Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: mimo 25 lat rabunku są jeszcze pieniądze

26.05.2015

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK zaznaczył, że "jesteśmy wielkim rynkiem zbytu, ale nie dla produktów polskich, tylko niemieckich i ogólnie europejskich".

Janusz Szewczak pytany w czasie wywiadu dla "Tygodnika Solidarność", gdzie należy szukać dochodów budżetowych podkreślił, że albo należało wybrać program z elementami gospodarki Andrzeja Dudy albo wyrazić „zgodę na status półkolonii gospodarczej, głównie niemieckiej, ale nie tylko”. Główny ekonomista SKOK zaznaczył, że Polska jest dużym rykiem zbytu, ale tylko dla produktów ogólnoeuropejskich i chińskich.

„Jesteśmy też w środku Europy dużym obozem taniej siły roboczej i rezerwuarem młodego pokolenia pracowników”- czytamy na łamach "Tygodnika Solidarność".

Janusz Szewczak zaznaczył w wywiadzie, że „jednak mimo 25 lat rabunku tego kraju, jeszcze jest dużo pieniędzy”.

Ekonomista zaznaczył, że pieniądze w dużej mierze były dla obcych. Pieniądze publiczne są aktualnie w dużej mierze marnotrawione. W spółka skarbu państwa jest patologia.

Pytany o kwestie podatków, zaznaczył wyraźnie, że: „Wielkość zaległości podatkowych wraz z odsetkami na dziś to kwota 50 mld zł. Jednak to nie są zaległości podatkowe od Kowalskich, od tych najdrobniejszych, najsłabszych, od małych i średnich i przedsiębiorstw, bo te przecież ledwo dyszą”.

Janusz Szewczak podkreślił także, że Komisja Europejska oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenili, że straty w Polsce na VAT to rokrocznie 50 mld złotych.

„MFW oskarża rząd PO o to, że aparat skarbowo - fiskalny jest niewydolny, nieprofesjonalny i musi- jak oni to określili- nastąpić moralno- etyczna zmiana w tym aparacie". 

Przypomniał, że przez b. minister finansów Rostowski narobił długu na 400 mld złotych. Dodał, że właśnie na tych długach wiele osób żeruje. „Od 25 lat jest prawdziwe eldorado dla kapitału lichwiarsko - bankowego. Fantastycznie się tu zarabia”.

Janusz Szewczak podkreślił również, że Polska zadeklarowała 8 mld euro czyli 32 mld złotych na dołożenie się do planu Junckera. „My Polacy dokładamy tyle 32 mld złotych, a więc tyle samo, co najbogatsze w Europie Niemcy i Francja, bo one też zadeklarowały po 8 mld euro”- czyta,y na łamach "Tygodnika Solidarność. 

W związku z tym, że z planu Junckera Polska prawdopodobnie nie skorzysta, bo ma przyczynić się do rozwoju przemysłu w strefie euro, Janusz Szewczak zaznaczył w wywiadzie, że jest to „absurd ekonomiczny”. „Nie ma 15 miliardów na polskie rodziny, by dostały po 500 zł, a tu wydamy aż 32 miliardy. Na co? Na rozbudowę przemysłu w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Francji i we Włoszech”- czytamy na łamach Tygodnika Solidarność.

Główny ekonomista SKOK zaznaczył, że Andrzej Duda mówił o opodatkowaniu w Polsce w dużej mierze zagranicznych sieci handlowych. „Mają obroty około 130-140 mld zł. Przy tej kwocie płacą z tytułu podatku CIT około 1 mld zł”.

Janusz Szewczak podkreślił, że z „8,5 tys. polskich firm, które znajdowały się do ewentualnego sprzedania w 1989r, pozostało tylko 250.  Czyli majątku narodowego mamy jeszcze 2-3 proc.

"Tygodnik Solidarność"/ es

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook