Jedynie prawda jest ciekawa

Szewczak: Niemiecka bratnia pomoc

28.04.2014

Ostatnie sensacje byłego współtwórcy KLD dzisiaj znanej jako rządząca PO P. Piskorskiego o finansowaniu partii D. Tuska przez niemieckie CDU przez rzeczniczkę rządu M. Kidawę-Błońską określane są jako odległe sprawy historyczne.

Równie odległe i historyczne były działania ambasadora Prus w Rzeczpospolitej Bucholtza w dobie Sejmu Czteroletniego, tuż przed II-im Rozbiorem Polski. Jeśli oskarżenia te okazałyby się prawdą i miały solidne podstawy w dowodach, sprawa nie byłaby jednak czysto historyczna.

Premier powinien wyczerpująco poinformować opinię publiczną, czy rzeczywiście u zarania liberalnej partii w Polsce zafunkcjonowały torby z pieniędzmi, wymienionymi w kantorach na złotówki, tym razem płynące ze strony zachodniej granicy. Czyżby się miało okazać, że nie tylko używane czołgi Leopard otrzymaliśmy w prezencie od niemieckich przyjaciół, a historia jest ciągle prawdziwą nauczycielką życia, również tego współczesnego.

Niewątpliwie kluczową postacią "ojca założyciela" środowiska neoliberalnego w Polsce jest były premier J.K. Bielecki, dziś szef zespołu doradczego tzw. Rady Gospodarczej, mający wielki wpływ na obsadę stanowisk w spółkach Skarbu Państwa, a na którego rolę w tej sprawie wskazuje P. Piskorski.

W tle początków lat 90-tych jest tajemnicza postać zagranicznego sponsora KLD W. Kubiaka, związanego przecież z prywatyzacją warszawskiego Polcoloru. Wówczas  w początku lat 90-tych byłem osobiście przesłuchiwany w tej sprawie przez prokuraturę, jako domagający się wyjaśnienia w tej skandalicznej prywatyzacji.

Wówczas prywatyzacjami zarządzał obecny komisarz UE J. Lewandowski. Ci, którzy na początku lat 90-tych i później prywatyzowali polski majątek narodowy, często za bezcen, bez zbytniego szacunku dla obowiązującego prawa, nadal zajmują kluczowe stanowiska w państwie lub eksponowane i dobrze płatne stanowiska w Unii Europejskiej, żeby wymienić tylko J. Buzka czy J. Lewandowskiego.

Sprawa finansowania z zagranicznych źródeł, dużej partii politycznej w Polsce na początku lat 90-tych może wywierać bardzo istotne piętno na dzisiejsze funkcjonowanie gospodarki polskiej, na zależności personalne, czy też kwestie osiągania gigantycznych zysków w Polsce przez zagraniczne firmy, w tym niemieckie koncerny.

Firmy zagraniczne, które dziś osiągają w Polsce i wywożą corocznie ok. 70 mld zł, a same banki - głównie zagraniczne mają 14-15 mld zł czystego zysku. Wszelkie więc informacje i sensacje dotyczące finansowania przez CDU protoplastów PO powinny zostać zaskarżone w trybie wyborczym, jeśli nie są zgodne z prawdą. Milczenie w tej sprawie tylko potęguje domysły i obawy.

Sensacyjne informacje podawane dziś przez byłego polityka KLD i PO P. Piskorskiego, o ile okażą się prawdziwe rzucałyby całkowicie nowe światło, zarówno na kwestię tzw. kondominium niemiecko-rosyjskiego, przede wszystkim zaś na skalę uzależnienia Polski od kapitału zagranicznego i niektóre procesy prywatyzacji w Polsce. Taka formuła funkcjonowania partii politycznych, nawet 20 lat temu przypomina funkcjonowanie republik bananowych i potwierdzałaby status Polski, jako półkolonialnego systemu gospodarczego.

Dogłębne wyjaśnienie tej prawdziwej sensacji dotyczącej finansowania przez CDU, pierwowzoru PO czyli Kongresu Liberalno-Demokratycznego będzie prawdziwą próbą demokracji w Polsce. Najwyraźniej pęka dziś zmowa milczenia i solidarność dawnych politycznych przyjaciół. Jak widać więc historia lubi się jednak powtarzać.

Janusz Szewczak, Główny Ekonomista SKOK

fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook