Jedynie prawda jest ciekawa

Szewczak: banki mogą zatrzymać Rosję

19.03.2014

Prawdziwe sankcje i szanse na pokój na Ukrainie są dziś w rękach głównie Goldman Sachs, Deutsche Bank, Morgan Stanley i ich kolegów z branży - pisze Janusz Szewczak.

Dziś najbardziej skuteczną i zarazem śmiercionośną bronią w geopolityce jest finansowa broń masowego rażenia, czyli zakręcenie kurka z pieniędzmi. Jest to nawet bardziej skuteczne niż zakręcenie kurka z gazem. Dziś to banki, zwłaszcza te inwestycyjne, są w stanie stworzyć poważniejsze i natychmiastowe zagrożenie niż całe armie - teraz zamiast tanków używa się banków.

Ważniejsza niż karta ONZ jest dziś karta kredytowa. To bankierzy z Wall Street, w tym wielkie banki amerykańskie, brytyjskie i niemieckie są w stanie błyskawicznie osiągnąć to, o czym politycy mogą przez lata pomarzyć. Według New York Times to właśnie Goldman Sachs obalił reżim niezniszczalnego do niedawna dyktatora Libii Kadafiego, a poszło o stosunkowo niewielką kwotę ok. 1 mld dolarów. To banki wywołały światowy kryzys w 2008 r., który pogrążył takie kraje jak Grecja, Cypr czy Islandia, wywołał arabską wiosnę czy obecne zamieszki w Wenezueli i Turcji. Los pokoju na Ukrainie i w Europie bezwzględnie leży dziś w rękach prezesów banków: Morgan Stanley, Deutsche Bank, a zwłaszcza Goldman Sachs, bo to one decydują ostatecznie o pieniądzach, długach, a po części przyszłości Rosji i jej roli na świecie.

To banki finansują blisko 600 mld dol. kredytów i obligacji - ok. 50 mld dol. rocznie pożyczek dla Rosji. Londyńskie City rocznie obsługuje blisko 400 mld dol. pożyczek, emisji obligacji, działalności funduszy inwestycyjnych i akcji rosyjskich spółek. Co ciekawe, również my, Polacy, polskie fundusze inwestycyjne, zagraniczne banki działające w Polsce, a nawet polscy emeryci, poprzez OFE działające w Londynie pośrednio finansują też rosyjskie ambicje imperialne. A zadłużenie zagraniczne Rosji gwałtownie rośnie i to już od kilkunastu lat, zwłaszcza za prezydentury Baracka Obamy w USA. W latach 2001-2014 wzrosło ono o blisko 600 proc. ze 146 mld dol. do ok. 750 mld dol.

W ostatnich latach średnio dług zagraniczny Rosji rośnie o ok. 100 mld dol. - ktoś więc musi prezydentowi W.Putinowi i Rosji pożyczać te pieniądze. Dziś pożyczają je na potęgę duże europejskie, amerykańskie, chińskie, japońskie, ale zwłaszcza niemieckie banki. Rosyjskie banki, z tymi największymi na czele, jak Sbierbank, Bank WTB czy grupa Alfa Banku są zadłużone za granicą na blisko 250mld dol. Dług rosyjskich banków wzrósł do obecnej kwoty z 11 mld dol. w 2001 r. - to gigantyczny wzrost zadłużenia. Rosyjskie przedsiębiorstwa po części we władaniu oligarchów zadłużyły się już za granicą głównie w amerykańskich, brytyjskich i niemieckich bankach na kwotę ok. 430mld dol., choć jeszcze w 2001r. zadłużone były zaledwie na 23mld dol. Nie jest tajemnicą, że znaczna część pożyczonych pieniędzy natychmiast z powrotem wraca do tych banków, które pożyczyły te pieniądze oraz do rajów podatkowych na prywatne konta.

Rosja jest dziś mocno, choć nie tak jak Polska, uzależniona od dopływu zagranicznych pożyczek i finansowania własnego długu, musi pożyczać coraz więcej i co gorsza coraz drożej. Nieco taniej pożycza dziś w Chinach, drożej w USA i w Europie, skoro jednak dużo się drukuje pieniądza to można go dużo pożyczać, o ile jest się dobrze postrzeganym kredytobiorcą. Jednak już blisko 80 proc zobowiązań rosyjskich firm państwowych wobec ich zagranicznych wierzycieli, to kredyty przeterminowane - sytuacja więc robi się poważna. Tylko w 2014r. Rosja musi spłacić blisko 100 mld dol. długu zagranicznego wraz z odsetkami, same tylko banki ok. 30 mld dol. i prawie drugie tyle ponownie pożyczyć.

To prawda, że Rosja posiada rezerwy walutowe w kwocie ok. 550 mld dol., ogromne rezerwy złota ok. 1 tys. ton, a tylko w 2012 r. dokupiła w Londynie rekordową ilość złota - 570 ton. Ma też ok. 130 mld dol. amerykańskich obligacji, ale wpływy te topnieją i w dużej mierze zależą od światowych cen ropy i gazu i zgody na kolejne pożyczki dla Rosji na preferencyjnych warunkach. Giełda rosyjska ma bliską współpracę z niemiecką giełdą we Frankfurcie, a rosyjskie spółki, inwestorzy, depozyty i lokaty, obecność na rynku nieruchomości, na londyńskiej giełdzie i w Londyńskim City to prawdziwa ekstraklasa.

Pajęczyna powiązań bankowych i finansowych, żeby nie powiedzieć finansowa ośmiornica Rosji i światowej finansjery, jest więc bardzo rozległa i ciągle w doskonałym stanie. Właśnie na hipokryzję i cynizm europejskich polityków i zwykłą bufonadę oraz niczym niepohamowaną chciwość bankierów liczy Rosja. Na razie bankierzy i lichwiarze nie mają żadnych skrupułów, ani żadnych moralnych dylematów i wiedzą doskonale z kim trzymać. Prawdziwe sankcje i szanse na pokój na Ukrainie są dziś w rękach głównie Goldman Sachs, Deutsche Bank, Morgan Stanley i ich kolegów z branży - reszta to mydlenie oczu.

Janusz Szewczak

Warto poczytać

 1. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 2. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 3. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 4. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 5. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 6. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 7. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook