Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Bramy kryzysu przekroczone

30.11.2012

Od wielu miesięcy ostrzegaliśmy, że z polską gospodarką będzie bardzo źle, że już wkrótce skończy się jazda po bandzie i bez trzymanki oraz finansowe salta i piruety MF J. V. Rostowskiego. Wczoraj na sejmowym korytarzu były Minister Rolnictwa M. Sawicki z drwiącym uśmiechem zagadnął mnie – no to kiedy ta katastrofa gospodarcza? Jak przystało na Kasandrę III RP odpowiedziałem, że tuż po podaniu przez GUS fatalnych danych o polskim PKB za III kw. tego roku.

Już niedługo zobaczymy nie tylko zerowy wzrost, ale ewidentną recesję. Wzrost PKB za III kw. 2012r. na poziomie 1,4 proc. po tzw. odsezonowaniu to zaledwie 0,4 proc., spożycie indywidualne jeszcze mizerniejsze 0,1 proc., popyt krajowy już na minusie 0,7 proc., jeszcze bardziej ujemne inwestycje czyli nakłady brutto na środki trwałe na poziomie minus 1,5 proc. Polska idzie grecką drogą wprost do recesji, załamania dochodów budżetowych, używając ze zdwojoną siłą magicznych sztuczek z ukrywaniem polskiego długu poprzez nowe zasady jego liczenia, polegające na tym by nikt dokładnie w ciągu całego roku nie wiedział, ile on wynosi naprawdę.

My już nie pukamy do drzwi kryzysu gospodarczego, my właśnie przekraczamy ten próg. By nie zbankrutować MF J.V. Rostowski już w listopadzie zadłużył nas na poczet długów maja i czerwca przyszłego roku. Tak naprawdę to gdyby nie polski eksport, który jest skutecznie wykańczany drogim, spekulacyjnym złotym, spekulacją na polskim długu i spadkiem zamówień eksportowych już dziś mielibyśmy ujemny wzrost - czyli początek recesji. W 2013r. prawie nie będzie nowych inwestycji publicznych, wyschnie źródełko pieniędzy z UE, a uchwalony przez rząd budżet, będzie można wyrzucić do kosza. Żaden ze wskaźników makroekonomicznych zawartych w budżecie na 2013r. nie jest już do osiągnięcia, zwłaszcza 2,2 proc. wzrost PKB. Gwałtownie rośnie ryzyko niewypłacalności polskiego państwa, Krajowemu Funduszowi Drogowemu grozi nie tylko 11 miliardowy deficyt, ale wręcz bankructwo.

Przed nami ewidentna recesja, depresja gospodarcza, brak pieniędzy na służbę zdrowia, zamykanie i komercjalizacja szpitali, zwolnienia nauczycieli i kolejarzy, nowa fala upadłości, ostry spadek cen mieszkań i nieruchomości komercyjnych oraz załamanie konsumpcji i sprzedaży detalicznej. Duże zagraniczne koncerny, które wykorzystały bezwzględnie długoletnie zwolnienia podatkowe i celne, jak choćby włoski Fiat, myślą o wstrzymaniu produkcji i opuszczeniu Polski. Nawet niektóre wielkie, dochodowe, zagraniczne sieci handlowe jak niemieckie Metro AG sprzedają swe sklepy i wychodzą z Polski. Zagraniczne banki przyspieszają drenaż i transfer pieniędzy ze swych banków w Polsce, do zagranicznych central. Wysokość tych operacji, niektórzy szacują już na astronomiczną kwotę 18 mld dolarów.  Upuszczanie finansowej krwi na rzecz zagranicy drastycznie przyspieszyło. Pierwsi się ewakuują. Tylko rząd i TVN-24, TVN-CNBC i GW nadal zaklinają rzeczywistość, zapowiadając, że gospodarka polska odbije się już w drugiej połowie 2013r. Niewątpliwie odbije się jak zdechły kot po upadku z 20 piętra na beton.

 

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK-ów

[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook