Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Dzieją się cuda statystyczne

30.08.2013

W mojej ocenie, wzrost PKP w drugim kwartale był niższy od 0,8 proc. Wszystko na to wskazuje, albowiem najważniejsze części składowe PKB – jak spożycie indywidualne, popyt krajowy, inwestycje i akumulacja – poleciały gwałtownie w dół. Wyniki są gorsze nawet niż w pierwszym kwartale – pisze Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.

Dane dotyczące składowych części polskiego PKB za drugi kwartał, które właśnie podał GUS, budzą olbrzymie wątpliwości, czy nie mamy do czynienia z kolejnymi, statystycznymi tym razem, cudami rządu premiera Tuska.

Wiarygodność danych mówiących o tym, że PKB  wzrósł w drugim kwartale o 0,8 proc. staje przed ogromnym znakiem zapytania. Ze szczegółowych wskaźników wynika bowiem, że wzrost może być naciągany. Wszystkie wewnętrzne składowe wzrostu PKB - takie jak spożycie indywidualne, popyt krajowy, inwestycje brutto czy akumulacja brutto - bardzo mocno spadły.

Wzrósł jedynie, i to nieznacznie, eksport – o 5,5 proc. Przypomnijmy jednak, że w Polsce eksport odpowiada zaledwie za ok. 25 proc. całego PKB. Natomiast ok. 70 proc. stanowią elementy wewnętrzne, czyli konsumpcja, popyt, inwestycje.

Otóż spożycie indywidualne podniosło się zaledwie o 0,2 proc. w drugim kwartale, czyli jest to wzrost praktycznie na poziomie zera. Popyt krajowy spadł o 1,9 proc., inwestycje brutto o 3,8 proc., a akumulacja brutto aż o 14 proc.

Dlatego trudno uwierzyć, iż mieliśmy w drugim kwartale 0,8 proc. wzrostu PKB. Istnieje realna obawa, że dzieją się jakieś cuda statystyczne, a ten wzrost, który miał być rzekomym ożywieniem, jest wzrostem jedynie propagandowym. To niestety może przypominać sytuację z Grecji, gdzie w przededniu kryzysu niesłuchanie naciągano wszelkie możliwe wskaźniki, żeby udowodnić, że jest lepiej niż w rzeczywistości.

Widać również również, że nie ma żadnego ożywienia. Bo te najważniejsze elementy, takie jak inwestycje, popyt czy akumulacja, znacząco spadają. Nie bardzo więc wiadomo z czego się wziął wzrost PKB o 0,8 proc. Skoro szczegółowe dane są gorsze niż w pierwszym kwartale tego roku,  ogólny wzrost PKB  nie powinien być większy niż wtedy, gdy wyniósł zaledwie 0,5 proc. O ile również nie był to wzrost naciągany.

To musi budzić bardzo poważne obawy o stan naszej statystyki i wiarygodność danych, które opinia publiczna otrzymuje. Skoro wszystko spada, jakim cudem rządowi premiera Tuska rośnie PKB?

Publikacja statystycznych danych zaczyna przypominać sondaże dotyczące nastrojów i sympatii dla partii politycznych, które często mają bardzo mało wspólnego z rzeczywistością. Wydaje się, że trzeba niezależnego ośrodka, niezależnych ekspertów, którzy by to szczegółowo przeanalizowali.

Przedsiębiorcy powinni być dzisiaj bardzo ostrożni w uwzględnianiu danych makroekonomicznych, składowych polskiego PKB. Wydają się one księżycowe i przypominają tworzenie i realizację budżetu przez ministra Rostowskiego, który trzeba gwałtownie nowelizować z wielką dziurą.

W mojej ocenie, wzrost PKP w drugim kwartale był niższy od 0,8  proc. Wszystko na to wskazuje, albowiem  najważniejsze części składowe PKB – jak spożycie indywidualne, popyt krajowy, inwestycje i akumulacja – poleciały gwałtownie w dół. Wyniki są gorsze nawet niż w pierwszym kwartale.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Janusz Szewczak
Główny ekonomista SKOK

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook