Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Grzechy wybaczamy, korupcji nie

14.07.2014

Mimo, że szef Klubu Parlamentarnego PSL, poseł z Podkarpacia J.Bury twierdzi, że "autor - widmo nielegalnych nagrań, nie będzie obalał rządu" i choć PSL ubolewa nad słowami MSW B. Sienkiewicza to PSL skutecznie go broni wspólnie z PO. Według jednak informacji Rzeczpospolitej CBA i prokuratura dysponują nagraniami rozmów, które są dowodem na "nadużycia i patologie", jakie ponoć miały miejsce na Podkarpaciu czyli na swoisty układ zamknięty.

Rzekomo mają być to taśmy jeszcze bardziej wstrząsające, niż znane już taśmy tygodnika Wprost. Na razie zarzuty postawiono biznesmenom, przeszukań dokonano u wiceministra infrastruktury posła PO Z. Rynasiewicza, szefa klubu PSL J. Burego oraz gabinetu szefowej prokuratury apelacyjnej w Rzeszowie.

Kilka tygodni temu, w czasie swojego wystąpienia w Senacie szef CBA P.Wojtunik ubolewał w sprawie niezwykłej łagodności z jaką podkarpacki wymiar sprawiedliwości potraktował byłego marszałka z PSL-u M. Karapytę, któremu postawiono cały szereg poważnych zarzutów. Zamiast tymczasowego aresztowania zastosowano kaucję finansową w wysokości 60 tys zł.

CBA ma  bardzo często do czynienia przy ściganiu samorządowców, tworzących swoisty układ zamknięty na danym terenie z sytuacją fikcji i drwiny zarówno z demokracji jak i przestrzegania prawa. Nawet po korupcyjnych zarzutach lokalni, samorządowi bonzowie już po jednym dniu wracają na swe dobrze płatne posady i stanowiska i dodatkowo jeszcze otrzymują sowitą odprawę z tytułu ich odwołania.

Często, wręcz powracają na swój urząd, zaledwie po kilku godzinach i nadal podejmują ważne  decyzje finansowe i majątkowe. Nepotyzm, klientelizm, korupcja polityczna może być i często jest przedsionkiem popełniania poważnych przestępstw karnych w tym korupcji - uważa szef CBA  i Podkarpacie nie jest tu jedynym tego przykładem.

Chyba nie przypadkowo też informując senatorów RP o działaniach tej służby, której szef podlega bezpośrednio premierowi D.Tuskowi potwierdził, że często widzi w mediach ludzi wypowiadających się jako autorytety, którzy już są oskarżeni lub wobec których toczą się działania operacyjne lub postępowanie. Polskie państwo i instytucje publiczne czy spółki SP często realizują umowy i kontrakty, o których odpowiednie służby wiedzą, że u ich źródeł była korupcja, ale polskie prawo nie zezwala na unieważnienie tego typu umów czy przetargów, jak to np. ma miejsce w regulacjach prawnych i procedurach amerykańskich.

Słynna już  z info-afery w Polsce firma HP została już oskarżona i ukarana, ale w USA. U nas w Polsce firmy powiązane z info-aferą działają na rynku nadal spokojnie  i bezstresowo i mogą nawet wygrywać kolejne, wielkie, milionowe przetargi. A przecież sprawa gigantycznej info-afery jest dopiero ledwie muśnięta, z jednego śledztwa dotyczącego CPI pączkuje czasem nawet 30 nowych postępowań.

Cóż jednak z tego, gdy na ponad 100 aktów oskarżenia trafiających do prokuratury, często blisko połowa jest natychmiast umarzana. Duże spółki SP w wielce podejrzanych okolicznościach wydają dziesiątki milionów złotych na sponsorowanie drużyn sportowych, zlecanie usług prawnych dla zewnętrznych kancelarii czy na zaprzyjaźnione media, które również mogą budzić podejrzenia o korupcję. Istnieją też realne i wielce uzasadnione obawy, że w najbliższych miesiącach najbardziej narażone i zagrożone korupcją będzie w Polsce MON, jak i ludzie decydujący o wielomiliardowych kontraktach zbrojeniowych.

Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie, a dotyczące  powoływania się na wpływy wśród polityków na Podkarpaciu, może być początkiem wielowątkowej afery o olbrzymich konsekwencjach w skali ogólnokrajowej i dotyczyć samych szczytów politycznego układu władzy w Polsce. Wielu polityków twierdzi zaś, że to jedynie próba nacisków i szantażu koalicjanta, który najzwyczajniej "wymiękł" podczas głosowania nad wotum nieufności dla szefa MSW. Szef CBA w Senacie RP powoływał się na słowa papieża Franciszka "Grzechy wybaczamy, korupcji nie".

Zobaczymy czy sprawa podejrzeń w wokół afer na Podkarpaciu zostanie jednoznacznie i do końca wyjaśniona ? Czy rzeczywiście w regionie działał nieformalny układ powiązań przynoszący finansowe korzyści tworzącym go prominentnym osobom ? Czy jak to zwykle u nas bywa wszystko rozejdzie się po kościach, zgodnie z hasłem; Polacy nic się nie stało.

Janusz Szewczak, Główny Ekonomista SKOK

 


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook