Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Kraków drugą Grecją

03.04.2014

Nie będzie zimowych igrzysk w Krakowie, to znów nie będzie Teleranka, polskie dzieci 1 września nie pójdą do szkoły, a krowy pod Tatrami przestaną dawać mleko - pisze Janusz Szewczak.

Nie będzie zimowych igrzysk w Krakowie, to znów nie będzie Teleranka, polskie dzieci 1 września nie pójdą do szkoły, a krowy pod Tatrami przestaną dawać mleko.

Podobno Prince Polo było od lat obecne w życiu Islandczyków, tak jak w naszej słowiańskiej mentalności chęć zdobywania złotych medali. Niewątpliwie kabaret i satyra mają swoje stałe, tradycyjne miejsce w Grodzie Kraka, ale tego co wyczyniają ostatnio politycy PO i samorządowcy z Krakowa, a zwłaszcza posłanka rządzącej Partii Obietnic, w związku z pomysłem na Zimowe Igrzyska 2022 pozazdrościć nam może nie tylko Islandia czy San Marino, ale cały świat.

Jak przystało na fachowca i prawdziwą damę z PO, to co jak co, ale prawdziwa dama z PO nie bierze do ręki nawet kalkulatora, a co dopiero mówić o biznes - planie, takiej gigantycznej imprezy. Oj tam, oj tam - 20 mld zł w tę czy w tamtą stronę, to dla posłanki Jagny Marczułajtis widocznie pikuś. Oby nie skończyła jak literacka Jagna z Reymontowskich Chłopów, wywieziona przez wyborców na kupie gnoju. Być może pod wpływem modnych ostatnio referendów „spopularyzowanych” przez prezydenta W. Putina nasi samorządowcy i politycy z Królewskiego Grodu wymyślili sobie referendum, na które oczywiście nie uzyskali zgody Państwowej Komisji Wyborczej.

Legalnie więc 25 maja wraz  z wyborami odbyć się ono nie może. Taki mały falstarcik na samym początku. A może by tak wzorem tego co na Krymie zapytać Krakusów, przy okazji olimpijskiego referendum np. o przyłączenie do Austro-Węgier lub choćby o unię personalną z Wiedniem, choć z pewnością „pokojowych sił nadzorczych” czuwających nad głosowaniem Austriacy nie przyślą.

Szanowna Pani Jagno - cudowne dziecię Polskich Tatr, po ostatniej imprezie sportowej organizowanej przez PO, pod szyldem Euro 2012 zostawiliście nas polskich podatników z ponad 100 mld zł nowych długów, w polskich sądach zalegają sprawy i roszczenia firm budowlanych - na, bagatelka, 10 mld zł - setki firm budowlanych zbankrutowało, a niektóre wybudowane drogi już nadają się do remontu. Wybudowanych za ok. 4 mld zł czterech mocno deficytowych stadionów nikt nie chce utrzymywać.

Podobno, jeśli jednak będzie w Krakowie Olimpiada Zimowa, to będą drogi, mosty zwodzone na Wiśle, tunel pod Tatrami, kolorowe jarmarki i na rękę zegarki. Tyle, że nie tylko miasto Kraków ma już dziś potężne długi, które ciągle rosną. Zadłużenie Krakowa to już ponad 2mld zł i blisko granicy 60 proc., zadłużone są też miejskie spółki, średnio na mieszkańca to już blisko 3tys zł. Wawelski Gród stopniowo, acz systematycznie traci płynność finansową i obecne długi bez Olimpiady będzie spłacał co najmniej do 2033 r.

W ciągu ostatnich 12 lat zadłużenie Krakowa wzrosło o blisko 150 proc., modernizacja dwóch krakowskich stadionów kosztowała podatników ok. 700 mln zł i nikt nie chce płacić dalej za ich utrzymanie. Duże polskie miasta mają już długów na ponad 20 mld zł, a wraz z długami ukrytymi w spółkach miejskich blisko 35 mld zł. Łącznie samorządy w Polsce mają ponad 60 mld zł zadłużenia i żeby skorzystać z unijnych środków na inwestycje w latach 2014-2020 muszą znaleźć kolejne 60 mld zł - czyli znów się zapożyczyć.

To typowa cecha rządzącej dziś w Polsce ekipy - obiecywać i wydawać - głównie cudze, zadłużając się ponad wszelką miarę. Najlepiej najpierw wydać, potem się zastanowić, a na końcu spokojnie policzyć straty. Przed nami więc kolejne kręcenie lodów, gigantyczne marnotrawstwo i ustawiane przetargi. Gdyby beztroska i głupota oraz różnego rodzaju patologie w wydawaniu publicznych pieniędzy, których tak bardzo brakuje na finansowe wsparcie rodziców niepełnosprawnych dzieci mogły fruwać, to Polska byłaby niedościgłym orłem szybującym w przestworzach. Widać, że budowa Basenu Narodowego za 2 mld zł czy zakup Pendolino za 2,5 mld zł, nie mówiąc już o portalu Empatia dla polskich bezdomnych czy wreszcie zakup Dreamlinerów za blisko 5 mld zł dla zagrożonego bankructwem LOT-u to ciągle za mało, roztrwonionej kasy podatników.

Podobno Zakopianka, według posłanki PO, jest przejezdna, no chyba, że w weekendy czy w szczycie sezonu urlopowego. Krakusy ponoć o niczym innym nie marzą, tylko o tym, żeby nasz złoty Z. Bródka na swym wozie strażackim wjechał na Krakowski Rynek jako olimpijski chorąży.

Co prawda, koleją z Krakowa, jak i z Warszawy do Zakopanego jedziemy dłużej niż przed II wojną światową, a w niektórych miesiącach w ogóle nie pojedziemy, bo tory są w remoncie, ale przecież zawsze możemy zbudować lotnisko na Kasprowym, a lodowisko na Gubałówce.

Pani Jagno to przecież Pani ulubiony premier ostrzega Polaków, że na Dzikich Polach nieprzyjaciel się zbiera, Ojczyźnie larum grają, zbroić się trzeba, partyzantkę szkolić i cukier kupować, a nie o ślizgawkach i puszczaniu bączków po lodzie myśleć.

Janusz Szewczak

Główny Ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook