Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Grzechy wybaczamy, korupcji nie

14.07.2014

Mimo, że szef Klubu Parlamentarnego PSL, poseł z Podkarpacia J.Bury twierdzi, że "autor - widmo nielegalnych nagrań, nie będzie obalał rządu" i choć PSL ubolewa nad słowami MSW B. Sienkiewicza to PSL skutecznie go broni wspólnie z PO. Według jednak informacji Rzeczpospolitej CBA i prokuratura dysponują nagraniami rozmów, które są dowodem na "nadużycia i patologie", jakie ponoć miały miejsce na Podkarpaciu czyli na swoisty układ zamknięty.

Rzekomo mają być to taśmy jeszcze bardziej wstrząsające, niż znane już taśmy tygodnika Wprost. Na razie zarzuty postawiono biznesmenom, przeszukań dokonano u wiceministra infrastruktury posła PO Z. Rynasiewicza, szefa klubu PSL J. Burego oraz gabinetu szefowej prokuratury apelacyjnej w Rzeszowie.

Kilka tygodni temu, w czasie swojego wystąpienia w Senacie szef CBA P.Wojtunik ubolewał w sprawie niezwykłej łagodności z jaką podkarpacki wymiar sprawiedliwości potraktował byłego marszałka z PSL-u M. Karapytę, któremu postawiono cały szereg poważnych zarzutów. Zamiast tymczasowego aresztowania zastosowano kaucję finansową w wysokości 60 tys zł.

CBA ma  bardzo często do czynienia przy ściganiu samorządowców, tworzących swoisty układ zamknięty na danym terenie z sytuacją fikcji i drwiny zarówno z demokracji jak i przestrzegania prawa. Nawet po korupcyjnych zarzutach lokalni, samorządowi bonzowie już po jednym dniu wracają na swe dobrze płatne posady i stanowiska i dodatkowo jeszcze otrzymują sowitą odprawę z tytułu ich odwołania.

Często, wręcz powracają na swój urząd, zaledwie po kilku godzinach i nadal podejmują ważne  decyzje finansowe i majątkowe. Nepotyzm, klientelizm, korupcja polityczna może być i często jest przedsionkiem popełniania poważnych przestępstw karnych w tym korupcji - uważa szef CBA  i Podkarpacie nie jest tu jedynym tego przykładem.

Chyba nie przypadkowo też informując senatorów RP o działaniach tej służby, której szef podlega bezpośrednio premierowi D.Tuskowi potwierdził, że często widzi w mediach ludzi wypowiadających się jako autorytety, którzy już są oskarżeni lub wobec których toczą się działania operacyjne lub postępowanie. Polskie państwo i instytucje publiczne czy spółki SP często realizują umowy i kontrakty, o których odpowiednie służby wiedzą, że u ich źródeł była korupcja, ale polskie prawo nie zezwala na unieważnienie tego typu umów czy przetargów, jak to np. ma miejsce w regulacjach prawnych i procedurach amerykańskich.

Słynna już  z info-afery w Polsce firma HP została już oskarżona i ukarana, ale w USA. U nas w Polsce firmy powiązane z info-aferą działają na rynku nadal spokojnie  i bezstresowo i mogą nawet wygrywać kolejne, wielkie, milionowe przetargi. A przecież sprawa gigantycznej info-afery jest dopiero ledwie muśnięta, z jednego śledztwa dotyczącego CPI pączkuje czasem nawet 30 nowych postępowań.

Cóż jednak z tego, gdy na ponad 100 aktów oskarżenia trafiających do prokuratury, często blisko połowa jest natychmiast umarzana. Duże spółki SP w wielce podejrzanych okolicznościach wydają dziesiątki milionów złotych na sponsorowanie drużyn sportowych, zlecanie usług prawnych dla zewnętrznych kancelarii czy na zaprzyjaźnione media, które również mogą budzić podejrzenia o korupcję. Istnieją też realne i wielce uzasadnione obawy, że w najbliższych miesiącach najbardziej narażone i zagrożone korupcją będzie w Polsce MON, jak i ludzie decydujący o wielomiliardowych kontraktach zbrojeniowych.

Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie, a dotyczące  powoływania się na wpływy wśród polityków na Podkarpaciu, może być początkiem wielowątkowej afery o olbrzymich konsekwencjach w skali ogólnokrajowej i dotyczyć samych szczytów politycznego układu władzy w Polsce. Wielu polityków twierdzi zaś, że to jedynie próba nacisków i szantażu koalicjanta, który najzwyczajniej "wymiękł" podczas głosowania nad wotum nieufności dla szefa MSW. Szef CBA w Senacie RP powoływał się na słowa papieża Franciszka "Grzechy wybaczamy, korupcji nie".

Zobaczymy czy sprawa podejrzeń w wokół afer na Podkarpaciu zostanie jednoznacznie i do końca wyjaśniona ? Czy rzeczywiście w regionie działał nieformalny układ powiązań przynoszący finansowe korzyści tworzącym go prominentnym osobom ? Czy jak to zwykle u nas bywa wszystko rozejdzie się po kościach, zgodnie z hasłem; Polacy nic się nie stało.

Janusz Szewczak, Główny Ekonomista SKOK

 


Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook