Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Czego nie rozumie redaktor Czuryło?

28.08.2012

Polemika z artykułem red. P.Czuryło z Rzeczypospolitej z dn.27.08.2012r. „Czego boi się szef SKOK”.

Najwyraźniej redaktor "Rzeczpospolitej" nie zapoznał się rzetelnie ze zmianami ustawodawczymi dotyczącymi nadzoru KNF nad SKOK-ami. A wystarczyłoby, żeby tylko wysłuchał argumentów przedstawicieli Kasy Krajowej SKOK na Konferencji Prasowej w dniu 27.08.2012r., w tym samym dniu, w którym zadał swe hamletowskie pytanie: Kogo boi się szef SKOK?

Wiedziałby, że nie chodzi o strach, a o sprzeciw wobec legislacyjnego bezprawia łamania prawa spółdzielców, naruszenia zasady prawa własności, łamania konstytucyjnych zasad – wielu zasad - i w końcu chęci wywłaszczenia Polaków z ich oszczędności. A to są właśnie propozycje ustawy jak i jej nowelizacji w wydaniu posłów PO i PSL.

Dziwi niezrozumienie lub wręcz zła wola red. Czuryły z "Rzeczpospolitej", który porównuje SKOK-i do banków spółdzielczych, które chwalą sobie nadzór finansowy. Otóż problem w tym, że ustawa o nadzorze nad SKOK-mi nakłada na nie bardziej nawet restrykcyjne obowiązki niż na banki, nie dając im uprawnień banków. Jedno z nowych rozwiązań legislacyjnych, co do których redaktorowi Rzeczypospolitej wydaje się, że zwiększa ono przejrzystość SKOK-ów, to możliwość połączenia SKOK-ów z bankiem dokonanego na siłę przez zarząd komisaryczny ustanowiony przez KNF. Ciekawe, co by powiedział przedstawiciel tego, wydawać by się mogło, poważnego i opiniotwórczego dziennika, gdyby w ramach zwiększenia „przejrzystości” KRRiT w oparciu o ustawę o mediach przyłączyła "Rzeczpospolitą" do tygodnika "Fakty i Mity" – w końcu to też gazeta.

Widocznie nie jest znany redaktorowi Czuryle fakt, że gdy brakowało działań gdańskiej skarbówki wobec Amber Gold - i to przez kilka lat -- w tym samym czasie SKOK-i kontrolowało ponad 80 urzędników skarbowych. To nie strach przed zewnętrznym audytem, który zresztą obowiązuje w SKOK-ach już od lat, tylko protest przeciwko legislacyjnemu bezprawiu, jaki zaserwowała ponad 2,5 milionom członków SKOK-ów obecna koalicja, wzbudził opór i niechęć do tego typu rozwiązań.

Zadziwiające jest, że KNF broni się jak może przed kontrolowaniem i nadzorowaniem parabanków, a tak naprawdę nie bardzo też jest w stanie nadzorować banki, zwłaszcza te zagraniczne w Polsce, ale pragnie nadzoru nad SKOK-mi. Być może głównie dlatego, że chodzi o personalia, poglądy i postawy społeczne jej kierownictwa oraz o pieniądze polskich ciułaczy, których tak bardzo dziś brakuje bankom. Może chodzi nie tyle o nadzór publiczny, co o nadzór polityczny. Czy tego nie boi się red. Czuryło?

Janusz Szewczak

Główny Ekonomista SKOK

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook