Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Jak Hamlet z Dyziem się dogadał

05.12.2012

Po wielkich, dramatycznych wręcz gestach szefa PSL, poznaliśmy iście „zaskakujący” finał rozgrywki, w którym J. Piechociński został wicepremierem i ministrem gospodarki. Po serii upokorzeń, jakich nowemu szefowi PSL nie szczędził premier D. Tusk, teraz został ten pierwszy zmuszony do popełnienia politycznego harakiri.

J. Piechociński jako nowy wicepremier i minister gospodarki, wziął na siebie pełną odpowiedzialność za tonącą polską gospodarkę, za nieuniknione cięcia w budżecie Unii Europejskiej na rolnictwo oraz za zbliżającą się katastrofę gospodarczą i finansową. Już niedługo Piechociński poniesie pełną odpowiedzialność za niebezpieczny i deprawujący flirt z liberałami. Będzie musiał walczyć z Fiatem czy Mittalem, by jeszcze nie opuszczały Polski. Będzie musiał gasić strajki i akceptować coraz liczniejsze bankructwa, nie tylko w branży budowlanej.

Ale widziały gały co brały. Trudno będzie zrzucić z siebie winę i odpowiedzialność za gospodarczą katastrofę, za recesję, za załamanie się dochodów podatkowych, nowelizację budżetu, rosnące zadłużenie czy upadek służby zdrowia. Język miłości i tony wazeliny w fantastycznie funkcjonującej koalicji już wkrótce mogą się przerodzić we wzajemne obwinianie się  o stan polskiej gospodarki. Czeka nas seria bankructw, zwolnienia grupowe, załamanie się inwestycji, konsumpcji, a nawet polskiego eksportu.

Do tańca Michałów swoje trzy grosze dorzucił Dyzio Marzyciel Donald Tusk. Podobno jest dobrze, zielona wyspa działa bez zarzutu, obcokrajowcy walą do nas drzwiami i oknami, bo to wyspa szczęśliwości i szans dla ludzi młodych. A cały optymizm to zasługa jednego Australijczyka, który miał szczęście lecieć z premierem z Gdańska do Warszawy. To podobno Polska, a nie Australia jest szansą i bezpieczną przystanią dla młodych ludzi.

Tyle tylko, że to z Polski co miesiąc do Niemiec wyjeżdża pięć tysięcy Polaków, blisko 850 tysięcy Polaków znalazło przyszłość i miejsce pracy na Wyspach Brytyjskich, rodząc tam jednocześnie ok. 120 tysięcy polskich dzieci, które raczej do Polski nie wrócą. Wyludnia się też województwo Opolskie. Polacy po prostu „głosują nogami”, jak kiedyś mawiał premier i uciekają gdzie pieprz rośnie.

Przy tym już 10 milionów Polaków żyje w nędzy i wykluczenie, 70 procent młodych Polaków nie pracuje na etacie, bezrobocie wśród młodych sięga 30 procent.

Skala oderwania się od rzeczywistości i lekceważenia zagrożeń, związanych z wkraczającym do Polski kryzysem dwóch czołowych, polskich polityków jest zatrważająca. Widać za to samozadowolenie i całkowity brak pomysłu na nadchodzące bardzo trudne czasy. Nie będzie żadnego spowolnienia, a dotkliwy, ciężki kryzys, o którego skali i skutkach Polacy nie mają jeszcze bladego pojęcia.

I tak sobie tańcowały dwa Michały. Hamlet duży, Dyzio mały.

 

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK-ów

[Fot. Janusz Szewczak]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook