Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Czy GUS się tylko myli?

14.02.2014

Zasadnicze wątpliwości, co do ich wiarygodności i precyzyjności budzą najnowsze dane dotyczące wzrostu PKB w IV kw. 2013r., który według GUS wzrósł o 2,7 proc. rok do roku. GUS podał te dane dzisiaj, w piątek 14 lutego 2014 r.

To tym bardziej wątpliwe, iż europejska agencja statystyczna EUROSTAT o godz. 11.00 podała, że wzrost PKB w Polsce w IV kw. 2013 r. wyniósł zaledwie 2,2 proc. Jednak tak wielka różnica w podstawowej danej makroekonomicznej, jaką jest wzrost gospodarczy musi budzić konsternację co do poprawności aparatu badawczego, lub rzetelności. Nie da się jej wytłumaczyć tzw. odsezonowaniem danych np. ze względu na większą lub mniejszą ilość dni roboczych.

Już wcześniej wiele danych makroekonomicznych i statystycznych, podawanych przez GUS budziło moje zasadnicze wątpliwości. Miały też miejsce w minionych latach poważne sytuacje weryfikowania w dół podanych wskaźników. Również dane naszych zagranicznych partnerów handlowych w eksporcie i imporcie z Polski m.in. do naszego głównego partnera handlowego Niemiec wykazywały często daleko idące różnice. Kreatywna księgowość i statystyczne wywijasy doprowadzone do perfekcji przez byłego MF J. V. Rostowskiego były przez premiera D. Tuska tolerowane i propagandowo wykorzystywane.

Przykład Grecji, której gospodarka i finanse do samego końca przed wybuchem kryzysu w 2008 r. i momentu ogłoszenia bankructwa greckich finansów publicznych, oparte były na fałszowaniu i naciąganiu statystyk gospodarczych powinny być nauczką. Miejmy nadzieję, że podobne techniki manipulacyjne nie są stosowane w Polsce. Ogłoszony przez GUS wzrost PKB w IV kw. ubiegłego roku na poziomie 2,7 proc. budzi tym bardziej wątpliwości, że tempo wzrostu PKB w IV kw. wyniosło zaledwie 0,5 proc. m/d/m i słabło w stosunku do poprzednich kwartałów.

Magiczne zaklęcia o ożywieniu gospodarczym i "gigantycznym wzroście" polskiego PKB mają głównie podbudować nastroje społeczne w okresie najbliższych kampanii wyborczych. Oczywiście w niczym nie przekładają się one na poziom życia Polaków, zasobność ich portfela, ani tym bardziej na wzrost dochodów podatkowych budżetu państwa. Bezrobocie wzrosło w styczniu do 14 proc., a drobny handel ma gigantyczne problemy, pieniędzy brakuje w FUS i NFZ. Tym bardziej, że ów "polski" wzrost PKB za cały 2013 rok na poziomie 1,6 proc. w dużej mierze jest wypracowany przez zagraniczne koncerny i banki obecne w Polsce m.in. takie jak

BZ-WBK i Unicredit, Fiat, Volksvagen, Siemens, RWE, BASF, Tesco, Liedl czy Biedronkę. W 2013 r. zagraniczne firmy działające w Polsce zarobiły oficjalnie blisko 70 mld zł, a zagraniczne banki osiągnęły zysk netto rzędu 15,4 mld zł. Można więc szacować, że włącznie z ukrytymi formami unikania opodatkowania, transferu zysków za granicę i osiąganych dochodów podmioty zagraniczne kreują od 100-120 mld zł samych dochodów w Polsce, nie mówiąc już o skali samego tworzenia PKB.

Produkt Narodowy Brutto (PNB) jest więc z pewnością znacząco niższy, niż polski PKB szacowany na poziomie 1,6-1,8 bln zł. Od dłuższego już czasu widać wyraźne różnice w danych statystycznych i makroekonomicznych podawanych przez EUROSTAT i GUS, ale obecna tak znacząca różnica dotycząca wzrostu PKB za IV kw. kogoś z pewnością musi kompromitować. Dane gospodarcze jako broń propagandowa rządzącej dziś koalicji mogą się okazać bardzo ryzykowną i niebezpieczną dla naszej rzeczywistości gospodarczej.


Janusz Szewczak
Główny Ekonomista SKOK

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook