi członek Rady Gospodarczej przy Premierze prof. W.Orłowski, spór o OFE nie ma charakteru wiary i wewnętrznego przekonania, a właśnie czysto ekonomiczny i prawny charakter. Tu nie chodzi o wiarę, a o wiarołomstwo, za które winni powinni odpowiedzieć przed Trybunałem Stanu. Bunt na rządowym pokładzie właśnie się rozpoczął, a przerażający stan polskich finansów publicznych powoduje, że co bardziej myślącym cierpnie skóra. Albo więc czeka nas Budapeszt, albo Ateny. Nie róbmy polityki - dbajmy o interes budżetu i polskiego emeryta.


Janusz Szewczak

Główny Ekonomista SKOKWarto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook