Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Bielecki powinien wszystko wyjaśnić

30.04.2014

Janie Krzysztofie - to kto w końcu wziął te niemieckie srebrniki? Jak głosi wieść gminna 50 lat z okładem rządzili tu ruskie, a teraz górą jest stronnictwo pruskie – pisze Janusz Szewczak.

Panie Janie Krzysztofie Bielecki niech Pan stanie przed polską opinią publiczną i wyjaśni nam szaraczkom, czym się różni pożyczka od bratniej partyjnej pomocy.

Na kluczową rolę w pozyskaniu finansowej pomocy niemieckiej CDU dla gdańskich liberałów z KLD przez byłego premiera, szefa wielkiego banku Pekao SA, dziś szefa zespołu doradców premiera D.Tuska - J.K.Bieleckiego wskazuje nie dwuznacznie ich były partyjny przyjaciel, wielokrotnie nagradzany i chwalony, cudowne dziecko liberałów P.Piskorski. J.K.Bielecki podobno super-spec od międzynarodowych finansów, w ostatnich latach zawsze tak chętnie pouczający Polaków ze studia TVN-24 o tym, jak się robi wielki biznes i wielkie transakcje w ostatnich miesiącach dyżurny komentator gospodarczy rządu, nagle zapadł się pod ziemię. Nie chce nawet przyjść do studia "Kropki nad i", tak przecież życzliwej i wyrozumiałej dla PO red. M.Olejnik.

Tym razem J.K.Bielecki jakoś nie chce wytłumaczyć się z oskarżeń P.Piskorskiego i zawiłości swych relacji z Niemcami z początku lat 90-tych. A przecież kto jak kto, ale to właśnie on powinien znać szczegóły finansowania KLD na początku lat 90-tych i dobrze pamiętać sceny niczym z filmu.

Gdański Układ dziś mocno plącze się w zeznaniach i nabrał wody w usta, podważa jedynie wiarygodność swego dawnego, wybitnego, politycznego działacza, sekretarza KLD P.Piskorskiego, ale jakoś nie zamierza się z nim procesować, w jakże dogodnym trybie wyborczym. Dziś unijny komisarz, tak fantastycznie opłacany, były Minister Przekształceń Własnościowych, polityk ze ścisłego grona KLD i PO, który na początku lat 90-tych tak ochoczo wyprzedawał polski majątek narodowy różnego rodzaju biznesmenom, w tym również tym zaprzyjaźnionym i często mocno podejrzany, jak choćby W.Kubiakowi, nazywanego przez niektórych "Ojcem chrzestnym KLD, związanemu z WSI - fundatorowi i sponsorowi KLD i jak donoszą dziś niektóre niezależne media, podobno nawet dobroczyńcy premiera D.Tuska. Dziś J.Lewandowski ponowny kandydat PO do Europarlamentu twierdzi, że "Piskorski nie przypadkowo został wywalony z PO".

Można by przecież łatwo odwrócić to stwierdzenie i powiedzieć, że nie przypadkowo prominentny działacz gdańskich liberałów J.Lewandowski został komisarzem UE d/ s budżetu. Skoro KLD, a dziś PO tak bardzo dbają o czystość układów i przejrzystość relacji z biznesem, w tym również z tym zagranicznym, to byłoby właściwe, by Pan komisarz, Wielki Prywatyzator J.Lewandowski przypomniał Polakom szczegóły prywatyzacji warszawskiego Polkoloru i rolę tzw. "Brygad Mariotta".

Przecież na początku lat 90-tych prawie, że powszechna była opinia wśród znawców tematu, że pieniądze za prywatyzację tej warszawskiej fabryki od W.Kubiaka wpływały w ratach i w gotówce, a niektórzy twierdzą, że nawet w walizkach, choć p.Piskorski mówi o foliowych torbach. Obecny poseł PO A.Halicki, który jest pewny, że żadnej współpracy z CDU nie było, powinien dobrze pamiętać szczegóły tej prywatyzacji, a ówczesne MPW nie przywiązywało zbyt wielkiej wagi do tego komu, za ile i w jaki sposób sprzedawało kolejne polskie firmy, do tego stopnia, że na początku lat 90-tych nie posiadało nawet profesjonalnego działu księgowości, co później wytknęły kontrole NIK.

Można by nawet uwierzyć premierowi D.Tuskowi, że on osobiście nigdy nie wziął żadnej pożyczki od CDU, tym bardziej, że pożyczkę trzeba oddać, ale P.Piskorski w tej sprawie sugeruje główną rolę byłego premiera J.K.Bieleckiego. Sprawa jest ze wszech miar poważna i wstydliwa i wygłupy ze spuszczaniem wody na ten temat, ze strony posła PO Sf.Niesiołowskiego, którego jak sam twierdzi dalecy przodkowie negocjowali już z Krzyżakami pod Grunwaldem, jest całkowicie nie na miejscu.

Ten ważny epizod bratniej pomocy finansowej CDU dla KLD, jak i pierwszych prywatyzacji gdańskich liberałów i ich osobistej sytuacji materialnej jest mimo upływu 23 lat nadal niezwykle istotny dla zrozumienia polskich patologii prywatyzacyjnych, jak i ciągle dwuznacznej i ułomnej polskiej demokracji. Coraz większa grupa Polaków ma już dość głęboko zdegenerowanej klasy politycznej z wielkim znakiem zapytania w tle, jeszcze z początków tzw. transformacji. Może warto by też wyjaśnić Polakom ten wątek, o którym w Gazecie Polskiej mówi ważny i odważny polityk z Wybrzeża K.Wyszkowski wskazując na inny ciekawy trop dotyczący przekształceń i koncesji w sektorze łączności i telefonii i związanych z tym podejrzeń korupcyjnych w początkach lat 90-tych, gdy rządziło w Polsce KLD.

Można by też przypomnieć słynną historię tzw. "3 dni dla Warszawki" za rządów J.K.Bielckiego kiedy to zawieszono na kilka dni przed świętami cła na alkohol. W tamtym okresie dość powszechnie w opinii publicznej nazywano liberałów aferałami. Mimo upływu wielu lat należałoby te kwestie Polakom wyjaśnić, a tych których wtedy tak ochoczo straszyło się procesami i nazywało oszołomami najzwyczajniej przeprosić. Jeśli chcemy by polska demokracja nadal nie gniła i nie była uwikłana w stare zależności, historię bratniej pomocy CDU dla KLD należałoby szczegółowo i uczciwie wyjaśnić w polskim Sejmie. Inaczej słowa o kondominium rosyjsko-niemieckim mogą nabrać nowego znaczenia.

Janusz Szewczak

Główny Ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook