Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: David Cameron wcale nie blefuje

23.01.2013

Zapowiedź referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE komentuje główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak.

Stefczyk.info: David Cameron sprytnie zaszantażował Unię Europejską, mówiąc o referendum w sprawie wyjścia z UE, zasłaniając się wolą społeczeństwa, samemu jednocześnie umywając ręce. Jak pan to ocenia?

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK: Moim zdaniem tu nie chodzi wcale o bieżącą politykę. Tu chodzi o zbudowanie całkowicie nowej koncepcji Unii. Nastroje społeczne w Wielkiej Brytanii są coraz mniej przychylne, a momentami nawet wrogie w stosunku do unijnej biurokracji. Wystąpienia Davida Camerona oceniałbym raczej w kategoriach końca mrzonek o takiej Unii Europejskiej, jaką  lansowali Radosław Sikorski czy Donald Tuska. Na podstawie słów Camerona można stwierdzić, że nie ma mowy o federacji, nie ma mowy o żadnym europejskim demos. Premier Wielkiej Brytanii mówił o suwerenności państw i narodów i o konieczności przywrócenia suwerenności parlamentom państw narodowych. Racjonalne są także zasady, które wymienił, m.in.: elastyczność, sprawiedliwość, konkurencyjność. Każdy musi się tu z Cameronem zgodzić. Jego przekaz jest jasny, takiej Unii Brytyjczycy już  dłużej nie chcą.

Pana zdaniem nie idzie więc o grę Camerona z Unią, by coś uzyskać na kolejnym szczycie?

Moim zdaniem tu chodzi o poważne zmiany. Premier Wielkiej Brytanii doskonale wyczuwa nastroje społeczne. Zupełnie inaczej niż polska władza. Cameron wie czego chcą Brytyjczycy. Mają oni dość brukselskiej biurokracji, unijnych urzędników, ich zakazów. Słusznie Cameron wskazuje, że taka Unia, w takiej etatystycznej formie musi przegrać. Wyczuwa więc nie tylko nastroje, ale rozumie także procesy polityczne. Podejrzewam, że na lutowym szczycie Cameron postawi zaporowe warunki, a Merkel z Van Rompuy'em nie poważą się, by wtłoczyć go w jakieś idiotyczne, biurokratyczne ramy i tu Cameron wygrał.

Gdyby doszło do referendum oraz ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, jakie byłyby skutki dla UE? Byłby to początek końca?

Moim zdaniem już teraz obserwujemy początek końca takiej Unii, jaką sobie wymyśliła Angela Merkel, Donald Tusk i unijni biurokraci. Jeden duży, liczący się kraj powiedział właśnie, ze chce więcej demokracji oraz że wspólnocie brak tej demokratycznej legitymacji. Wielka Brytania chciałaby z Unii brać to co najlepsze, a nie to, co najgorsze. I to jest racjonalne.

Polski rząd mógłby się czegoś od Camerona nauczyć?

Przede wszystkim tego, ż trzeba akceptować  i liczyć się z różnicami narodowymi. Trzeba oddać uprawnienia narodom i kompetencje narodowym parlamentom. To jest myśl zupełnie odmienna niż ta, którą lansuje polski rząd. To jest wręcz podcięcie skrzydeł tym hołdom pruskim składanym przez ministra Sikorskiego. Podczas gdy receptą Polski na kryzys Unii jest hasło: „więcej integracji”, Cameron mówi, że potrzeba więcej demokracji. Jego zdaniem im integracja będzie bardziej postępować, tym większy będzie rozdźwięk między władzami, a społeczeństwami i to doprowadzi do katastrofy. Premier Wielkiej Brytanii jasno powiedział, że Unia bardziej przeszkadza niż pomaga, a harmonizacja szkodzi konkurencyjności i rozwojowi. Minister Sikorski i Donald Tusk powinni udać się do Londynu na korepetycje.

Rozmawiała DLOS

[Fot. Janusz Szewczak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook