Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Alior Bank jak Lehman Brothers?

18.10.2013

Naiwni przekonali się jakie znaczenie ma to, czy bank jest polski, czy zagraniczny. W tym samym dniu, w którym Alior Bank spada o 20 proc., a Getin Bank o blisko 11 proc., PKO BP rośnie o 3 proc.- pisze Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.

Informacje o gwałtownym załamaniu się kursu Alior Banku są niezmiernie niepokojące, Notowania giełdowej spółki bankowej spadają o ponad 20 proc. Niektórzy twierdzą, że to może być nawet początek polskiego wariantu Lehman Brothers.

Choć ta opinia wydaje się nieco przesadzona, problem jest obrzymi. Podobne kłopoty mogą dotyczyć  także dwóch, trzech innych banków notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Spadek Alior Banku spowodowany został decyzją Komisji Nadzoru Finansowego, która ma olbrzymie zastrzeżenia do sposobu księgowania przychodów i zysków z tytułu ubezpieczeń, tzw. bancassurance.  Sprawa dotyczy pomniejszenia zysku Alior Banku aż o 105 mln zł. Ten zysk nagle zamienia się w stratę.

Może to oznaczać dla banku - którego notowania dotąd szybko rosły - że trzeba będzie znacząco zmienić wyniki dotyczące poprzednich kwartałów. Alior Bank musi bowiem wyksięgować ¼ swojego kapitału, a to będzie powodować, iż będzie potrzebował nowego kapitału. Współczynnik wypłacalności banku, w obecnej sytuacji, może bowiem znacząco spaść - do poziomu poniżej 12 proc. Oznaczałoby to konieczność emisji nowych akcji i znalezienia nowych klientów.

Ten komunikat może również świadczyć o tym, że bank będzie musiał pomniejszyć własne kapitały o prawie 330 mln zł. A przecież jeszcze nie tak dawno odbyła się duża akcja promocyjna i ludzie kupowali akcje Alior Banku.

Załamanie na giełdzie pokazuje jak wielkie niespodzianki i sztuczki, w ramach kreatywnej księgowości, mogą się jeszcze czaić w bilansach banków. I jaka może być skala „podrasowywania" wyników w kilku innych bankach giełdowych.

To może być wierzchołek góry lodowej. Według KNF - jak stwierdził wiceprzewodniczący komisji Wojciech Kwaśniak -  doszło do zbyt liberalnego podejścia niektórych banków do zasad księgowości. Ale można to rozumieć inaczej – jako dowód na kreatywną metodę tworzenia różnego rodzaju zapisów w bilansach. Problemem może być również kwestia tworzenia zaniżonych rezerw na potencjalne straty. Chodzi o przeterminowane kredyty, ryzyko związane z  produktami strukturyzowanymi, tzw. poliso-lokatami, czy zakup akcji na kredyt bankowy.

Istnieje więc groźba poważniejsza od błędnego zaksięgowania dochodów, które nagle zamieniają się w straty. Wydaje się, że spółki nie podają do wiadomości publicznej wszystkich istotnych informacje, które mogą mieć negatywny wpływ na postrzeganie przez akcjonariuszy danego banku.

To pokazuje też, że sprawna ręka księgowego, niczym magiczna różdżka, może zmieniać z dnia na dzień stratę w zysk, a zysk w stratę – w zależności od tego, czy chce się przyciągnąć klientów i akcjonariuszy, czy też - dzielić zyskiem i dywidendą z właścicielami.

Powoli kończą się w bankach prymitywne i bezczelne sposoby ukrywania rzeczywistych zdarzeń.  A naiwni przekonali się jakie znaczenie ma to, czy bank jest polski, czy zagraniczny. W tym samym dniu, w którym Alior Bank spada o 20 proc., a Getin Bank o blisko 11 proc., PKO BP rośnie o 3 proc.

To pokazuje, że jednak istotne jest, kto pozostaje właścicielem banku, bo z reguły bank działa tak, jak chce tego właściciel.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Janusz Szewczak
Główny ekonomista SKOK

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook