Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Kilometrówka na renifery

09.12.2014

"Polska to półkolonialny system gospodarczy" - pisze Janusz Szewczak.

Kabotyństwo, pycha, niesłychany tupet, pogarda dla zwykłych obywateli, nieudolność i wreszcie żerowanie na publicznym groszu i publicznym majątku - to przecież codzienność naszego życia politycznego w ostatnim 25-leciu.

Posłowie przez miesiąc bez przerwy za kółkiem, niczym w wyścigu Daytona Beach, okrążający 2 razy kulę ziemską dookoła i 83gr/km dla wybrańców narodu to zwykły pikuś. Marszałek Sejmu niczym struś pędziwiatr właśnie udał się z wizytą do Świętego Mikołaja, do Laponii, za Koło Podbiegunowe. Dobrze że tym razem nie wziął tzw. kilometrówki na prywatne auto, ale ten błąd można przecież naprawić, udając się nieco później do "Dziadka Mroza" na dalekiej Syberii.

Tym razem chodziło podobno o załatwienie prezentów pod choinkę dla tych co zasłużyli, a przy okazji być może też na pakiet onkologiczny, restrukturyzację kopalń węgla kamiennego na Śląsku, nauczycieli, pielęgniarek i położnych czy na rekompensaty dla polskich sadowników, hodowców trzody chlewnej i mleczarzy.

Najwyraźniej ktoś w tym rządowo-platformerskim kabarecie musi pełnić rolę wodzireja. Wydaje się jednak, że w przypadku Marszałka Sejmu Sikorskiego miarka się przebrała i jego upadku i odejścia najwyraźniej chce Pałac Prezydencki i dyspozycyjne media, z TVN24 na czele. Pizza dowożona przez BOR do pałacu w Chobielinie, krzesła po 13 tys. zł i fotele po kilkadziesiąt tysięcy dla MSZ to zapewne zaledwie przedsmak tego czego jeszcze możemy się dowiedzieć o wyczynach byłego MSZ.

Francuskie wino za 700 zł za butelkę z pewnością nie jest wyrazem "murzyńskości" Polaków, o której Marszałek Sikorski wspominał na taśmach prawdy i hańby zarazem. Tzw. elity i ludzie władzy coraz obficiej plują nam w twarz i to za nasze pieniądze, tu nie obowiązuje nawet zasada "Jak kraść to miliony, jak kochać to księżniczki", a raczej brać co tylko nawinie się pod ręką. I choćby było kolejnych tysiąc afer i przyszło je zamieść pod dywan przez tysiąc medialnych atletów, wiernych aż po grób - PO-PSL, to tylko wewnętrzne wojny wśród rządzącej ekipy mogą spowodować personalne ruchy.

Szkoda nawet tego publicznego grosza w ramach zagranicznych wyjazdów i wyborczych wizyt w terenie, które poszły najzwyczajniej w błoto. Ale, my tu sobie gadu-gadu o tzw. kilometrówkach i dziesiątkach tysięcy złotych, gdy giną nam miliardy i skubią nas na setki milionów złotych co chwila i tu zainteresowania i rozgorączkowania mediów, nie mówiąc już o działaniach właściwych organów sprawiedliwości czy wyspecjalizowanych służb.

Co roku z Polski transferowane jest przez zagraniczne firmy i banki oraz naszych wierzycieli w formie zysków, dywidend, cen transferowych, marketingu, konsultingu czy rebrandingu ok. 70-80 mld zł. Banki działające w Polsce, głównie zagraniczne, praktycznie co roku osiągają tu nad Wisłą rekordowe zyski netto, rzędu 14-15 mld zł - to absolutne europejskie Eldorado. Wielkie sieci handlowe, oczywiście głównie zagraniczne, jak to zwykle w Polsce bywa, przy obrotach rzędu ponad 130 mld zł rocznie płacą zaledwie kilkaset milionów złotych podatku CIT, a niektóre otrzymują nawet zwrot tego podatku. Koalicja PO-PSL chce w 2015r. wybudować Orliki dla emerytów rencistów i seniorów za "bagatelka" 650 mln zł - starczyłoby pewnie na 4 lata podróży wszystkich parlamentarzystów dookoła świata w samolotowej biznes-klasie.

Ministerstwo Finansów będzie musiało pożyczyć brutto w 2015r. głównie u zagranicznych podmiotów i banków rekordowe 155 mld zł, a coroczny koszt obsługi długu publicznego, również w przyszłym roku będzie nas kosztować ok. 40 mld zł. Emerytury nawet najbiedniejszych Polaków będą mogły być zajmowane w części przez Urzędy Skarbowe, w związku z zaległym abonamentem RTV. W najbliższych latach zostanie wydane 20-30 mld zł na nowe bloki energetyczne na węgiel kamienny i brunatny mimo, że ten sam rząd podpisał Pakiet Klimatyczny, po to by musieć je w końcu zamknąć lub tanio sprywatyzować na rzecz zagranicznych podmiotów.

Zobaczymy jak będzie się sprawować zakupiony, chyba dla celebrytów, za 2,5mld zł Pendolino i czy trafnie i sensownie wydamy dziesiątki miliardów złotych na uzbrojenie. W naszych warunkach biednego, gigantycznie zadłużonego i prawie całkowicie wyprzedanego z majątku narodowego państwa liczy się niewątpliwie każdy grosz i szkoda głupio i nieuczciwie wydanych, nawet stosunkowo niewielkich publicznych pieniędzy na kolacyjki i podróże. Warto jednak pamiętać, że w tej mętnej wodzie i medialnym zamieszaniu prawdziwi łowcy łowią naprawdę tłuste karpie z miliardami w tle.

Dziś na Polsce, jako półkolonialnym systemie gospodarczym, przy uległej i skorumpowanej władzy robi się prawdziwe kokosy, o czym Polakom się nie przypomina, koncentrując ich uwagę na pomniejszych przekrętach, bo wielkie pieniądze lubią ciszę.

Janusz Szewczak, Główny Ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook