Jedynie prawda jest ciekawa

Szewczak: Greckie sztuczki księgowe rządu

21.12.2011

Rząd odkupił polskie bony skarbowe. Chce w ten sposób poprawić sytuację polskiej gospodarki. Chce być pewien, że polski dług nie przekroczy 55-procentowego progu, zapisanego w konstytucji. O ocenę działań resortu portal Stefczyk.info poprosił Janusza Szewczaka, głównego ekonomistę SKOK:

Odkupienie przez Ministerstwo Finansów bonów skarbowych na kwotę 2,2 miliarda złotych pokazuje, na jak cienkiej linii balansuje rząd. Niewielka suma wystarczy, byśmy przekroczyli 55-procentowy próg zadłużenia. Wydaje się, że ruch resortu to przykład kreatywnej księgowości. W grudniu minister kupuje bony za dwa miliardy, a w styczniu wyemituje nowe, na kwotę 14 miliardów. Widać wyraźnie, że chodzi o poprawienie statystyk. To ma pokazać, że z naszym długiem jest lepiej niż w rzeczywistości. To jednak do niczego nie prowadzi. To sztuczki księgowe w greckim stylu. Na dłuższą metę niczego nie rozwiązują. Pokazuje to jednak skalę zagrożenia.

Co ciekawe, Ministerstwo Finansów zapowiada zmianę sposobu liczenia polskiego długu. Wygląda to, jakby się przygotowywało do gorszej sytuacji i osłabienia złotego. W resorcie przygotowywana jest zmiana prawa, której celem ma być złagodzenie skutków finansowych, które obejmą nas po przekroczeniu 55-procentowego progu zadłużeniowego.

Dziś ustawa mówi o tym, że w przypadku przekroczenia progu wchodzą w życie bolesne zmiany. Mamy automatyczny wymóg cięcia wydatków, zamrożenia płac, budżet musi być zbilansowany, wchodzą automatyczne podwyżki podatków. Ministerstwo przygotowuje złagodzenie tych zapisów. Chce, by skutki były mniej drastyczne, jeśli przekroczenie progu nastąpi w wyniku osłabienia polskiej waluty wobec innych walut. Resort liczy się najwyraźniej z mocnym osłabieniem złotego, czyli wyższym kursem euro, franka czy dolara. To będzie skutkowało wzrostem długu, ponieważ jego jedna trzecia jest w rękach zagranicznych inwestorów.

Sztuczki ministra Rostowskiego w stylu greckim, powtórka rozwiązań z Grecji do niczego dobrego jednak nie prowadzi. Tak naprawdę otwiera to puszkę Pandory w przyszłym roku. Dwa miliardy złotych to przecież pestka wobec 800 miliardów zadłużenia dziś. Z kolei w przyszłym roku polskie potrzeby pożyczkowe mają wynieść 166 miliardów złotych. To rekord dwudziestolecia. To nabije nasz dług o kolejne 100 miliardów złotych.

not saż
[fot. Kprm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook