Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Nie będzie zysków z EURO

27.06.2012

O bilansie EURO, możliwych zyskach i ewentualnych stratach po Mistrzostwach Europy portal Stefczyk.info rozmawia z głównym ekonomistą SKOK Januszem Szewczakiem.

Stefczyk.info: W mediach zaczyna się podsumowanie EURO 2012. Gazety szacują bilans zysków i strat. Czy na Mistrzostwach Europy Polska mogła zarobić?

Janusz Szewczak: Kraje, które w ostatnich latach organizowały wielkie imprezy sportowe, mają obecnie spore problemy. Grecja miała u siebie Olimpiadę, Portugalia Mistrzostwa Europy. One są w ciężkiej sytuacji. Bowiem takie imprezy to zabawa elit. Najczęściej to rzucanie się również z motyką na słońce.

W naszym przypadku także?

Oczywiście. Przecież EURO będą nas kosztowały w okolicach 80-90 miliardów złotych. Znaczna część tej sumy to wydatki na kredyt. EURO oznacza więc kolejne zadłużanie się. Sam Krajowy Fundusz Drogowy w Polsce jest już zadłużony na około 40 miliardów złotych. Budowa stadionów również odbywała się na kredyt. Często samorządy obecnie są przez to na skraju bankructwa. Wydatki idą w miliardy złotych. Zadłużone są budżety miast, jak również spółki miejskie.

Będziemy mieli jakieś zyski?

Zysków nie będzie. Zyski pójdą do UEFA. Wyliczenia usłużnych spółek, które mówią, że Polska będzie miała wielkie zyski z ruchu turystycznego przez lata, można wsadzić między bajki. Tego, ilu turystów będzie w najbliższych latach w Polsce, nikt nie wie. Co więcej, okazuje się obecnie, że kibiców w czasie EURO jest znacznie mniej niż się spodziewano, a dodatkowo oni nie wydają specjalnie dużo w kraju. To byli często kibice jednodniowi. EURO się już kończy, co znaczy, że kibiców będzie już znacznie mniej. EURO trwa krótko, a długi będziemy spłacać latami. Będziemy płacić za fanaberię rządzących.

Po co nam to więc było?

Obecna kasta rządząca lubi "haratać w gałę". Dzięki euro Grzegorz Lato zarobi spore pieniądze, zarobi trener Smuda oraz drużyna piłkarska. Zarobi także UEFA. Polacy z tego mieć niczego nie będą. Nie będzie żadnego uzysku. Może się nawet okazać, że po EURO pozostanie wiele niezapłaconych faktur, a my będziemy musieli jeszcze pokrywać straty. Pamiętajmy również, że wiele firm budujących na EURO drogi czy stadiony zbankrutowało. To będzie pociągało za sobą konieczność pokrywania roszczeń. Budżet będzie musiał wziąć na siebie zobowiązania. Dodatkowo zostaną nam drogie w utrzymaniu stadiony. W Portugalii część zbudowanych na EURO obiektów trzeba było zburzyć, ponieważ nie było na nie pieniędzy. Bilans może być bolesny. W portfelach Polaków, ani w budżecie nie będzie widać specjalnych wpływów. Budżet państwa może pod koniec roku znaleźć się pod silną presją.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook