Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Coraz większy rozbój fiskalny

28.03.2013

Rozmowa z Januszem Szewczakiem, głównym ekonomistą SKOK.

Stefczyk.info: Szacunkowe dane o wykonaniu budżetu spowodowały niepokój ekonomistów. Okazuje się, że ponad połowę zapisanego w budżecie na 2013 rok deficytu wykonaliśmy w styczniu i lutym b.r. Jak Pan ocenia te dane? O czym one świadczą?

Janusz Szewczak: Myśmy na łamach portali ostrzegali już w roku ubiegłym, że budżet ministra Jacka Rostowskiego na 2013 roku jest budżetem niepoważnym, wirtualnym i nadaje się wyłącznie do kosza. Pierwsze miesiące potwierdzają, że budżet Polski jest w sytuacji dramatyczniej. Jego właściwie nie ma. Mamy katastrofę, jeśli chodzi o wielkość deficytu, wykonaliśmy rzeczywiście ponad 60 procent całorocznego planu. Mamy katastrofę, jeśli chodzi o dochody podatkowe budżetu. Jest znacznie gorzej niż w złym roku 2012. Mamy kilka miliardów mniejsze wpływy niż w zeszłym roku. Obecny budżet musi zostać znowelizowany, on się nadaje jedynie na śmietnik. Żaden wskaźnik makroekonomiczny zapisany w ustawie budżetowej nie będzie zgody z planami.

O czym to świadczy?

To oznacza, że słowa ministra Rostowskiego czy premiera Tuska, że w drugiej połowie roku będzie lepiej, można uznać za kompletne bzdury. To są wierutne kłamstwa, albo dowód na zupełny brak profesjonalizmu. To oznacza również, że w maju czy czerwcu możemy się spodziewać nowelizacji budżetu.

Gdzie przy tej okazji rząd może szukać dodatkowych dochodów?

Będziemy zapewne mieli do czynienia ze wzmocnieniem wszelkich innowacyjnych podatków wprowadzanych w Polsce. One są wprowadzane pod postaciami różnego rodzaju opłat - mandatów, grzywien, wyższych opłat za wywóz śmieci. Mamy zmianę ordynacji podatkowej, która wprowadzi zasadę odpowiedzialności zbiorowej w zakresie towarów akcyzowych. Widać, coraz większy rozbój fiskalny. Sądzę jednak, że głównym źródłem dodatkowych dochodów będzie skok na OFE. Już widać ustawkę medialną w tej sprawie. Rząd nagle się interesuje, jest zatroskany, że OFE będą wypłacać emerytury jedynie przez 10 lat. Szef rządu i minister mówią, że coś z tym trzeba zrobić, ponieważ ludzie nie będą mieli emerytur.

Rzeczywiście nie będą mieli?

Oczywiście, że nie będą mieli. To przecież było od początku wiadomo. OFE były zaplanowane jako oszukańcza instytucja, która ma na celu wyciąganie dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa. I sądzę, że skok na OFE w tym roku zostanie dokonany. Dziwi przy tym, że minister finansów nie szuka pieniędzy tam, gdzie one są. Nie ściąga się środków od banków, od transakcji finansowych, od wielkich sieci handlowych, od firm energetycznych, które mogą zdzierać z klientów. Próbuje się wydusić z Polaków ostatni grosz. Przez rząd Polacy muszą coraz mocniej zaciskać pasa. Tyle tylko, że ten pas niektórym Polakom zaciska się już na szyi. Ta metoda zakończy się gigantycznym kryzysem i problemami, z którymi będziemy walczyć przez lata.

Rząd pogarsza sytuację?

Działanie rządu wzmacnia kryzys, pogłębia kryzys. Polacy mają w kieszeni coraz mniej pieniędzy, nie mają za co kupować. A do tej pory to właśnie konsumpcja napędzała polską gospodarkę. Strefa euro jest w kryzysie, więc zamówień na eksport z Polski nie będzie. Już widać spadek zamówień i produkcji. Widać, że wchodzimy w kryzys, w oko cyklonu. Rząd powinien więc pobudzać konsumpcję poprzez wzrost wynagrodzeń, zwiększenie wydatków, kreację pieniądza na cele spożycia zbiorowego. Władze nie powinny stosować terapii schładzania gospodarki z jednoczesnym zamachem na resztki oszczędności Polaków. Dane, o których rozmawiamy, pokazują prawdziwy stan polskiej gospodarki. Polska nie jest, nie była i nie będzie zieloną wyspą. Jest raczej budżetową dziurą.

Rozmawiał TK
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook