Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Hollande ładnie się uśmiecha, ale decyzje już zapadły

16.11.2012

Z wypowiedzi prezydenta Francji wynika także, że jego kraj podjął już decyzję w sprawie budżetu UE. Gładkie słowa o tym, że polityka spójności i wspólna polityka rolna nie mogą ucierpieć, niczego nie załatwiają.

Podczas wizyty prezydenta Hollande’a w Polsce padło duży okrągłych słów, z których nic nie wynika. Tak naprawdę istotą wizyty prezydenta Francji w Polsce jest chęć sprzedania nam reaktora atomowego do przyszłej elektrowni atomowej i może przy okazji uda się nam jeszcze wepchnąć łodzi podwodnych. Przypomnijmy, że wcześniej Francja takie łodzie sprzedawała m.in. Grecji

Prezydent Hollande mówił dużo o polsko-francuskiej współpracy w sferze zbrojeniowej i to jest realny wymiar. Przy tym padły jednak niepokojące słowa. Mam na myśli presję Francuzów na unię bankową i wspólną politykę fiskalną. Dla polskich przedsiębiorców mogłoby to np. oznaczać wzrost stawki CIT do 38 procent lub jakiś uśredniony, np. na poziomie 35 procent.

Prezydent Francji mówił także o Europie dwóch prędkości. To przecież Francja była i jest najtwardszym orędownikiem zawężenia strefy euro przy jednoczesnym przyspieszeniu integracji państw, posiadających wspólnotą walutę. Francja chce też, by nie wpuszczać, w sensie decyzyjnym, do tego grona państw spoza klubu. Hollande powiedział to w Sejmie wyraźnie.

Z wypowiedzi prezydenta Francji wynika także, że jego kraj podjął już decyzję w sprawie  budżetu UE. Gładkie słowa o tym, że polityka spójności i wspólna polityka rolna nie mogą ucierpieć, niczego nie załatwiają.

Na tę kurtuazyjną wizytę nakłada się jeszcze wizyta kanclerz Merkel i przedstawicieli Niemieckiego rządu na Kremlu. Wbrew pozorom te wizyty się wiążą i z polską pozycją w UE i z kwestią cięć w budżecie UE. Jeśli politycy niemieccy uzyskają zapewnienie o większej możliwości inwestycji w Rosji, czyli wewnątrzeuropejską recesję będą sobie mogli zrekompensować większym eksportem do Rosji, być może wtedy kanclerz Niemiec będzie bardziej skłonna porzucić kaszubskiego rycerza dla angielskiego Robinhooda. Czyli może być bardziej skłonna do cięć proponowanych przez premiera Camerona.

Prezydent Hollande wspomniał o konieczności wprowadzenia podatku od transakcji, przypominając, że już 11 państw się zdecydowało. Przed tym z kolei broni się minister Rostowski.

Choć prezydent Francji zachowuje się przyjaźnie, ciężko sobie wyobrazić, żeby Francja rezygnowała ze swojego interesu na rzecz Polski. W sumie z grzecznych wypowiedzi Hallande’a wynika, że w grze liczą się wielcy, czyli chodzi o to, co kiedyś mówił Chirack, czyli, że Polska powinna siedzieć cicho.

Podsumowując: obejrzeliśmy sobie przyjemną grę pozorów, uśmiechów,  której nic nie wynika, bo decyzje już zapadły.

 

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK-ów

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook