Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: By żyło się lepiej... bankierom!

02.04.2015

Rząd premier Ewy Kopacz o interesy banków zadba nawet... za granicą - pisze główny ekonomista SKOK.

To nic, że mamy Konstytucję RP, a w niej zasady demokratycznego państwa prawa, zasadę ochrony praw i wolności ekonomicznej jednostki, a nawet zapisy kodeksu karnego, w tym taki choćby jak art.129 KK, który mówi, że „osoby upoważnione do występowania w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej w stosunkach z zagraniczną organizacją nie powinny działać na szkodę RP.

Okazuje się bowiem, że rząd premier Ewy Kopacz, powszechnie znanej z prawdomówności, w tajemniczych okolicznościach, wystosował ponoć jeszcze jesienią 2014 r. list do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, sugerujący potencjalne, poważne, wielomiliardowe „straty” banków działających w Polsce, które zaszalały z tzw. kredytami frankowymi, a tak naprawdę, opcjami walutowymi lub inaczej jeszcze toksycznymi produktami finansowymi.

Właśnie w tej sprawie ma zdecydować ETS, na wniosek węgierskiego rządu, który co wydaje się całkiem normalne, broni węgierskich obywateli przed zagranicznymi bankami. Co zdumiewające, kilka miesięcy temu, na początku 2015r. gdy w mediach wybuchła afera frankowa, to właśnie premier Kopacz w imieniu rządu PO-PSL publicznie zadeklarowała, że „jeśli będzie miała wybierać między bankami, a obywatelami, to stanie po stronie ludzi”. Czy chodziło więc o ludzi ze świata bankowego?

Myli się i to jak zwykle red. Samcik z GW twierdząc, że ów list przedstawicieli rządu PO-PSL wysłany do Strasburga to „podłożenie nogi frankowiczom”. Wydaje się, że to raczej mało subtelne i wielce kompromitujące władzę publiczną, skręcenie karku 550 tys. polskim kredytobiorcom frankowym wraz z rodzinami. Czy tak daleko posunięta obrona zysków i interesów, głównie przecież zagranicznych banków działających w Polsce, przez przedstawicieli rządu kierowanego przez premier Kopacz jest tylko kolejnym skandalem i kompromitacją czy też ma swój poważny wymiar prawny i moralny. Wydaje się, że są one raczej dowodem całkowitej dominacji lobby bankowego w Polsce i pełnienia przez najwyższych urzędników, teoretycznie istniejącego państwa polskiego, nie tylko roli zwykłych marionetek, ale promotorów i obrońców sektora bankowego.

To może być tą prawdziwą, największą aferą III RP, o której bajał tak niedawno prof. L.Balcerowicz i bredzą politycy PO. Bo, przecież pal sześć straty rzędu 40-50 mld zł polskich obywateli ważne by banki nie straciły swych nienależnych zysków nad Wisłą. Pewnie już wkrótce wyjdzie na jaw kolejne kłamstwo rządu premier E.Kopacz, dotyczące tego, że kopalnie węgla kamiennego na Śląsku nie zostaną zamknięte i otrzymają blisko 2-3 mld zł pomocy publicznej, bo nie zgadza się na to Komisja Europejska. Podobnie jak i zapowiedź pani premier, że Gazoport ruszy w lipcu 2015r.

W każdym demokratycznym państwie po ujawnieniu, takiego gigantycznego skandalu, polegającego na działaniu rządu przeciwko interesom własnych obywateli - frankowiczów - a, na rzecz zagranicznych instytucji finansowych, byłaby błyskawiczna dymisja, nie tylko premiera, ale i całego rządu.

Ktoś, kto martwi się przede wszystkim, by nie wygenerowano po stronie banków wątpliwych strat rzędu kilkudziesięciu miliardów złotych, a zapomina o swych konstytucyjnych obowiązkach dbania o interesy własnych obywateli z pewnością nie zasługuje na miano władzy w demokratycznym państwie prawa, a raczej na miano właścicieli Bantustanu. Ten tajemniczy list polskich władz do ETS w sprawie kredytów frankowych odsłania prawdziwą dwulicowość, zakłamanie i uwikłanie polskich władz, na rzecz lobby lichwiarsko-bankowego w Polsce. Zastanawiające jest również czy komedię pozorów w sprawie rzekomej pomocy polskim frankowiczom odgrywał też prezydent B.Komorowski czy wiedział o inicjatywie i liście polskiego rządu do ETS i czy akceptował te skandaliczne działania?

Milion po raz kolejny, oszukanych i zawiedzionych wyborców, którzy wzięli kredyty frankowe, 4-5mln oszukanych i ograbionych klientów tzw. polisolokat może gwarantować przegraną PO, zarówno w wyborach prezydenckich, jak i parlamentarnych, jeśli tylko ci ludzie zadbają o własny los.

Obecnie rząd premier Kopacz deklaruje kolejną „ściemę”, że oto już pracuje nad projektem ustawy o klauzulach abuzywnych (niedozwolonych), który ma wymusić na bankach podzielenie się z klientem ryzykiem kredytowym. Podobno prace legislacyjne mają potrwać do końca wyborów parlamentarnych na jesieni 2015r. Ciekawe, ile jeszcze utajnionych listów, jak ten w sprawie kredytów frankowych do ETS i wspierających interesy banków podejmie rząd PO-PSL premier Kopacz.

Cała opozycja powinna w tej sprawie zażądać sejmowej debaty i pełnej informacji, o tych zakulisowych działaniach polskiego rządu. Potwierdzenie się tych faktów, oznaczałoby bowiem, działania nie tylko na szkodę polskich kredytobiorców i obywateli, ale pośrednio również na szkodę szeroko pojętych interesów Rzeczpospolitej Polskiej.

Janusz Szewczak

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook