Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Hollande ładnie się uśmiecha, ale decyzje już zapadły

16.11.2012

Z wypowiedzi prezydenta Francji wynika także, że jego kraj podjął już decyzję w sprawie budżetu UE. Gładkie słowa o tym, że polityka spójności i wspólna polityka rolna nie mogą ucierpieć, niczego nie załatwiają.

Podczas wizyty prezydenta Hollande’a w Polsce padło duży okrągłych słów, z których nic nie wynika. Tak naprawdę istotą wizyty prezydenta Francji w Polsce jest chęć sprzedania nam reaktora atomowego do przyszłej elektrowni atomowej i może przy okazji uda się nam jeszcze wepchnąć łodzi podwodnych. Przypomnijmy, że wcześniej Francja takie łodzie sprzedawała m.in. Grecji

Prezydent Hollande mówił dużo o polsko-francuskiej współpracy w sferze zbrojeniowej i to jest realny wymiar. Przy tym padły jednak niepokojące słowa. Mam na myśli presję Francuzów na unię bankową i wspólną politykę fiskalną. Dla polskich przedsiębiorców mogłoby to np. oznaczać wzrost stawki CIT do 38 procent lub jakiś uśredniony, np. na poziomie 35 procent.

Prezydent Francji mówił także o Europie dwóch prędkości. To przecież Francja była i jest najtwardszym orędownikiem zawężenia strefy euro przy jednoczesnym przyspieszeniu integracji państw, posiadających wspólnotą walutę. Francja chce też, by nie wpuszczać, w sensie decyzyjnym, do tego grona państw spoza klubu. Hollande powiedział to w Sejmie wyraźnie.

Z wypowiedzi prezydenta Francji wynika także, że jego kraj podjął już decyzję w sprawie  budżetu UE. Gładkie słowa o tym, że polityka spójności i wspólna polityka rolna nie mogą ucierpieć, niczego nie załatwiają.

Na tę kurtuazyjną wizytę nakłada się jeszcze wizyta kanclerz Merkel i przedstawicieli Niemieckiego rządu na Kremlu. Wbrew pozorom te wizyty się wiążą i z polską pozycją w UE i z kwestią cięć w budżecie UE. Jeśli politycy niemieccy uzyskają zapewnienie o większej możliwości inwestycji w Rosji, czyli wewnątrzeuropejską recesję będą sobie mogli zrekompensować większym eksportem do Rosji, być może wtedy kanclerz Niemiec będzie bardziej skłonna porzucić kaszubskiego rycerza dla angielskiego Robinhooda. Czyli może być bardziej skłonna do cięć proponowanych przez premiera Camerona.

Prezydent Hollande wspomniał o konieczności wprowadzenia podatku od transakcji, przypominając, że już 11 państw się zdecydowało. Przed tym z kolei broni się minister Rostowski.

Choć prezydent Francji zachowuje się przyjaźnie, ciężko sobie wyobrazić, żeby Francja rezygnowała ze swojego interesu na rzecz Polski. W sumie z grzecznych wypowiedzi Hallande’a wynika, że w grze liczą się wielcy, czyli chodzi o to, co kiedyś mówił Chirack, czyli, że Polska powinna siedzieć cicho.

Podsumowując: obejrzeliśmy sobie przyjemną grę pozorów, uśmiechów,  której nic nie wynika, bo decyzje już zapadły.

 

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK-ów

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook