Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szewczak: banki mogą zatrzymać Rosję

19.03.2014

Prawdziwe sankcje i szanse na pokój na Ukrainie są dziś w rękach głównie Goldman Sachs, Deutsche Bank, Morgan Stanley i ich kolegów z branży - pisze Janusz Szewczak.

Dziś najbardziej skuteczną i zarazem śmiercionośną bronią w geopolityce jest finansowa broń masowego rażenia, czyli zakręcenie kurka z pieniędzmi. Jest to nawet bardziej skuteczne niż zakręcenie kurka z gazem. Dziś to banki, zwłaszcza te inwestycyjne, są w stanie stworzyć poważniejsze i natychmiastowe zagrożenie niż całe armie - teraz zamiast tanków używa się banków.

Ważniejsza niż karta ONZ jest dziś karta kredytowa. To bankierzy z Wall Street, w tym wielkie banki amerykańskie, brytyjskie i niemieckie są w stanie błyskawicznie osiągnąć to, o czym politycy mogą przez lata pomarzyć. Według New York Times to właśnie Goldman Sachs obalił reżim niezniszczalnego do niedawna dyktatora Libii Kadafiego, a poszło o stosunkowo niewielką kwotę ok. 1 mld dolarów. To banki wywołały światowy kryzys w 2008 r., który pogrążył takie kraje jak Grecja, Cypr czy Islandia, wywołał arabską wiosnę czy obecne zamieszki w Wenezueli i Turcji. Los pokoju na Ukrainie i w Europie bezwzględnie leży dziś w rękach prezesów banków: Morgan Stanley, Deutsche Bank, a zwłaszcza Goldman Sachs, bo to one decydują ostatecznie o pieniądzach, długach, a po części przyszłości Rosji i jej roli na świecie.

To banki finansują blisko 600 mld dol. kredytów i obligacji - ok. 50 mld dol. rocznie pożyczek dla Rosji. Londyńskie City rocznie obsługuje blisko 400 mld dol. pożyczek, emisji obligacji, działalności funduszy inwestycyjnych i akcji rosyjskich spółek. Co ciekawe, również my, Polacy, polskie fundusze inwestycyjne, zagraniczne banki działające w Polsce, a nawet polscy emeryci, poprzez OFE działające w Londynie pośrednio finansują też rosyjskie ambicje imperialne. A zadłużenie zagraniczne Rosji gwałtownie rośnie i to już od kilkunastu lat, zwłaszcza za prezydentury Baracka Obamy w USA. W latach 2001-2014 wzrosło ono o blisko 600 proc. ze 146 mld dol. do ok. 750 mld dol.

W ostatnich latach średnio dług zagraniczny Rosji rośnie o ok. 100 mld dol. - ktoś więc musi prezydentowi W.Putinowi i Rosji pożyczać te pieniądze. Dziś pożyczają je na potęgę duże europejskie, amerykańskie, chińskie, japońskie, ale zwłaszcza niemieckie banki. Rosyjskie banki, z tymi największymi na czele, jak Sbierbank, Bank WTB czy grupa Alfa Banku są zadłużone za granicą na blisko 250mld dol. Dług rosyjskich banków wzrósł do obecnej kwoty z 11 mld dol. w 2001 r. - to gigantyczny wzrost zadłużenia. Rosyjskie przedsiębiorstwa po części we władaniu oligarchów zadłużyły się już za granicą głównie w amerykańskich, brytyjskich i niemieckich bankach na kwotę ok. 430mld dol., choć jeszcze w 2001r. zadłużone były zaledwie na 23mld dol. Nie jest tajemnicą, że znaczna część pożyczonych pieniędzy natychmiast z powrotem wraca do tych banków, które pożyczyły te pieniądze oraz do rajów podatkowych na prywatne konta.

Rosja jest dziś mocno, choć nie tak jak Polska, uzależniona od dopływu zagranicznych pożyczek i finansowania własnego długu, musi pożyczać coraz więcej i co gorsza coraz drożej. Nieco taniej pożycza dziś w Chinach, drożej w USA i w Europie, skoro jednak dużo się drukuje pieniądza to można go dużo pożyczać, o ile jest się dobrze postrzeganym kredytobiorcą. Jednak już blisko 80 proc zobowiązań rosyjskich firm państwowych wobec ich zagranicznych wierzycieli, to kredyty przeterminowane - sytuacja więc robi się poważna. Tylko w 2014r. Rosja musi spłacić blisko 100 mld dol. długu zagranicznego wraz z odsetkami, same tylko banki ok. 30 mld dol. i prawie drugie tyle ponownie pożyczyć.

To prawda, że Rosja posiada rezerwy walutowe w kwocie ok. 550 mld dol., ogromne rezerwy złota ok. 1 tys. ton, a tylko w 2012 r. dokupiła w Londynie rekordową ilość złota - 570 ton. Ma też ok. 130 mld dol. amerykańskich obligacji, ale wpływy te topnieją i w dużej mierze zależą od światowych cen ropy i gazu i zgody na kolejne pożyczki dla Rosji na preferencyjnych warunkach. Giełda rosyjska ma bliską współpracę z niemiecką giełdą we Frankfurcie, a rosyjskie spółki, inwestorzy, depozyty i lokaty, obecność na rynku nieruchomości, na londyńskiej giełdzie i w Londyńskim City to prawdziwa ekstraklasa.

Pajęczyna powiązań bankowych i finansowych, żeby nie powiedzieć finansowa ośmiornica Rosji i światowej finansjery, jest więc bardzo rozległa i ciągle w doskonałym stanie. Właśnie na hipokryzję i cynizm europejskich polityków i zwykłą bufonadę oraz niczym niepohamowaną chciwość bankierów liczy Rosja. Na razie bankierzy i lichwiarze nie mają żadnych skrupułów, ani żadnych moralnych dylematów i wiedzą doskonale z kim trzymać. Prawdziwe sankcje i szanse na pokój na Ukrainie są dziś w rękach głównie Goldman Sachs, Deutsche Bank, Morgan Stanley i ich kolegów z branży - reszta to mydlenie oczu.

Janusz Szewczak

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook