Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: "Matka chrzestna" UE ma problem

23.09.2013

Kanclerz A.Merkel obiecała Niemcom, że z kryzysu wyjdą jeszcze bogatsi i znacznie silniejsi i konsekwentnie to realizuje.

 Im lepiej w niemieckim przemyśle, eksporcie i niemieckim budżecie, tym gorzej z finansami  i gospodarką i nastrojami społecznymi w Portugalii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii,  a także w przekształconej w wielką fabrykę poddostawców części dla niemieckiego przemysłu i wielki rynek zbytu dla niemieckich towarów i działań niemieckich banków - Polsce. Premier D.Tusk mimo budowy rury gazowej po dnie Bałtyku, czy muzeum Centrum Wypędzonych w obu wielkich niemieckich partiach widzi tak wielką opcję propolską, że nie tylko przyjmuje kolejne niemieckie nagrody bez większego zastanowienia, ale wraz z MSZ R.Sikorskim wręcz tęsknią za niemiecką hegemonią w Europie

Min. R.Sikorski bardziej niż rosyjskich rakiet i terroryzmu boi się utraty przywództwa europejskiego przez Niemcy i światłego przywództwa kanclerz A.Merkel. Nic dziwnego, że nie ma powszechnej radości z kolejnego wyborczego zwycięstwa kanclerz A. Merkel w Grecji, Portugalii czy Hiszpanii, a ich telewizje, w przeciwieństwie do TVN nie emitują swych głównych wiadomości z przed siedziby dawnego Reichstagu. Na ostatnim i ciągle trwającym kryzysie gospodarczym i zadłużeniowym Niemcy fantastycznie zyskują i zarabiają. Wszystkim dookoła każą ciąć wydatki i oszczędzać, sami zaś na potęgę produkują, eksportują i wycinają gospodarczą konkurencję na wszystkich praktycznie rynkach. 

To właśnie dzięki kryzysowi i rekordowo niskiemu oprocentowaniu niemieckich obligacji tzw. bundów w latach 2008-2013  Niemcy zaoszczędzili i zarobili tym samym, aż 41mld euro - na kosztach obsługi swego zadłużenia. Jeśli do tego doliczyć oszczędności niemieckich landów i niemieckich firm to zyski te mogą sięgnąć nawet 100mld euro. To właśnie Niemcy założyli kajdany na najbardziej zadłużone kraje strefy euro i dozują dzisiaj finansową kroplówkę słaniającym się na nogach pacjentom. Nawet rynki finansowe z niemiecką giełdą we Frankfurcie na czele nie zareagowały zbyt optymistycznie na to kolejne wysokie zwycięstwo CDU/CSU. Coraz bardziej oczywiste bowiem jest, że niemiecka kuracja dla chwiejącej się Unii i dołującego gospodarki i konkurencyjność niektórych krajów UE-wspólnej waluty euro, jest gorsza od samej choroby. 

Zaciskanie pasa zalecane jako  jedyne bezalternatywne rozwiązanie przez kanclerz A. Merkel krajom południa Europy, na razie przynosi więcej szkód niż pożytku. Im więcej problemów w Europie tym więcej kapitału płynie do Niemiec. 

Już ponad 52 proc. polskiego długu publicznego zbliżającego się do kwoty 1bln zł jest w rękach podmiotów zagranicznych, spora ich część w rękach Niemców i niemieckich banków. Nic dziwnego, że nie taki cienki Bolek- "Mędrzec Europy" były prezydent L.Wałęsa chce żeby stworzyć "z Polski i Niemiec jedno państwo". To widać że były prezydent nie przeczytał żadnej książki, ale co jak co przed wypowiadaniem tego typu głupstw powinien zajrzeć koniecznie do Konstytucji RP, jak i kodeksu karnego. Niewątpliwie tak rozumiana polskość to z pewnością nienormalność, ale chyba nie to miał na myśli swego czasu premier D.Tusk. 

Zarówno Europa jak i Unia Europejska są w coraz bardziej żelaznym uścisku i zarazem w kieszeni tego wielkiego kraju. Wyjątkowo niskie bezrobocie w Niemczech musi oznaczać 30 proc. bezrobocie w Hiszpanii czy Grecji - 12-13 proc. w innych krajach Unii, w tym w Polsce. Niemcy wycofały się z energii atomowej, Polska przymierza się do budowy elektrowni atomowej. Niemcy dofinansowały i rozbudowały niemieckie stocznie i porty, Polska zlikwidowała stocznie i przemysł stoczniowy, a największe dziś "polskie porty" to Hamburg i Rotterdam. Niemiecka kanclerz dba przede wszystkim o dobro własnego narodu, polskie władze bardziej o interesy obcych lobby, niż o własne krajowe podmioty i obywateli. 

Niemcy rozwijają na potęgę swoją spółdzielczość i system korporacyjny, w Polsce rząd właśnie likwiduje spółdzielczość. W Niemczech fantastycznie funkcjonują Kasy Budowlano-Oszczędnościowe, u nas władze nie chcą za żadne skarby na nie się zgodzić. Różnic więc jak widać jest całkiem sporo i to nie tylko takich, że Niemcy mają nie tylko własne banki, ale też własne banki w Polsce, ale o tym wszystkim zabiegany na piłkarskim boisku i tenisowym korcie premier D.Tusk może przecież nie wiedzieć.

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook