Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: "Dwa dni rządowej kompromitacji"

05.09.2013

"Musi być fatalnie, skoro władza wykonuje sztuczny skok na kasę. Zmiana jest obliczona na dalsze rabunkowe zadłużanie państwa polskiego."

"Tu nie chodzi o żadne dobro i bezpieczeństwo emerytów. To twierdzenie jest zaprzeczeniem faktom. Przecież emeryt zostanie jedynie z częścią akcyjną, która jest czystym hazardem. Jak można w takim razie mówić o bezpieczeństwie ubezpieczonego? Przecież o jego świadczeniach będzie decydować rzut kostką, gra w trzy karty przez giełdowych spekulantów. Rządowi nic się nie trzyma kupy. Bowiem również lokaty OFE mogą być przejmowane przez państwo" - komentuje w portalu wPolityce.pl rządową reformą funduszy emerytalnych główny ekonomista SKOK - Janusz Szewczak

Ekonomista zaznacza, że jeśli dane OFE nie będzie miało odpowiedniej puli obligacji, to będzie musiało albo sprzedać część akcji, albo oddać gotówkę do ZUS. "To istny kabaret" - mówi Szewczak. Podkreśla on, że rząd sam nie rozumie jak poważne konsekwencje ma ta reforma. 

"Można się jedynie uśmiać nad troskami np. premiera Kazimierza Marcinkiewicza, który ubolewa, że został oszukany i okradziony. To oznacza, że on nic nie rozumiał w 1999 roku. Był zdaje się na poziomie intelektualnym dziecka z przedszkola. Przecież już wtedy było widać, że ten system jest oszukańczy i oparty na chciejstwie oraz złych kalkulacjach. Ten system nie miał nic wspólnego z dobrem emerytów. On miał jedynie na względzie dobro głównie zagranicznych inwestorów - bankowych i finansowych" - mówi Szewczak o tych, którzy na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat skrajnie zmienili swoje zdanie o OFE: ze zdecydowanych zwolenników stali się jego najgorętszymi przeciwnikami.

Ekonomista dodaje, że Polacy dali się po prostu nabrać na kolorową propagandę, w której emeryci wypoczywali na wakacjach w egzotycznych krajach. "Nie dopowiedziano im, że ta palma będzie na rondzie De Gaulle'a. Tam ewentualnie emeryci będą mogli sobie rozłożyć leżaczki. Obecnie rząd się nie przygotował do decyzji o przejęciu obligacji przez ZUS. To jest najgorszy z możliwych i najbardziej niekorzystny dla emeryta i państwa ruch."

"Realne pieniądze w postaci akcji pozostały w OFE, czyli w zagranicznych instytucjach finansowych. Długi, bo przecież obligacje to długi, pozostaną przeniesione do skarbu państwa. To zostało zrobione jedynie z tego powodu, że rząd nie ma już żadnych pieniędzy i musi dramatycznie zaciągać nowe pożyczki. A żeby mógł to robić, musi sztucznie zmniejszyć skalę swojego zadłużenia, poprawić - sztucznie - progi zadłużeniowe, by móc dalej przez kolejny rok zadłużać nas. I rząd zapewne zadłuży nas na kolejne miliardy złotych, czyli mniej więcej na równowartość sumy, jaka zostanie przeniesiona z OFE do ZUS-u." - tłumaczy działanie rządu Janusz Szewczak. 

Ekonomista zdecydowanie podkreśla, że zmiany, których teraz dokonał rząd nie są korzystne dla emeryta. "Tu chodzi o możliwość dalszego zadłużenia" - uzupełnia Szewczak, dodając: "Wzrost emerytur jest możliwy tylko przy wyższych pensjach, inaczej się nie da. Obecnie mamy kolejne oszustwo, którego celem jest umożliwienie dalszego zadłużania państwa i Polaków."

Główny ekonomista SKOK zaznacza, że decyzje rządu mogą mieć też skutki polityczne - np. dla rozłamu w Platformie. "Wydaję mi się, że obecnie Leszek Balcerowicz z Jarosławem Gowinem mogą zmontować znacznie większą grupę posłów, którzy będą głosować przeciwko tym zmianom. Dzięki Balcerowiczowi i lobby OFE Gowin być może będzie w stanie zgromadzić wokół siebie znacznie większą liczbą posłów. To może oznaczać realną utratę większości koalicyjnej przez PO-PSL. Skutki tej propozycji mogą być bardzo poważne" - mówi Szewczak.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,wPolityce.pl

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook