Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Nowak odleciał na ukraińskie stepy

27.10.2016

Najpierw krainę ciepłej wody w kranie opuścił chyłkiem, były premier Donald Tusk, udając się do Brukseli, który "polskość traktował jak nienormalność", poleciała za nim "jak gąska ze Śląska" była v-ce premier Elżbieta Bieńkowska. Teraz kolejny członek rządu PO-PSL, mistrz drogownictwa, ojciec Pendolino, były MT Sławomir Nowak, niczym sokół odleciał nam na ukraińskie stepy mimo, że tam ciężkie czasy i pensja głodowa.

Ale, zbiegowie w obawie przed karą z Rzeczpospolitej XVI wieku dość często trafiali właśnie na Zaporoże i Dzikie Stepy. Nie wiadomo czy w ich ślady nie pójdą kolejni luminarze polityki z lat minionych,  a kandydatów nie brakuje, tym bardziej jeśli wymiar sprawiedliwości jeszcze przyspieszy. Z zadziwiającą zaciekłością niektórzy przecież nadal walczą o francuskie Caracale za 13 mld polskich pieniędzy. Niektórzy już dziś otrzymują wewnętrzny azyl i finansowy komfort w zagranicznych firmach,  w tym głównie niemieckich działających w Polsce, takich jak: Onet, Lidl czy Rossmann. 

Wielu szatanów było tu czynnych nad Wisłą i to przez lata, pilnując obcych interesów wyprzedając majątek narodowy, zadłużając nas na pokolenia  i dokładając starań, by nic się nie udało. Bardzo wiele złego, w kwestii substancji majątkowej oraz w sferze finansowo - gospodarczej wydarzyło się przez te 26 lat w sektorze stoczniowym, przemysłowym, bankowym, ubezpieczeniowym, tzw. prywatyzacji i mediach. I nie uczyniły tego krasnoludki, tylko konkretni ludzie i wielu winowajcom strach dziś  zagląda w oczy. 

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów wyprowadzania gigantycznych pieniędzy z Polski, zwłaszcza w ostatnich 8-miu latach były nie tylko oszustwa, wyłudzenia, unikanie płacenia podatków i inne transfery, z tytułu podatku VAT, CIT czy akcyzy (rocznie łącznie ok. 90mld zł), ale też nietrafione zakupy, a zwłaszcza tzw. inwestycje spółek SP zagranicą. 

W ten sposób z naszych resztek sreber rodowych, wielkich spółek SP, pod pozorem fantastycznych okazji i krociowych zysków, nie tyle utopiono, co świadomie wytransferowano gigantyczne kwoty (łącznie ok. 30mld zł). I to w bardzo wątpliwe, co do opłacalności przedsięwzięcia, czy to na Morzu Norweskim (Lotos), w Kanadzie i USA (Orlen SA), w Senegalu w fosforyty (Police) czy wreszcie prawdziwym "hicie inwestycyjnym", który kosztował KGHM ponad 16mld zł, dziś pewnie bliżej 20mld zł, wliczając w to zagraniczne zadłużenie na koncesję i budowę kopalni na pustyni w Chile - Sierra Gorda. 

Mimo ostrzeżeń ekspertów poprzedni rząd oraz nadzór właścicielski piał z zachwytu  i przyklepał tą wielce kontrowersyjną transakcję. Dziś przynosi ona coraz poważniejsze kłopoty i straty, a odpisy sięgają już kwot 4mld zł w skali roku  i znacząco wpływają na pogorszenie wyników tej strategicznej dla Polski spółki SP. Rośnie niezadowolenie wśród pracowników KGHM. Kontynuowanie tego przedsięwzięcia w Sierra Gorda może okazać się katastrofalne dla przyszłości   i pozycji tej spółki. Ciekawe czy w tej sprawie ktoś poniesie odpowiedzialność za błędne i w konsekwencji, jak widać szkodliwe decyzje. 

Czy znów Polak będzie mądry po szkodzie. To było przecież coś więcej niż błąd i niefrasobliwość. KGHM potrzebuje pilnie programu naprawczego i to nie byle jakich mózgów, pomysłu i wielkiego wysiłku intelektualnego. Ograniczenie podatku od kopalin, to tylko jeden z problemów, ale również rosnące zadłużenie krajowe i zagraniczne spółki, a nie tylko ceny miedzi i milibdenu. Bezkarność, niewątpliwie rozzuchwala złoczyńców, żeby zacząć coś skutecznie naprawiać, trzeba postawić nie tylko dobrą diagnozę. Trzeba mieć dobre kadry, bo to ludzie decydują o sukcesie każdego programu.


Janusz Szewczak


fot.[You Tube]


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook