Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Kraków drugą Grecją

03.04.2014

Nie będzie zimowych igrzysk w Krakowie, to znów nie będzie Teleranka, polskie dzieci 1 września nie pójdą do szkoły, a krowy pod Tatrami przestaną dawać mleko - pisze Janusz Szewczak.

Nie będzie zimowych igrzysk w Krakowie, to znów nie będzie Teleranka, polskie dzieci 1 września nie pójdą do szkoły, a krowy pod Tatrami przestaną dawać mleko.

Podobno Prince Polo było od lat obecne w życiu Islandczyków, tak jak w naszej słowiańskiej mentalności chęć zdobywania złotych medali. Niewątpliwie kabaret i satyra mają swoje stałe, tradycyjne miejsce w Grodzie Kraka, ale tego co wyczyniają ostatnio politycy PO i samorządowcy z Krakowa, a zwłaszcza posłanka rządzącej Partii Obietnic, w związku z pomysłem na Zimowe Igrzyska 2022 pozazdrościć nam może nie tylko Islandia czy San Marino, ale cały świat.

Jak przystało na fachowca i prawdziwą damę z PO, to co jak co, ale prawdziwa dama z PO nie bierze do ręki nawet kalkulatora, a co dopiero mówić o biznes - planie, takiej gigantycznej imprezy. Oj tam, oj tam - 20 mld zł w tę czy w tamtą stronę, to dla posłanki Jagny Marczułajtis widocznie pikuś. Oby nie skończyła jak literacka Jagna z Reymontowskich Chłopów, wywieziona przez wyborców na kupie gnoju. Być może pod wpływem modnych ostatnio referendów „spopularyzowanych” przez prezydenta W. Putina nasi samorządowcy i politycy z Królewskiego Grodu wymyślili sobie referendum, na które oczywiście nie uzyskali zgody Państwowej Komisji Wyborczej.

Legalnie więc 25 maja wraz  z wyborami odbyć się ono nie może. Taki mały falstarcik na samym początku. A może by tak wzorem tego co na Krymie zapytać Krakusów, przy okazji olimpijskiego referendum np. o przyłączenie do Austro-Węgier lub choćby o unię personalną z Wiedniem, choć z pewnością „pokojowych sił nadzorczych” czuwających nad głosowaniem Austriacy nie przyślą.

Szanowna Pani Jagno - cudowne dziecię Polskich Tatr, po ostatniej imprezie sportowej organizowanej przez PO, pod szyldem Euro 2012 zostawiliście nas polskich podatników z ponad 100 mld zł nowych długów, w polskich sądach zalegają sprawy i roszczenia firm budowlanych - na, bagatelka, 10 mld zł - setki firm budowlanych zbankrutowało, a niektóre wybudowane drogi już nadają się do remontu. Wybudowanych za ok. 4 mld zł czterech mocno deficytowych stadionów nikt nie chce utrzymywać.

Podobno, jeśli jednak będzie w Krakowie Olimpiada Zimowa, to będą drogi, mosty zwodzone na Wiśle, tunel pod Tatrami, kolorowe jarmarki i na rękę zegarki. Tyle, że nie tylko miasto Kraków ma już dziś potężne długi, które ciągle rosną. Zadłużenie Krakowa to już ponad 2mld zł i blisko granicy 60 proc., zadłużone są też miejskie spółki, średnio na mieszkańca to już blisko 3tys zł. Wawelski Gród stopniowo, acz systematycznie traci płynność finansową i obecne długi bez Olimpiady będzie spłacał co najmniej do 2033 r.

W ciągu ostatnich 12 lat zadłużenie Krakowa wzrosło o blisko 150 proc., modernizacja dwóch krakowskich stadionów kosztowała podatników ok. 700 mln zł i nikt nie chce płacić dalej za ich utrzymanie. Duże polskie miasta mają już długów na ponad 20 mld zł, a wraz z długami ukrytymi w spółkach miejskich blisko 35 mld zł. Łącznie samorządy w Polsce mają ponad 60 mld zł zadłużenia i żeby skorzystać z unijnych środków na inwestycje w latach 2014-2020 muszą znaleźć kolejne 60 mld zł - czyli znów się zapożyczyć.

To typowa cecha rządzącej dziś w Polsce ekipy - obiecywać i wydawać - głównie cudze, zadłużając się ponad wszelką miarę. Najlepiej najpierw wydać, potem się zastanowić, a na końcu spokojnie policzyć straty. Przed nami więc kolejne kręcenie lodów, gigantyczne marnotrawstwo i ustawiane przetargi. Gdyby beztroska i głupota oraz różnego rodzaju patologie w wydawaniu publicznych pieniędzy, których tak bardzo brakuje na finansowe wsparcie rodziców niepełnosprawnych dzieci mogły fruwać, to Polska byłaby niedościgłym orłem szybującym w przestworzach. Widać, że budowa Basenu Narodowego za 2 mld zł czy zakup Pendolino za 2,5 mld zł, nie mówiąc już o portalu Empatia dla polskich bezdomnych czy wreszcie zakup Dreamlinerów za blisko 5 mld zł dla zagrożonego bankructwem LOT-u to ciągle za mało, roztrwonionej kasy podatników.

Podobno Zakopianka, według posłanki PO, jest przejezdna, no chyba, że w weekendy czy w szczycie sezonu urlopowego. Krakusy ponoć o niczym innym nie marzą, tylko o tym, żeby nasz złoty Z. Bródka na swym wozie strażackim wjechał na Krakowski Rynek jako olimpijski chorąży.

Co prawda, koleją z Krakowa, jak i z Warszawy do Zakopanego jedziemy dłużej niż przed II wojną światową, a w niektórych miesiącach w ogóle nie pojedziemy, bo tory są w remoncie, ale przecież zawsze możemy zbudować lotnisko na Kasprowym, a lodowisko na Gubałówce.

Pani Jagno to przecież Pani ulubiony premier ostrzega Polaków, że na Dzikich Polach nieprzyjaciel się zbiera, Ojczyźnie larum grają, zbroić się trzeba, partyzantkę szkolić i cukier kupować, a nie o ślizgawkach i puszczaniu bączków po lodzie myśleć.

Janusz Szewczak

Główny Ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook