Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Niemiecka bratnia pomoc

28.04.2014

Ostatnie sensacje byłego współtwórcy KLD dzisiaj znanej jako rządząca PO P. Piskorskiego o finansowaniu partii D. Tuska przez niemieckie CDU przez rzeczniczkę rządu M. Kidawę-Błońską określane są jako odległe sprawy historyczne.

Równie odległe i historyczne były działania ambasadora Prus w Rzeczpospolitej Bucholtza w dobie Sejmu Czteroletniego, tuż przed II-im Rozbiorem Polski. Jeśli oskarżenia te okazałyby się prawdą i miały solidne podstawy w dowodach, sprawa nie byłaby jednak czysto historyczna.

Premier powinien wyczerpująco poinformować opinię publiczną, czy rzeczywiście u zarania liberalnej partii w Polsce zafunkcjonowały torby z pieniędzmi, wymienionymi w kantorach na złotówki, tym razem płynące ze strony zachodniej granicy. Czyżby się miało okazać, że nie tylko używane czołgi Leopard otrzymaliśmy w prezencie od niemieckich przyjaciół, a historia jest ciągle prawdziwą nauczycielką życia, również tego współczesnego.

Niewątpliwie kluczową postacią "ojca założyciela" środowiska neoliberalnego w Polsce jest były premier J.K. Bielecki, dziś szef zespołu doradczego tzw. Rady Gospodarczej, mający wielki wpływ na obsadę stanowisk w spółkach Skarbu Państwa, a na którego rolę w tej sprawie wskazuje P. Piskorski.

W tle początków lat 90-tych jest tajemnicza postać zagranicznego sponsora KLD W. Kubiaka, związanego przecież z prywatyzacją warszawskiego Polcoloru. Wówczas  w początku lat 90-tych byłem osobiście przesłuchiwany w tej sprawie przez prokuraturę, jako domagający się wyjaśnienia w tej skandalicznej prywatyzacji.

Wówczas prywatyzacjami zarządzał obecny komisarz UE J. Lewandowski. Ci, którzy na początku lat 90-tych i później prywatyzowali polski majątek narodowy, często za bezcen, bez zbytniego szacunku dla obowiązującego prawa, nadal zajmują kluczowe stanowiska w państwie lub eksponowane i dobrze płatne stanowiska w Unii Europejskiej, żeby wymienić tylko J. Buzka czy J. Lewandowskiego.

Sprawa finansowania z zagranicznych źródeł, dużej partii politycznej w Polsce na początku lat 90-tych może wywierać bardzo istotne piętno na dzisiejsze funkcjonowanie gospodarki polskiej, na zależności personalne, czy też kwestie osiągania gigantycznych zysków w Polsce przez zagraniczne firmy, w tym niemieckie koncerny.

Firmy zagraniczne, które dziś osiągają w Polsce i wywożą corocznie ok. 70 mld zł, a same banki - głównie zagraniczne mają 14-15 mld zł czystego zysku. Wszelkie więc informacje i sensacje dotyczące finansowania przez CDU protoplastów PO powinny zostać zaskarżone w trybie wyborczym, jeśli nie są zgodne z prawdą. Milczenie w tej sprawie tylko potęguje domysły i obawy.

Sensacyjne informacje podawane dziś przez byłego polityka KLD i PO P. Piskorskiego, o ile okażą się prawdziwe rzucałyby całkowicie nowe światło, zarówno na kwestię tzw. kondominium niemiecko-rosyjskiego, przede wszystkim zaś na skalę uzależnienia Polski od kapitału zagranicznego i niektóre procesy prywatyzacji w Polsce. Taka formuła funkcjonowania partii politycznych, nawet 20 lat temu przypomina funkcjonowanie republik bananowych i potwierdzałaby status Polski, jako półkolonialnego systemu gospodarczego.

Dogłębne wyjaśnienie tej prawdziwej sensacji dotyczącej finansowania przez CDU, pierwowzoru PO czyli Kongresu Liberalno-Demokratycznego będzie prawdziwą próbą demokracji w Polsce. Najwyraźniej pęka dziś zmowa milczenia i solidarność dawnych politycznych przyjaciół. Jak widać więc historia lubi się jednak powtarzać.

Janusz Szewczak, Główny Ekonomista SKOK

fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook