Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: O czym zapomniał Balcerowicz?

17.03.2015

Im bardziej w III RP wieje długo oczekiwany „wind of change”, tym bardziej trzęsą się portki pętakom i bardziej absurdalne i brutalne metody w walce z polską konkurencją są stosowane.

Światowe lichwiarstwo i banksterstwo na odcinek walki z tymi co jeszcze czują i myślą po polsku i nie zostali jeszcze obrabowani z ostatnich miliardów złotych i ostrzyżeni do gołej skóry, rzuca na odcinek medialny w tvn24, TOK FM, TVP Info czy do TVP 2 red. Lisa sprawdzonych towarzyszy, takich jak były minister Współpracy Gospodarczej  z Zagranicą, dziś poseł PO M.Święcicki, za którego to czasów i rządu premiera T.Mazowieckiego wybuchły tak gigantyczne, wielomiliardowe afery jak: rublowa, markowa czy alkoholowa oraz mistrza od schładzania polskiej gospodarki, byłego MF i prezesa NBP L.Balcerowicza, którzy rzekomo dostrzegli „aferę w SKOK-ach”. Jak to niezwykle trafnie ujął bloger Trust and Control z Salonu 24: „Leszek Balcerowicz cynicznie bredził, manipulując (albo manipulował bredząc) słuchaczami radia TOK FM poprzez insynuacje, iż rzekomo afera w SKOK-u jest największą aferą sektora finansowego. Największą aferą była afera FOZZ. O, tym jaką rolę odegrał w niej L.Balcerowicz można się dowiedzieć np. z lektury książki prof. Dakowskiego i Przystawy pt; Via bank i FOZZ”.

Skromny jak zwykle prof. Balcerowicz zapomniał jak znaczący jest jego udział w wyprzedaży majątku narodowego Polaków, często za bezcen w ramach takich prywatyzacji jak choćby banku Pekao SA czy prywatyzacji PBR czy WBK, nie mówiąc już o katastrofalnej i kompromitującej prywatyzacji PZU SA, która skończyła się komisją śledczą Sejmu, a gdzie łączne koszty i straty dla polskiej substancji majątkowej i finansowej można szacować na co najmniej ok. 20 mld zł.

Będąc obdarzonym w szczególny sposób, wręcz niespotykany wśród ludzi przyzwoitych łaską zapomnienia własnej odpowiedzialności, nie chce pamiętać, że to on podniósł do kilkuset procent stopy procentowe i ceny kredytu, wprowadził tzw. sztywny kurs walutowy i przywiązał polskiego złotego do dolara, co umożliwiło gigantyczną spekulację zagranicznym inwestorom i obrabowanie milionów Polaków z resztek ich oszczędności. To przecież prof. Balcerowicz jako minister finansów skutecznie przysłużył się do wykończenia wielu polskich przedsiębiorstw państwowych poprzez wprowadzenie podatku od wzrostu wynagrodzeń, nazywanego „popiwkiem” co było jawnym zaprzeczeniem gospodarki rynkowej.

To prof. Balcerowicz drżał jak liść, gdy powstała sejmowa komisja śledcza Sejmu RP dotycząca patologii w prywatyzacji sektora bankowego w Polsce. To przecież nie kto inny był propagatorem i zajadłym lobbystą wprowadzenia i funkcjonowania w Polsce tzw. II-ego filara kapitałowego tzw. OFE - niewątpliwie największej afery finansowej minionego 25-lecia.

To bez wątpienia historyczna afera o niewyobrażalnych i niezwykle niszczących skutkach finansowych dla Polski i Polaków, która spowodowała ostrzyżenie Polaków na blisko 19 mld zł,  z których większość została wyprowadzona za granicę i jak twierdzą wybitni eksperci powiększyła polski dług publiczny o blisko 200 mld zł. Na samej prywatyzacji sektora bankowego w Polsce, której tak dzielnie patronował prof..Balcerowicz straciliśmy blisko 200 mld zł. Na tzw. „kredytach frankowych” banki, w tym banki zagraniczne, o których prof. Balcerowicz mówi z taką serdecznością, polscy klienci zostali ogoleni na 40-50 mld zł, na tzw. polisolokatach, kolejne 20-30 mld zł, nie mówiąc już o wielkości strat dla polskich kredytobiorców i depozytariuszy złotowych, jeśli by się potwierdziły wątpliwości i podejrzenia, o które publicznie pytał senator Grzegorz Bierecki przewodniczącego Jakubiaka w kwestii manipulowania stawką WIBOR w Polsce w minionych latach, kiedy to 16-tu bankierów ustalało sobie stawkę WIBOR.

Zapomniał też, były minister finansów o swym ogromnym wkładzie w gigantyczny wzrost polskiego długu publicznego, który również z jego istotnym udziałem zbliżył się do kwoty ok. 1 bln zł. Balcerowicz jako mistrz kiepskich frazesów w sprawia afer nie bardzo wie co mówi, ale ciągle mówi co wie, choć wydaje się, że jako autorytet od moralności czy przyzwoitości w sferze działań finansowych i bankowych w Polsce, wydaje się być nie tyle już śmieszny, co żałosny.

Były prezes NBP, pouczający tzw. kredytobiorców frankowych, którzy na oczy nie widzieli franka, o moralności i twórców SKOK-ów, o profesjonalizmie i uczciwości wydaje się być bardziej kabaretowy niż polski, wybitny satyryk Pietrzak. Nie wiadomo więc, czy jak to trafnie ujął bloger Trust and Control z Salonu-24, były wicepremier Balcerowicz opowiadając swoje bajki z mchu i paproci w mediach mętnego nurtu, o rzekomej „aferze SKOK” „bardziej bredzi, manipulując czy też bardziej manipuluje bredząc”.

Janusz Szewczak

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook