Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Nie chcieli Budapesztu, będą mieć Pragę

17.06.2013

"Jak widać patologiczna, gospodarcza sodoma i gomora to nie jest tylko i wyłącznie domena braci Czechów" - pisze Janusz Szewczak.

Po ostatnich wydarzeniach w stolicy Czech i tajfunie organów ścigania, który spustoszył rząd Partii Obywatelskiej Premiera P. Neczasa moglibyśmy wiele nauczyć się od Braci Czechów, gdybyśmy tylko chcieli. W walce z gigantyczną korupcją rządową na szczytach władzy, ustawianiem wielkich przetargów, zlecaniu zamówień publicznych i obsadą zarządów spółek SP wygrała demokracja.

Czy u nas w kraju nad Wisłą możliwa byłaby tak bezprecedensowa akcja służb specjalnych, która sięgnęłaby na najwyższe szczyty władzy? Niestety nie. Znacznie łatwiej jest wykończyć niewygodną biznesową konkurencję, niezakumplowaną z urzędującą władzą. Polityczni celebryci, rządowi i ministerialni nieudacznicy są u nas najwyraźniej dożywotnio pod parasolem ochronnym i ponad prawem. To wszystko oznacza, że przez ostatnie 23 lata, nic tak naprawdę w walce z układem zamkniętym w Polsce nie zmieniło się, a najwyraźniej widać to w wymiarze sprawiedliwości.Można u nas, co prawda skazać niedorozwiniętego chłopaka na 4 lata więzienia za przywłaszczenie rowerów, ale na pewno nie grozi to tym, którzy rozdają miliony i miliardy złotych z publicznych pieniędzy, dość frywolnie, a często wbrew obowiązującemu prawu. W razie czego zdymisjonuje się v-ce ministra, który wróci do pracy parlamentarnej.

Całkowicie wyciszono gigantyczną aferę z ustawianiem przetargów i wielką korupcją na projekty internetowe w służbach, administracji, policji i urzędach państwowych. Choć wpadły tylko płotki, nawet tu zarzuty dotyczyły dziesiątek milionów złotych. Nikt przy zdrowych zmysłach nie uwierzy, że tylko w Czechach, a w Polsce już nie były ustawiane przetargi na drogi, autostrady i stadiony czy zamówienia publiczne. W ocenie niektórych ekspertów, na blisko 90 mld zł inwestycji drogowych i tych związanych z piłkarskim Euro 2012, nawet 30 proc. wydatkowania tych środków mogło budzić zasadnicze wątpliwości, nie tylko co do ich rzetelności, gospodarności, ale nawet ich legalności. Nie wspominając już o zwykłym marnotrawstwie. Nawet wokół najświeższego eksperymentu rządowego - megakompromitacji czyli ustawy śmieciowej, są już pierwsze, ale nie ostatnie zarzuty kierowane do prokuratury.

W domach czeskich prominentów policja znalazła pełne szafy złota, drogich kamieni, walut i czeskiej korony, wstępnie wycenione na dziesiątki milionów złotych. Nie wiadomo teraz, czy to czescy politycy mają aż tak słabe charaktery, czy też nasze elity władzy są tak kryształowo czyste i przejrzyste. U nas, przecież nie ustawia się przetargów publicznych, nie wypuszcza przecieków z państwowych instytucji nadzorczych czy kontrolnych, nie wspiera się tego czy innego przedsiębiorcy, bankiera czy wydawcy gazety, czy zagranicznego lobby.

Znając trochę Czechy i Czechów mam jednak nieodparte przekonanie, że naród tam bardziej skromny i zdyscyplinowany żądny porządku i przyzwoitości. Czyżby, więc do Krajów Europy Środkowej zawitały jakieś nowe prądy moralne, nowe dyrektywy wskazujące na to, że skala skorumpowania elit, zaprzedania się obcym, oderwania się od rzeczywistości i problemów jakimi żyją zwykli ludzie, była już naprawdę nie do zaakceptowania.

My przecież ciągle mamy przed sobą problem licznych zamówień z wolnej ręki na setki milionów złotych, wielomiliardowe koszty zamówień na Pendolino czy Dreamleinery i porzucone budowy autostrad i co najmniej zadziwiającej, przynajmniej co do skali zakupu złóż miedzi w Chile i Kanadzie - 10mld zł plus 4- 5mld zł kosztów tej zagranicznej inwestycji KGHM w słynnym już Sierra Gorda. Mamy mocno podejrzany bankowy projekt "Chopin" w ramach banku Pekao SA, coraz bardziej kosztowny i mocno już opóźnioną budowę terminalu gazowego w Świnoujściu. Mamy spółkę Energa - Atom, która już wydaje 50tys. zł na pensje prezesa, byłego ministra skarbu, a która ma niewielkie szanse na zbudowanie w Polsce elektrowni atomowej. Mamy co najmniej dziwne operacje finansowe, związane z innymi znanymi spółkami energetycznymi, ze śmiercią młodej kobiety w tle.

Jak widać patologiczna, gospodarcza sodoma i gomora to nie jest tylko i wyłącznie domena braci Czechów. To nie whisky, cygara czy garnitury naszych rządzących stanowią prawdziwie poważny problem. Chodzi raczej o miliardy, setki milionów publicznych pieniędzy, przelewających się przez coraz bardziej dziurawe państwowe sito i trafiające do prywatnych kieszeni. Chodzi o układ zamknięty ludzi starej władzy i nowej ekipy, o kolejne spiski ludzi służb, szemranych biznesmenów, wydawców gazet i dobrze opłaconych, dyspozycyjnych, nie unikających szantażu dziennikarzy. Chodzi o jeszcze jeden skok na kasę, by ograbić zwykłych Polaków, zanim się zorientują. Problemem nie są nawet pożyczone zegarki ministra, problemem jest zagrożenie bytu ekonomicznego naszego narodu.

Z trzech braci Czecha, Lecha i Rusa jak na razie tylko ten pierwszy odrobił swoją lekcję. Najwyższy czas powiedzieć basta.

Janusz Szewczak
Główny ekonomista SKOK-ów

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook