Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szewczak: Nasze dziwactwa dorównują kobiecie z brodą

12.05.2014

Jeśli myślicie, że żyjemy w całkiem normalnym kraju, to jesteście w błędzie - pisze główny ekonomista SKOK.

Eurodziwactwa przybierają ostatnio na sile, nie tylko na festiwalu Eurowizji, ale również i w naszym kraju. W tym wyścigu żenady, głupoty i absurdów, kobiecie z brodą może dorównać choćby krajowy fakt, że najbardziej strzeżonym, monitorowanym i chronionym miejscem w Polsce, nie jest żaden obiekt strategiczny czy militarny, ale euro-tęcza na Placu Zbawiciela, w stolicy kraju i to w sytuacji, kiedy polskie wojsko traci kontakt z bezzałogowym samolotem, który jak to pięknie ujął premier Donald Tusk „widocznie wybił się na niepodległość”.

Podobno poszukiwany dron już się znalazł. Polski LOT nie chciał być widocznie gorszy od Eurowizji i przedłożył specjalną ofertę dla gejów i lesbijek do miejsc gdzie mogliby się poczuć swobodnie. Oby przypadkiem nie trafili na lot do Dubaju, Pekinu czy Moskwy. Na razie jeszcze polski LOT puszcza na pokład samolotów homofobów i tradycjonalistów, ale nie wiadomo jak będzie dalej.

Po wyrzuceniu 7 milionów złotych na unijno-wyborczy klip „Polska 10 lat świetlnych w UE”, gdzie Polaków ukazano jako wiecznych kibiców piłkarskich jeżdżących na desko-rolkach i grających na plaży w badmingtona, teraz doczekaliśmy się promocji w Europie w rytmie disco-polo, gdzie Polki pokazano jako kobiety zajmujące się praniem i ubijaniem masła w skąpych strojach. Widocznie nasi medialni macherzy, specjaliści od kultury, bardzo niskich lotów nie wyczuli trendów i koniunktury.

Takie np. zadłużone miasto Kraków chce zafundować polskim podatnikom już nie tylko Olimpiadę w 2022 r., ale też linię metra - być może władze Krakowa liczą na wykopanie skarbu o wartości co najmniej 30 mld zł.

Jakby tych piramidalnych bzdur w kraju nad Wisłą było zbyt mało, to okazuje się, że minister finansów Mateusz Szczurek mianował nam właśnie dziewiątego wiceministra, który uwaga: będzie odpowiadał za jakość wydawania środków budżetowych. Ciekawe więc, kto w takim razie do tej pory odpowiadał za wydawanie setek miliardów publicznych pieniędzy.

Równie dzielnie radzi sobie ZUS, bo zamiast przyznawać renty uprawnionym, chce żeby Polacy bardziej się leczyli. Coraz częściej renty w wysokości 1404 zł nie dostają nawet ci, którzy nie mają jednej ręki, czy jednej nogi. Widocznie niektórzy urzędnicy liczą na to, że intensywne leczenie, zwłaszcza w tak komfortowych warunkach, jak w Polsce, a nuż spowoduje, że kończyny odrosną i uchronią finanse publiczne przed zbędnymi wydatkami.

Mimo, że Polska jest na samym końcu unijnego rankingu jakości transportu oraz, że w ostatnim czasie w rankingu OECD dotyczącym najlepszych miejsc do życia, nasz kraj spadł o 2 miejsca z 36 badanych na 27,  to wicepremier, minister infrastruktury Elżbieta Bieńkowska polszczyzną w stylu byłego ministra Jana Vincenta Rostowskiego na gospodarczym kongresie w Katowicach zadała następującego szyku „Nasze drogi już nie są nienajlepsze, jeszcze troszkę im brakuje”.

Chcąc dorównać specjalistce od dreszczy władze Warszawy, również spod znaku PO, zapowiadają w niezbyt odległym czasie zwężenie ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich oraz nowe przejścia naziemne. Widocznie ciągle jeszcze za szeroko i za luźno jest w centrum Warszawy.

Na nasze nieszczęście ciągle ten sam minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, który zapowiedział leczenie chorych na raka bez kolejek i bez ograniczeń finansowych, będzie pewno zaskoczony faktem, że NFZ-owi pod koniec roku może zabraknąć nawet 1,5-2 mld zł w budżecie.

Widać też wyraźnie, że obecna władza tak się zajmuje kampanią do europarlamentu, że przestała się nawet przejmować gigantycznym długiem publicznym, który urósł już do kwoty blisko 930 mld zł (według unijnych standardów) i po skoku na OFE spokojnie, choć sztucznie, obniżył sobie na papierze progi oszczędnościowe.

GUS i MPiPS twierdzą, że jest ożywienie gospodarcze, bezrobocie maleje, choć nie wiadomo do końca, z jakiego powodu, niewykluczone, że z powodu tzw. profilowania bezrobotnych i wielce innowacyjnych metod ich liczenia. Niewykluczone jednak, że już wkrótce urzędnicy UP, którym uda się znaleźć pracę dla bezrobotnego będą mogli dostać premię nawet 600 zł, a agencje zatrudnienia za znalezienie pracy dla np. 200 bezrobotnych będą mogły zarobić nawet miliony złotych. W tym samym czasie od 1 czerwca bezrobotny dostanie podwyżkę zasiłku o całe 7 zł. Wygląda więc na to, że kolejny supergescheft wisi w powietrzu, ale podobno już za 6 lat w ogóle nie będzie bezrobocia.

Polski premier obiecał, że będzie dbał o bezpieczeństwo i dostatek Polaków i w związku z tym na 75 dużych projektów i firm, jakie otrzymały dofinansowanie (w łącznej kwocie ok. 2 mld zł) od polskiego rządu, wszystkie były zagraniczne. Wśród nich tak bogate i wielkie koncerny, jak IBM, HP, Samsung, Toyota, Nokia czy Siemens. Dotacje dostały nawet te firmy, które korumpowały polskich urzędników w trakcie info-afery, jak podaje gazeta Fakt.

Nic dziwnego, że opozycja krytykuje polski rząd za anty-przemysłową politykę i brak wsparcia dla jakiejkolwiek gałęzi polskiego przemysłu. Rzeczywiście wszędzie jest źle - Polska węglem stoi, a górnictwo leży, polskich stoczniowców, ze zlikwidowanych polskich stoczni próbowano przeszkolić m.in. na psich fryzjerów. Ciekawe na kogo przeszkolimy teraz tysiące górników.

Janusz Szewczak

Główny Ekonomista SKOK

 

Warto poczytać

 1. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 2. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 3. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 4. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 5. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 6. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 7. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 8. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook