Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Bankowy bastion bezprawia padł

16.04.2015

Trybunał Konstytucyjny uznał BTE (Bankowy Tytuł Egzekucyjny) - jeszcze stalinowski relikt regulowania relacji na rynku bankowym pomiędzy kredytobiorcą a bankiem - za niezgodny z polskim prawem. Traktowanie więc polskich kredytobiorców jak czarownice w średniowieczu, ma się skończyć od połowy 2016 r.

To niewątpliwie triumf praworządności nad interesami lobby bankowego oraz sukces tych środowisk, które publicznie domagały się likwidacji BTE. Byli wśród nich szef stowarzyszenia „Przejrzysty Rynek” J. Bielewicz, poseł Z. Kuźmiuk, Krzysztof Oppenheim, ale również senator PIS G. Bierecki, dziś tak zaciekle atakowany przez lobby bankowe, „Gazetę Wyborczą” i inne media mętnego nurtu.

Jeszcze w ubiegłym roku senator G. Bierecki przedstawił 5-cio punktowy plan wyjścia z pułapki toksycznych kredytów we frankach szwajcarskich. Pierwszym punktem tego planu była właśnie likwidacja BTE. Już wówczas senator G. Bierecki słusznie przewidywał, że za nieudolność Komisji Nadzoru Finansowego i rządu premier E. Kopacz słono zapłaci blisko milion członków polskich rodzin i że polskie władze bardziej będą bronić spekulacyjnych i wątpliwych pod kątem prawnym interesów banków, w tym banków zagranicznych, które świadomie wciągnęły Polaków, zarówno w pułapkę tzw. kredytów walutowych we CHF, jak i tzw. polisolokat, niż interesów własnych obywateli. Co potwierdził dobitnie list wysłany w imieniu polskiego rządu w tajemnicy, jesienią 2014r. do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie interwencji rządu węgierskiego, broniącego własnych obywateli, a nie zagranicznych banków, w sprawie uznania tzw. kredytów frankowych za toksyczne produkty.

Jak widać polski rząd, jak diabeł święconej wody boi się wyroku ETS w sprawie tzw. kredytów frankowych, bowiem banki mogłyby stracić z tego tytułu, ponoć aż kilkadziesiąt miliardów złotych. W swym 5-cio punktowym planie wyjścia z pułapki toksycznych tzw. kredytów frankowych senator G. Bierecki proponował również jako 2-gi punkt - ułatwienie przeprowadzenia upadłości konsumenckiej i zniesienia możliwości eksmisji na bruk. Trzecim punktem miało być ograniczenie roszczeń banków z tytułu kredytu hipotecznego maksymalnie do wartości nieruchomości. Czwarty był zaś postulat, by kredyty hipoteczne w Polsce były udzielane w oparciu o stałą, a nie zmienną stopę oprocentowania. I wreszcie punkt 5-ty mówił o możliwości przewalutowania kredytu frankowego po kursie z dnia zawarcia umowy, chodziło o to, by ryzyko kursowe nie było w całości przerzucane wyłącznie na polskiego kredytobiorcę. Nic więc dziwnego, że zarówno lobby bankowe w Polsce, jak i jego urzędowe i rządowe marionetki przy pomocy usłużnych dziennikarzy poprzysięgły zemstę i rozpoczęły prawdziwą krucjatę przeciwko pomysłodawcy, który proponował realne i korzystne rozwiązanie dla milionów Polaków, schwytanych nie tylko w pułapkę tzw. kredytów frankowych, ale również polisolokat.

Jest faktem oczywistym, że obecne władze i politycy PO, tak znacząco powiązani z przedstawicielami sektora bankowego nie zamierzają w istotny sposób rozwiązać narastającego gigantycznego problemu tzw. kredytów frankowych (150mld zł) z korzyścią dla polskich kredytobiorców. W środowisku obecnej koalicji PO-PSL przedstawiciele i lobbyści sektora bankowego, tacy choćby jak J. K. Bielecki, S. Neuman, J. Szulc, A. Pasło-Wiśniewska, A. Kornasiewicz, D. Rosati i wielu innych odgrywali i nadal odgrywają bardzo istotną rolę, a ich wpływy do dziś pozostają znaczące.

Być może więc obawa o to, że kolejne punkty z 5-cio punktowego planu senatora G. Biereckiego mogłyby zostać zrealizowane, w przypadku zmiany politycznej ekipy, stały się podstawą do bezpardonowego ataku na pomysłodawcę, jak i na środowisko SKOK-ów. Polskie władze nie mogą być przecież zakładnikiem zagranicznych banków działających w Polsce, którym stworzono w naszym kraju prawdziwy raj. W tej coraz bardziej brudnej kampanii wyborczej politykom PO chodzi właśnie o to. by w przypadku interesów banków nie był to raj utracony. Choć pani premier obiecała, że stanie po stronie ludzi, to okazuje się być kolejną obietnicą bez pokrycia.

Janusz Szewczak

Główny Ekonomista SKOK


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook