Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Alior Bank jak Lehman Brothers?

18.10.2013

Naiwni przekonali się jakie znaczenie ma to, czy bank jest polski, czy zagraniczny. W tym samym dniu, w którym Alior Bank spada o 20 proc., a Getin Bank o blisko 11 proc., PKO BP rośnie o 3 proc.- pisze Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.

Informacje o gwałtownym załamaniu się kursu Alior Banku są niezmiernie niepokojące, Notowania giełdowej spółki bankowej spadają o ponad 20 proc. Niektórzy twierdzą, że to może być nawet początek polskiego wariantu Lehman Brothers.

Choć ta opinia wydaje się nieco przesadzona, problem jest obrzymi. Podobne kłopoty mogą dotyczyć  także dwóch, trzech innych banków notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Spadek Alior Banku spowodowany został decyzją Komisji Nadzoru Finansowego, która ma olbrzymie zastrzeżenia do sposobu księgowania przychodów i zysków z tytułu ubezpieczeń, tzw. bancassurance.  Sprawa dotyczy pomniejszenia zysku Alior Banku aż o 105 mln zł. Ten zysk nagle zamienia się w stratę.

Może to oznaczać dla banku - którego notowania dotąd szybko rosły - że trzeba będzie znacząco zmienić wyniki dotyczące poprzednich kwartałów. Alior Bank musi bowiem wyksięgować ¼ swojego kapitału, a to będzie powodować, iż będzie potrzebował nowego kapitału. Współczynnik wypłacalności banku, w obecnej sytuacji, może bowiem znacząco spaść - do poziomu poniżej 12 proc. Oznaczałoby to konieczność emisji nowych akcji i znalezienia nowych klientów.

Ten komunikat może również świadczyć o tym, że bank będzie musiał pomniejszyć własne kapitały o prawie 330 mln zł. A przecież jeszcze nie tak dawno odbyła się duża akcja promocyjna i ludzie kupowali akcje Alior Banku.

Załamanie na giełdzie pokazuje jak wielkie niespodzianki i sztuczki, w ramach kreatywnej księgowości, mogą się jeszcze czaić w bilansach banków. I jaka może być skala „podrasowywania" wyników w kilku innych bankach giełdowych.

To może być wierzchołek góry lodowej. Według KNF - jak stwierdził wiceprzewodniczący komisji Wojciech Kwaśniak -  doszło do zbyt liberalnego podejścia niektórych banków do zasad księgowości. Ale można to rozumieć inaczej – jako dowód na kreatywną metodę tworzenia różnego rodzaju zapisów w bilansach. Problemem może być również kwestia tworzenia zaniżonych rezerw na potencjalne straty. Chodzi o przeterminowane kredyty, ryzyko związane z  produktami strukturyzowanymi, tzw. poliso-lokatami, czy zakup akcji na kredyt bankowy.

Istnieje więc groźba poważniejsza od błędnego zaksięgowania dochodów, które nagle zamieniają się w straty. Wydaje się, że spółki nie podają do wiadomości publicznej wszystkich istotnych informacje, które mogą mieć negatywny wpływ na postrzeganie przez akcjonariuszy danego banku.

To pokazuje też, że sprawna ręka księgowego, niczym magiczna różdżka, może zmieniać z dnia na dzień stratę w zysk, a zysk w stratę – w zależności od tego, czy chce się przyciągnąć klientów i akcjonariuszy, czy też - dzielić zyskiem i dywidendą z właścicielami.

Powoli kończą się w bankach prymitywne i bezczelne sposoby ukrywania rzeczywistych zdarzeń.  A naiwni przekonali się jakie znaczenie ma to, czy bank jest polski, czy zagraniczny. W tym samym dniu, w którym Alior Bank spada o 20 proc., a Getin Bank o blisko 11 proc., PKO BP rośnie o 3 proc.

To pokazuje, że jednak istotne jest, kto pozostaje właścicielem banku, bo z reguły bank działa tak, jak chce tego właściciel.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Janusz Szewczak
Główny ekonomista SKOK

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook