Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Humorystyczne sankcje

18.03.2014

Każde dziecko wie i to od dawna, że Unia troszczy się nie o Ukrainę, lecz o własne wielkie i nawet małe biznesy i tylko my jesteśmy wyłącznie pryncypialni - pisze Janusz Szewczak.

Humorystyczne sankcje dla 21 mało znanych polityków rosyjskich spowodują, że we wtorek w samo południe prezydent W.Putin na Kremlu w sali kapiącej złotem, pod tablicą marszałka A.Suworowa ogłosi swój wielki sukces geopolityczny i po raz kolejny zadrwi z mitycznych unijnych sankcji.

Jak powiedział MSZ Polski R.Sikorski Stany Zjednoczone są z Marsa, a Unia z Wenus, należałoby jeszcze dodać, a polska polityka zagraniczna  z księżyca.  W sytuacji gdy 70 proc. Niemców nie chce żadnych sankcji dla Rosji, w Londynie liczą nowe sztabki złota zdeponowane przez rosyjskich oligarchów, a jubilerzy nie nadążają z dostawą nowych brylantów dla pięknych kobiet ze wschodu. Londyńskie City od lat jest już wielką  pralnią czarnych pieniędzy ze wschodu, a za milion funtów można sobie bez problemu kupić prawo pobytu w Wielkiej Brytanii w formie tzw. wizy inwestorskiej.

W brytyjskich renomowanych szkołach brakuje już miejsc dla rosyjskojęzycznych uczniów. Nic więc dziwnego, że Londyn był tak stanowczo przeciwny konkretnym, a nie symbolicznym sankcjom. Kiedy rosyjski koncern Rosnieft obejmuje 50 proc. udziałów we włoskiej spółce Pirelli i będzie nim zarządzał wspólnie z bankiem Unicredit właścicielem Pekao SA, gdy Rosjanie przejmują od niemieckich spółek polskie złoża gazu, ropy naftowej i zbiorniki gazu co najmniej śmiesznie brzmią protesty słowne ministra R.Sikorskiego  o Anschlusie Krymu.

Każde dziecko wie i to od dawna, że Unia troszczy się nie o Ukrainę, lecz o własne wielkie i nawet małe biznesy i tylko my jesteśmy wyłącznie pryncypialni. Coraz bardziej też wygląda na to, że nasi rządzący, premier D.Tusk i MSZ R.Sikorski wrażliwi do bólu i czytający w myślach kanclerz A.Merkel zostali wystawieni na unijną szpicę, ale po części również wystawieni do wiatru. Unia Europejska, a zwłaszcza jej polityka zagraniczna   i energetyczna została przez Rosję skutecznie przetestowana i sprowadzona na kolana. Polityczne marionetki wykonały propagandowe zadanie osłaniające dla niemieckiego biznesu, który nawet na chwilę nie przestał odcinać kuponów od prowadzonych biznesów z Rosją.

Widać wyraźnie, że polski rząd dostał już z Berlina nową delikatną sugestię - spuszczamy z tonu, wyciszamy temat sankcji, nie robimy polityki, dalej robimy intratne biznesy. Austriacy i Duńczycy już sprzedają swoje mięso do Rosji, a okręty we francuskich stoczniach dla Rosji zostaną oddane na czas. Polskie państwo, jak zwykle stanęło na wysokości zadania, tyle tylko, że to właśnie Polska dostanie faktury do zapłacenia i zapłaci weksle in blanco wystawione przez niemiecki i rosyjski wielki biznes. Polski rząd myśląc o kawiorze i pokojowej nagrodzie Nobla zapomniał nawet o polskim schabowym, zaś Unia Europejska po raz kolejny pokazała, że jest gnuśna, bezmyślna i bezwolna, a ekonomicznie znacząco uzależniona, nie   tylko od rosyjskiego gazu, ale przede wszystkim od rosyjskich pieniędzy.

Nasze wyjście przed unijny szereg nie zostanie docenione poza Ukrainą co oczywiste w Rosji, ale niestety również w Niemczech. W dużej mierze zostaliśmy wykorzystani do propagandowego nacisku, nic w zamian nie uzyskując. Podobne rozwiązania co na Krymie mogą przecież zostać zastosowane za jakiś czas w Charkowie i Doniecku.

Czy wtedy Unia przy pomocy blotek znów będzie chciała szachować rosyjskiego asa w rękawie. To przecież nie kto inny, jak polski MSZ zabiegał o przywództwo Niemiec w Unii Europejskiej i składał "Hołdy Berlińskie", tym czasem to nad naszymi i ukraińskimi głowami niemiecki i rosyjski biznes podał sobie pomocną dłoń.

Janusz Szewczak

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook