Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Humorystyczne sankcje

18.03.2014

Każde dziecko wie i to od dawna, że Unia troszczy się nie o Ukrainę, lecz o własne wielkie i nawet małe biznesy i tylko my jesteśmy wyłącznie pryncypialni - pisze Janusz Szewczak.

Humorystyczne sankcje dla 21 mało znanych polityków rosyjskich spowodują, że we wtorek w samo południe prezydent W.Putin na Kremlu w sali kapiącej złotem, pod tablicą marszałka A.Suworowa ogłosi swój wielki sukces geopolityczny i po raz kolejny zadrwi z mitycznych unijnych sankcji.

Jak powiedział MSZ Polski R.Sikorski Stany Zjednoczone są z Marsa, a Unia z Wenus, należałoby jeszcze dodać, a polska polityka zagraniczna  z księżyca.  W sytuacji gdy 70 proc. Niemców nie chce żadnych sankcji dla Rosji, w Londynie liczą nowe sztabki złota zdeponowane przez rosyjskich oligarchów, a jubilerzy nie nadążają z dostawą nowych brylantów dla pięknych kobiet ze wschodu. Londyńskie City od lat jest już wielką  pralnią czarnych pieniędzy ze wschodu, a za milion funtów można sobie bez problemu kupić prawo pobytu w Wielkiej Brytanii w formie tzw. wizy inwestorskiej.

W brytyjskich renomowanych szkołach brakuje już miejsc dla rosyjskojęzycznych uczniów. Nic więc dziwnego, że Londyn był tak stanowczo przeciwny konkretnym, a nie symbolicznym sankcjom. Kiedy rosyjski koncern Rosnieft obejmuje 50 proc. udziałów we włoskiej spółce Pirelli i będzie nim zarządzał wspólnie z bankiem Unicredit właścicielem Pekao SA, gdy Rosjanie przejmują od niemieckich spółek polskie złoża gazu, ropy naftowej i zbiorniki gazu co najmniej śmiesznie brzmią protesty słowne ministra R.Sikorskiego  o Anschlusie Krymu.

Każde dziecko wie i to od dawna, że Unia troszczy się nie o Ukrainę, lecz o własne wielkie i nawet małe biznesy i tylko my jesteśmy wyłącznie pryncypialni. Coraz bardziej też wygląda na to, że nasi rządzący, premier D.Tusk i MSZ R.Sikorski wrażliwi do bólu i czytający w myślach kanclerz A.Merkel zostali wystawieni na unijną szpicę, ale po części również wystawieni do wiatru. Unia Europejska, a zwłaszcza jej polityka zagraniczna   i energetyczna została przez Rosję skutecznie przetestowana i sprowadzona na kolana. Polityczne marionetki wykonały propagandowe zadanie osłaniające dla niemieckiego biznesu, który nawet na chwilę nie przestał odcinać kuponów od prowadzonych biznesów z Rosją.

Widać wyraźnie, że polski rząd dostał już z Berlina nową delikatną sugestię - spuszczamy z tonu, wyciszamy temat sankcji, nie robimy polityki, dalej robimy intratne biznesy. Austriacy i Duńczycy już sprzedają swoje mięso do Rosji, a okręty we francuskich stoczniach dla Rosji zostaną oddane na czas. Polskie państwo, jak zwykle stanęło na wysokości zadania, tyle tylko, że to właśnie Polska dostanie faktury do zapłacenia i zapłaci weksle in blanco wystawione przez niemiecki i rosyjski wielki biznes. Polski rząd myśląc o kawiorze i pokojowej nagrodzie Nobla zapomniał nawet o polskim schabowym, zaś Unia Europejska po raz kolejny pokazała, że jest gnuśna, bezmyślna i bezwolna, a ekonomicznie znacząco uzależniona, nie   tylko od rosyjskiego gazu, ale przede wszystkim od rosyjskich pieniędzy.

Nasze wyjście przed unijny szereg nie zostanie docenione poza Ukrainą co oczywiste w Rosji, ale niestety również w Niemczech. W dużej mierze zostaliśmy wykorzystani do propagandowego nacisku, nic w zamian nie uzyskując. Podobne rozwiązania co na Krymie mogą przecież zostać zastosowane za jakiś czas w Charkowie i Doniecku.

Czy wtedy Unia przy pomocy blotek znów będzie chciała szachować rosyjskiego asa w rękawie. To przecież nie kto inny, jak polski MSZ zabiegał o przywództwo Niemiec w Unii Europejskiej i składał "Hołdy Berlińskie", tym czasem to nad naszymi i ukraińskimi głowami niemiecki i rosyjski biznes podał sobie pomocną dłoń.

Janusz Szewczak

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook