Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: "Odwołanie prezes UOKiK to prawdziwy skandal"

10.02.2014

Gwałtowne i niespodziewane odwołanie dziś prezes UOKiK Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel przez premiera Donalda Tuska to prawdziwy skandal i poważny powód do obaw dla polskich konsumentów.

Pani prezes była jedną z nielicznych, kompetentnych osób na wysokich stanowiskach państwowych, która przez ostatnich kilka lat rażąco na swoją korzyść odbiegała intelektualnie od tego czym nas personalnie raczy obecna koalicja rządowa PO-PSL.

Decyzja ta oznacza także dewastację profesjonalnego zespołu prawników, który pani prezes stworzyła i kierowała. Niewątpliwie sama też była bardzo dobrym prawnikiem.

Jednak powodem jej odwołania nie jest chyba to, co dziś powiedziała rzecznik rządu, pani poseł Kidawa-Błońska - że odwołanie pani prezes Krasnodębskiej-Tomkiel jest spowodowane zmianami organizacyjnymi i ze względu na większą wrażliwość i dbałość o interesy konsumentów. To brzmi zupełnie jak dowcip, dodajmy - ponury dowcip, ale ze strony nowego rzecznika mamy w ostatnim czasie już dużo więcej takich kompromitujących wypowiedzi.

W mojej ocenie, pani prezes została odwołana pod naciskiem lobby dużych koncernów zagranicznych, w tym również firm sektora bankowego i ubezpieczeniowego.

Nie jest też wykluczone, że wpadła też na trop jakiejś poważniejszej afery, afery być może związanej ze spółkami Skarbu Państwa, gdzie mamy w ostatnich latach prawdziwą Stajnię Augiasza. Być może wpadła na ślad jakiejś nowej piramidy finansowej na kształt Amber Gold a być może po prostu zbyt surowo karała duże zagraniczne koncerny, banki i firmy ubezpieczeniowe w Polsce - takie znaczące kary pojawiły się w ostatnich miesiącach.

Stąd też nie dziwi satysfakcja ze strony pracodawców, wyrażone choćby przez prezydenta Andrzeja Malinowskiego, który nie kryje z tego powodu zadowolenia.

Istnieje więc realna obawa, że interesy konsumentów będą teraz znacznie gorzej chronione i nie można wykluczyć, że na to stanowisko premier powoła jakiegoś bardzo spolegliwego wobec rządu osobnika, który będzie bardziej dbał o PR wśród firm zagranicznych, czy banków niż o interesy przeciętnego Kowalskiego.

Być może pani prezes zamierzała dobrać się do nieprawidłowości w działalności jakiejś dużej spółki Skarbu Państwa. Przypomnijmy, ona blokowała np. pewne posunięcia w branży energetycznej, koncentracyjne, które dla przeciętnego Kowalskiego musiałyby oznaczać podwyżki cen czy to energii elektrycznej, gazu, czy też wody, wywozu śmieci i ścieków. To wszystko było kwestionowane, a ona uznawana za hamulcową w tej materii.

Na portalu wPolityce.pl i w tygodniku "wSieci" wielokrotnie podnosiłem tezę, że w spółkach Skarbu Państwa konieczny jest audyt, ponieważ skala nieprawidłowości, marnotrawstwa pieniędzy, błędnych inwestycji, zawyżania kosztów, manipulacji wynikami odbywa się na niebywałą skalę. To wszystko sprawia, że taki audyt jest niezbędny zae względu na bezpieczeństwo ekonomiczne państwa.

Myślę, że pani prezes również w tej materii podejmowała istotne działania i naraziła się bardzo wpływowym lobbies rządowym, lub powiązanym z rządem.

Pamiętajmy też, że przed nami jest opłata audiowizualna, czyli ukryte opodatkowanie posiadania telewizora lub radia i być może również tutaj były poważne zastrzeżenia UOKiK-u co do tego pomysłu.

To jest kolejna decyzja świadomego psucia państwa poprzez eliminowanie z kręgów decyzyjnych ludzi kompetentnych i uczciwych - przypomnijmy, że 2 lata temu Tusk pozbył się również Anny Streżyńskiej prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która robiła porządek, starała się i również zaszła za skórę potężnym firmom zagranicznym. Pani Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel również nie była w układzie prominentnych osób platformesko-peeselowskich.

Co więcej odwołuje się prezes UOKiK, a nie ma decyzji w sprawie odwołania np. Polskich Sieci Energetycznych lub w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po tych wszystkich skandalach. Tu nie ma odwołania tych prezesów.

Niewątpliwie to jest dowód tonięcia tego rządu, jego upadku, który w sposób rozpaczliwy próbuje łasić się do beneficjentów przemian w Polsce, do kapitału zagranicznego, niewiele sobie robiąc z prawdziwych zmartwień polskich konsumentów, którzy w tej chwili przecież tak bardzo mocno trzymają się za kieszeń i nie chcą wydawać pieniędzy, bo ich po prostu nie mają.

To jest przykład takiego działania rządu pod publiczkę, w sensie PR-owskim, ale bez uwzględniania interesu zwykłych konsumentów, którzy - choć otrzymamy wkrótce nowe prawo konsumentów - zmienioną ustawę konsumencką - w Polsce są nadal traktowani "per noga".

A to wszystko dzieje się w instytucją tak ważnej i pożytecznej, jaką pod kierunkiem pani prezes Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel był UOKiK. Jest to wiadomość bardzo zła dla polskich konsumentów.


Janusz Szewczak

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook