Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: mimo 25 lat rabunku są jeszcze pieniądze

26.05.2015

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK zaznaczył, że "jesteśmy wielkim rynkiem zbytu, ale nie dla produktów polskich, tylko niemieckich i ogólnie europejskich".

Janusz Szewczak pytany w czasie wywiadu dla "Tygodnika Solidarność", gdzie należy szukać dochodów budżetowych podkreślił, że albo należało wybrać program z elementami gospodarki Andrzeja Dudy albo wyrazić „zgodę na status półkolonii gospodarczej, głównie niemieckiej, ale nie tylko”. Główny ekonomista SKOK zaznaczył, że Polska jest dużym rykiem zbytu, ale tylko dla produktów ogólnoeuropejskich i chińskich.

„Jesteśmy też w środku Europy dużym obozem taniej siły roboczej i rezerwuarem młodego pokolenia pracowników”- czytamy na łamach "Tygodnika Solidarność".

Janusz Szewczak zaznaczył w wywiadzie, że „jednak mimo 25 lat rabunku tego kraju, jeszcze jest dużo pieniędzy”.

Ekonomista zaznaczył, że pieniądze w dużej mierze były dla obcych. Pieniądze publiczne są aktualnie w dużej mierze marnotrawione. W spółka skarbu państwa jest patologia.

Pytany o kwestie podatków, zaznaczył wyraźnie, że: „Wielkość zaległości podatkowych wraz z odsetkami na dziś to kwota 50 mld zł. Jednak to nie są zaległości podatkowe od Kowalskich, od tych najdrobniejszych, najsłabszych, od małych i średnich i przedsiębiorstw, bo te przecież ledwo dyszą”.

Janusz Szewczak podkreślił także, że Komisja Europejska oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenili, że straty w Polsce na VAT to rokrocznie 50 mld złotych.

„MFW oskarża rząd PO o to, że aparat skarbowo - fiskalny jest niewydolny, nieprofesjonalny i musi- jak oni to określili- nastąpić moralno- etyczna zmiana w tym aparacie". 

Przypomniał, że przez b. minister finansów Rostowski narobił długu na 400 mld złotych. Dodał, że właśnie na tych długach wiele osób żeruje. „Od 25 lat jest prawdziwe eldorado dla kapitału lichwiarsko - bankowego. Fantastycznie się tu zarabia”.

Janusz Szewczak podkreślił również, że Polska zadeklarowała 8 mld euro czyli 32 mld złotych na dołożenie się do planu Junckera. „My Polacy dokładamy tyle 32 mld złotych, a więc tyle samo, co najbogatsze w Europie Niemcy i Francja, bo one też zadeklarowały po 8 mld euro”- czyta,y na łamach "Tygodnika Solidarność. 

W związku z tym, że z planu Junckera Polska prawdopodobnie nie skorzysta, bo ma przyczynić się do rozwoju przemysłu w strefie euro, Janusz Szewczak zaznaczył w wywiadzie, że jest to „absurd ekonomiczny”. „Nie ma 15 miliardów na polskie rodziny, by dostały po 500 zł, a tu wydamy aż 32 miliardy. Na co? Na rozbudowę przemysłu w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Francji i we Włoszech”- czytamy na łamach Tygodnika Solidarność.

Główny ekonomista SKOK zaznaczył, że Andrzej Duda mówił o opodatkowaniu w Polsce w dużej mierze zagranicznych sieci handlowych. „Mają obroty około 130-140 mld zł. Przy tej kwocie płacą z tytułu podatku CIT około 1 mld zł”.

Janusz Szewczak podkreślił, że z „8,5 tys. polskich firm, które znajdowały się do ewentualnego sprzedania w 1989r, pozostało tylko 250.  Czyli majątku narodowego mamy jeszcze 2-3 proc.

"Tygodnik Solidarność"/ es

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook