Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: "Matka chrzestna" UE ma problem

23.09.2013

Kanclerz A.Merkel obiecała Niemcom, że z kryzysu wyjdą jeszcze bogatsi i znacznie silniejsi i konsekwentnie to realizuje.

 Im lepiej w niemieckim przemyśle, eksporcie i niemieckim budżecie, tym gorzej z finansami  i gospodarką i nastrojami społecznymi w Portugalii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii,  a także w przekształconej w wielką fabrykę poddostawców części dla niemieckiego przemysłu i wielki rynek zbytu dla niemieckich towarów i działań niemieckich banków - Polsce. Premier D.Tusk mimo budowy rury gazowej po dnie Bałtyku, czy muzeum Centrum Wypędzonych w obu wielkich niemieckich partiach widzi tak wielką opcję propolską, że nie tylko przyjmuje kolejne niemieckie nagrody bez większego zastanowienia, ale wraz z MSZ R.Sikorskim wręcz tęsknią za niemiecką hegemonią w Europie

Min. R.Sikorski bardziej niż rosyjskich rakiet i terroryzmu boi się utraty przywództwa europejskiego przez Niemcy i światłego przywództwa kanclerz A.Merkel. Nic dziwnego, że nie ma powszechnej radości z kolejnego wyborczego zwycięstwa kanclerz A. Merkel w Grecji, Portugalii czy Hiszpanii, a ich telewizje, w przeciwieństwie do TVN nie emitują swych głównych wiadomości z przed siedziby dawnego Reichstagu. Na ostatnim i ciągle trwającym kryzysie gospodarczym i zadłużeniowym Niemcy fantastycznie zyskują i zarabiają. Wszystkim dookoła każą ciąć wydatki i oszczędzać, sami zaś na potęgę produkują, eksportują i wycinają gospodarczą konkurencję na wszystkich praktycznie rynkach. 

To właśnie dzięki kryzysowi i rekordowo niskiemu oprocentowaniu niemieckich obligacji tzw. bundów w latach 2008-2013  Niemcy zaoszczędzili i zarobili tym samym, aż 41mld euro - na kosztach obsługi swego zadłużenia. Jeśli do tego doliczyć oszczędności niemieckich landów i niemieckich firm to zyski te mogą sięgnąć nawet 100mld euro. To właśnie Niemcy założyli kajdany na najbardziej zadłużone kraje strefy euro i dozują dzisiaj finansową kroplówkę słaniającym się na nogach pacjentom. Nawet rynki finansowe z niemiecką giełdą we Frankfurcie na czele nie zareagowały zbyt optymistycznie na to kolejne wysokie zwycięstwo CDU/CSU. Coraz bardziej oczywiste bowiem jest, że niemiecka kuracja dla chwiejącej się Unii i dołującego gospodarki i konkurencyjność niektórych krajów UE-wspólnej waluty euro, jest gorsza od samej choroby. 

Zaciskanie pasa zalecane jako  jedyne bezalternatywne rozwiązanie przez kanclerz A. Merkel krajom południa Europy, na razie przynosi więcej szkód niż pożytku. Im więcej problemów w Europie tym więcej kapitału płynie do Niemiec. 

Już ponad 52 proc. polskiego długu publicznego zbliżającego się do kwoty 1bln zł jest w rękach podmiotów zagranicznych, spora ich część w rękach Niemców i niemieckich banków. Nic dziwnego, że nie taki cienki Bolek- "Mędrzec Europy" były prezydent L.Wałęsa chce żeby stworzyć "z Polski i Niemiec jedno państwo". To widać że były prezydent nie przeczytał żadnej książki, ale co jak co przed wypowiadaniem tego typu głupstw powinien zajrzeć koniecznie do Konstytucji RP, jak i kodeksu karnego. Niewątpliwie tak rozumiana polskość to z pewnością nienormalność, ale chyba nie to miał na myśli swego czasu premier D.Tusk. 

Zarówno Europa jak i Unia Europejska są w coraz bardziej żelaznym uścisku i zarazem w kieszeni tego wielkiego kraju. Wyjątkowo niskie bezrobocie w Niemczech musi oznaczać 30 proc. bezrobocie w Hiszpanii czy Grecji - 12-13 proc. w innych krajach Unii, w tym w Polsce. Niemcy wycofały się z energii atomowej, Polska przymierza się do budowy elektrowni atomowej. Niemcy dofinansowały i rozbudowały niemieckie stocznie i porty, Polska zlikwidowała stocznie i przemysł stoczniowy, a największe dziś "polskie porty" to Hamburg i Rotterdam. Niemiecka kanclerz dba przede wszystkim o dobro własnego narodu, polskie władze bardziej o interesy obcych lobby, niż o własne krajowe podmioty i obywateli. 

Niemcy rozwijają na potęgę swoją spółdzielczość i system korporacyjny, w Polsce rząd właśnie likwiduje spółdzielczość. W Niemczech fantastycznie funkcjonują Kasy Budowlano-Oszczędnościowe, u nas władze nie chcą za żadne skarby na nie się zgodzić. Różnic więc jak widać jest całkiem sporo i to nie tylko takich, że Niemcy mają nie tylko własne banki, ale też własne banki w Polsce, ale o tym wszystkim zabiegany na piłkarskim boisku i tenisowym korcie premier D.Tusk może przecież nie wiedzieć.

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook