Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Nie Okrągły Stół tylko Trybunał Stanu

16.12.2013

Okrągły Stół proponowany przez Premiera D. Tuska jest tak samo mądry jak propozycja jego Min. Sportu budowy jeziorka na Kasprowym Wierchu. Okrągły Stół jest z reguły po stanie wyjątkowym i na chwilę przed ogłoszeniem całkowitego bankructwa finansowego. Pytanie więc brzmi: czy rządzący dziś całkiem już odlecieli, czy też nie są w stanie zaproponować czegoś realnego i niezbędnego.

Jak słusznie zauważył opozycyjny poseł Z. Kuźmiuk "po 6-ciu latach nic nie robienia premier rządu PO-PSL D. Tusk ogłosił pełną kontynuację". Premier dostrzegł nawet problem kolejek do lekarza, umów śmieciowych i o zgrozo, jakże ciężkich od nadmiaru podręczników uczniowskich plecaków. Choć zapomniał jak widać, że właśnie wysłał 6-latków do szkół, z równie ciężkimi torbami i to wbrew opinii ponad 1 mln. rodziców. Brawo, brawo cóż za wrażliwość i prawdziwie epokowe odkrycie.

Byłoby fantastycznie gdyby Polska, po blisko 25 latach szoku bez terapii i tzw. transformacji, a zwłaszcza po prawdziwej dewastacji finansów publicznych w ostatnich 6-ciu latach, pod rządami "fachowców od gospodarki" - tyle, że inaczej, miała przed sobą tylko takie zmartwienia, problemy i wyzwania. Tak jak byśmy nie mieli blisko 1 bln zł długu publicznego, ponad 300  mld dol. długu zagranicznego, 55 proc. długu w rękach zagranicy, blisko 800 mld zł długu prywatnego, 70 mld zł długu samorządów, zadłużonych szpitali, kolei, a nawet banków. Jak byśmy nie mieli blisko 2,5 mln emigracji ludzi młodych, często wykształconych, ponad 2 mln jawnego bezrobocia czy blisko 2,5 mln rodaków żyjących na granicy ubóstwa. Jakbyśmy nie byli pozbawieni najwartościowszego majątku narodowego, własnego systemu bankowego, wielkich sieci handlowych, stoczni, cementowni czy nowoczesnych firm i przedsiębiorstw. Tak jakby Polacy, mimo że tyrają prawie, że najciężej i najdłużej na świecie, nie mieli 4-5-krotnie niższych płac niż ich odpowiednicy w Unii, nie wspominając o rentach czy emeryturach, często, gęsto na poziomie 200 euro miesięcznie.

Jak widać uzbierało się tych wielce wątpliwych "sukcesów" ekipy D. Tuska i doprawdy jest się czego wstydzić. Tyle tylko, że poczucie wstydu mają z reguły ludzie mający poczucie honoru. Nie ma więc co się dziwić zapowiedziom Premiera "że będzie to walka na śmierć i życie" - walka o władzę, a dla niektórych nawet o wolność osobistą. Chyba jednak Premier D. Tusk nie został dobrze zbrifowany przed Zarządem Krajowym PO. Przecież to dzięki temu właśnie rządowi Polacy noszą na swych plecach ciężary znacznie cięższe niż liczne podręczniki naszych milusińskich. Bo niby skąd się wzięły: wydłużony 67-letni wiek emerytalny, dla kobiet, którymi tak bardzo lubi się otaczać Premier D. Tusk, wydłużony aż o 7 lat - rekord świata - kto niby nam zafundował 23 proc. VAT, aż do 2016 r., wyższy VAT na ubranka dziecięce, wyższą składkę rentową, zamrożone płace w budżetówce, ustawę o refundacji leków, czy ostatni skok na OFE ? To są właśnie te prawdziwe, a nie propagandowe - wielkie fundamenty cywilizacyjne, które podobno zbudowaliście, a symbolem tego rządowego, nowoczesnego mostu jest ten w Mszanie.

Polakom już dawno nie zależy na prawdziwym macho u steru rządu, wdeptującym w ziemię partyjnego przyjaciela, błagającego o litość, a być może i wolność. Dziś Polacy chcą przywódcy i profesjonalistów, którzy zrobią dla kraju i ludzi wreszcie coś pozytywnego, coś co spowoduje, że będzie łatwiej żyć we własnym kraju. Nie wystarczy po hasłem zakończenia festiwalu demokracji spacyfikowanie własnych szeregów, znacznie trudniej będzie spacyfikować własny naród. Jadąc otwierać "nową rzecz" warto pamiętać, ile starych rzeczy się wcześniej zamknęło. Wystarczy spojrzeć na tysiące bankrutujących firm, nie tylko tych budowlanych czy rosnącą skalę biedy czy wykluczenia.

Pycha, Panie Premierze, zawsze kroczy przed upadkiem i tylko medialne kadzidła utrudniają dziś władzy orientację w ocenie realnej sytuacji w kraju. Niewątpliwie w sprawie tych fundamentalnych zagrożeń ekonomicznych i finansowych warto by powiedzieć - "dzień dobry, porozmawiajmy o polskich sprawach". Można co prawda dyskutować na inny temat np. polemizować ze stwierdzeniem Premiera D.Tuska, że "kobiety w Platformie i w Polsce nie są głupsze od mężczyzn". Choć niewątpliwie posłanka J.Pitera wymyka się wszelkim ocenom i kryteriom, to jednak prawdziwym problemem dla Polski są mężczyźni w Platformie. Pasują jak ulał, właśnie do obecnej ekipy, słowa premiera; "kto ma w sobie tyle zła i nienawiści może przynieść tylko samo zło". To zło jest dziś coraz powszechniej dostrzegane przez Polaków. Kliniczna wręcz niezdolność do wytyczania bieżących i dalekosiężnych celów, korzystnych dla własnego narodu, całkowity deficyt instynktu państwowego i obrony polskiej racji stanu, coraz bardziej pogrążają Polskie Państwo. Aktualni budowniczy wielkich fundamentów cywilizacyjnych w naszym kraju, wcześniej niestety zrobili podkop i założyli pod nim miny z opóźnionym zapłonem. Stąd też bardziej niż o Okrągłym Stole wypada myśleć o Trybunale Stanu.

Janusz Szewczak
Główny Ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook