Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Euro to gospodarcze samobójstwo

02.12.2011

Upadek strefy euro nie musi być niekorzystny dla niektórych krajów UE. Dla nas to wejście do strefy euro będzie mniej korzystne - mówi portalowi Stefczyk.info Janusz Szewczak.

Stefczyk.info: Radosław Sikorski powiedział dziś, że Polska w przeciągu obecnej kadencji Sejmu będzie gotowa do wejścia do strefy euro. Jak Pan ocenia polskie szanse na wspólną walutę?

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK: Spełnienie kryteriów przyjęcia do strefy euro jest oczywiście możliwe. Jednak rząd musiałby najpierw zaoszczędzić na Polakach 90 miliardów złotych. To nie koniec, minister finansów musiałby nadal rozwijać swoje zdolności do kreatywnej księgowości. Inflacja musiałaby osiągnąć poziom ponad 5 procent, co spowoduje wzrost dochodów budżetowych. Wypełnienie tych warunków rzeczywiście może umożliwić nam szybkie wejście do strefy euro. Jednak doprowadzenie do tej sytuacji jest bardzo niekorzystne dla przeciętnego Polaka. Wchodzenie dziś do strefy euro, mechanizmu ERM2 to namawianie do gospodarczego samobójstwa.

Minister mówił również, że Niemcy powinni za wszelką cenę bronić strefy euro. Czy to korzystne?

Absolutnie się z tym nie zgadzam. Upadek strefy euro nie musi być niekorzystny dla niektórych krajów UE. Dla nas to wejście do strefy euro będzie mniej korzystne. Przecież my spłacalibyśmy wtedy długi Greków i Portugalczyków oraz ratowali niemieckie banki, które udzielały kredytów w całej Unii. Dla Polaków to bardzo niekorzystne rozwiązanie.

Polska poza strefą euro ma lepsze czy gorsze szanse na rozwój ekonomiczny?

Własna waluta jest dziś nie tylko gwarancją suwerenności, ale również szansą na konkurencyjność. To dziś klucz do zdobywania pieniędzy.

Czy w Unii powinno dojść do opracowania nowej formuły współpracy gospodarczej?

Sądzę, że strefa euro się rozpadnie, euro nie wytrzyma dłużej niż kilkanaście miesięcy. Za cztery lata to euro już na pewno nie będzie. Po rozpadzie eurolandu czeka nas powrót do wspólnego obszaru gospodarczego. Nie zdziwię się, gdy się okaże, że to Niemcy jako pierwsi ogłoszą, że mają już wydrukowaną własną walutę i wychodzą ze strefy euro.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. EPA/MAURITZ ANTIN]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook