Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Nowak odleciał na ukraińskie stepy

27.10.2016

Najpierw krainę ciepłej wody w kranie opuścił chyłkiem, były premier Donald Tusk, udając się do Brukseli, który "polskość traktował jak nienormalność", poleciała za nim "jak gąska ze Śląska" była v-ce premier Elżbieta Bieńkowska. Teraz kolejny członek rządu PO-PSL, mistrz drogownictwa, ojciec Pendolino, były MT Sławomir Nowak, niczym sokół odleciał nam na ukraińskie stepy mimo, że tam ciężkie czasy i pensja głodowa.

Ale, zbiegowie w obawie przed karą z Rzeczpospolitej XVI wieku dość często trafiali właśnie na Zaporoże i Dzikie Stepy. Nie wiadomo czy w ich ślady nie pójdą kolejni luminarze polityki z lat minionych,  a kandydatów nie brakuje, tym bardziej jeśli wymiar sprawiedliwości jeszcze przyspieszy. Z zadziwiającą zaciekłością niektórzy przecież nadal walczą o francuskie Caracale za 13 mld polskich pieniędzy. Niektórzy już dziś otrzymują wewnętrzny azyl i finansowy komfort w zagranicznych firmach,  w tym głównie niemieckich działających w Polsce, takich jak: Onet, Lidl czy Rossmann. 

Wielu szatanów było tu czynnych nad Wisłą i to przez lata, pilnując obcych interesów wyprzedając majątek narodowy, zadłużając nas na pokolenia  i dokładając starań, by nic się nie udało. Bardzo wiele złego, w kwestii substancji majątkowej oraz w sferze finansowo - gospodarczej wydarzyło się przez te 26 lat w sektorze stoczniowym, przemysłowym, bankowym, ubezpieczeniowym, tzw. prywatyzacji i mediach. I nie uczyniły tego krasnoludki, tylko konkretni ludzie i wielu winowajcom strach dziś  zagląda w oczy. 

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów wyprowadzania gigantycznych pieniędzy z Polski, zwłaszcza w ostatnich 8-miu latach były nie tylko oszustwa, wyłudzenia, unikanie płacenia podatków i inne transfery, z tytułu podatku VAT, CIT czy akcyzy (rocznie łącznie ok. 90mld zł), ale też nietrafione zakupy, a zwłaszcza tzw. inwestycje spółek SP zagranicą. 

W ten sposób z naszych resztek sreber rodowych, wielkich spółek SP, pod pozorem fantastycznych okazji i krociowych zysków, nie tyle utopiono, co świadomie wytransferowano gigantyczne kwoty (łącznie ok. 30mld zł). I to w bardzo wątpliwe, co do opłacalności przedsięwzięcia, czy to na Morzu Norweskim (Lotos), w Kanadzie i USA (Orlen SA), w Senegalu w fosforyty (Police) czy wreszcie prawdziwym "hicie inwestycyjnym", który kosztował KGHM ponad 16mld zł, dziś pewnie bliżej 20mld zł, wliczając w to zagraniczne zadłużenie na koncesję i budowę kopalni na pustyni w Chile - Sierra Gorda. 

Mimo ostrzeżeń ekspertów poprzedni rząd oraz nadzór właścicielski piał z zachwytu  i przyklepał tą wielce kontrowersyjną transakcję. Dziś przynosi ona coraz poważniejsze kłopoty i straty, a odpisy sięgają już kwot 4mld zł w skali roku  i znacząco wpływają na pogorszenie wyników tej strategicznej dla Polski spółki SP. Rośnie niezadowolenie wśród pracowników KGHM. Kontynuowanie tego przedsięwzięcia w Sierra Gorda może okazać się katastrofalne dla przyszłości   i pozycji tej spółki. Ciekawe czy w tej sprawie ktoś poniesie odpowiedzialność za błędne i w konsekwencji, jak widać szkodliwe decyzje. 

Czy znów Polak będzie mądry po szkodzie. To było przecież coś więcej niż błąd i niefrasobliwość. KGHM potrzebuje pilnie programu naprawczego i to nie byle jakich mózgów, pomysłu i wielkiego wysiłku intelektualnego. Ograniczenie podatku od kopalin, to tylko jeden z problemów, ale również rosnące zadłużenie krajowe i zagraniczne spółki, a nie tylko ceny miedzi i milibdenu. Bezkarność, niewątpliwie rozzuchwala złoczyńców, żeby zacząć coś skutecznie naprawiać, trzeba postawić nie tylko dobrą diagnozę. Trzeba mieć dobre kadry, bo to ludzie decydują o sukcesie każdego programu.


Janusz Szewczak


fot.[You Tube]


Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook