Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Adamowicz jak Gronkiewicz-Waltz

07.10.2013

Może być tak, że nie tylko prezydent Warszawy straci stołek. Los Hanny Gronkiewicz-Waltz może podzielić prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Historia czasami płata figla rządzącym – pisze Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.

Po złożeniu przez CBA zawiadomienia do Prokuratury Generalnej ws.  nieprawidłowości w deklaracjach majątkowych Pawła Adamowicza może dojść do zmiany prezydenta nie tylko w Warszawie, ale -  nieodległej perspektywie - również w Gdańsku.  Czy powróci hasło: „Gdańsk-Warszawa wspólna sprawa”?

Na atmosferze Gdańska ciąży niewyjaśniona dotychczas rola prezydenta miasta w sprawie Amber Gold. Adamowicz niezwykle pochlebnie wyrażał się swego czasu o inicjatywach i innowacyjności firmy Amber Gold. Słynne też było jego zaangażowanie na rzecz nie istniejących już linii lotniczych OLT Express.

Wszystko wskazuje, że nieprawidłowości wykryte przez CBA  mogą dotyczyć tego, o czym od dawna mówiło się w kuluarach – wielkiej ilości nieruchomości, głównie mieszkań, posiadanych przez Adamowicza.

To pokazuje, że ci włodarze wielkich miast traktują w dużej mierze funkcje publiczne jako sposób na wzbogacenie, dorobienie się. I to jest ten „etos samorządowca”. Zarówno w przypadku Warszawy jak Gdańska widać wyraźną zbieżność.

Referendum warszawskie w dużej mierze jest wyrazem protestu warszawiaków przeciwko arogancji obecnej władzy. Wydaje się, że również Gdańsk, który uchodził do niedawna za kolebkę Platformy Obywatelskiej, zaczyna mieć samorządowe problemy związane z personaliami.

Złożenie przez CBA zawiadomienia ws. oświadczenia majątkowego prezydenta Gdańska to poważne zdarzenie. Adamowicz jest przecież jedną z kluczowych związanych z Platformą Obywatelską. Po roku śledztwa ws. Amber Gold kompletnie nic nie wiemy, co się stało, gdzie złoto, gdzie pieniądze. Nie wiemy też jaka była rola OLT Express, firmy funkcjonującej w ramach Amber Gold. To wszystko działo się na podwórku Adamowicza, powinien być więc dobrze zorientowany w sytuacji. Jednak w sposób znaczący nie zabierał publicznie głosu w tej sprawie i nie podjął szczególnych działań na rzecz jej wyjaśnienia.

Można powiedzieć: „nosił wilka razy kilka, ponieśli i wilka”. Zawiadomienie dotyczące Abramowicza pokazuje jak poważne są dziś problemy nie tylko w sferze rządowej, ale i samorządowej. Co chwila słyszymy o poważnych zarzutach stawianych przez CBA znanych samorządowcom, choćby ostatnio w Tarnowie. Teraz dochodzi do tego zupełnie sensacyjna sytuacja w Gdańsku.

Może być  więc tak, że nie tylko prezydent Warszawy straci stołek. Los Gronkiewicz-Waltz może podzielić Adamowicz. Historia czasami płata figla rządzącym.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Janusz Szewczak
Główny ekonomista SKOK

[fot. Wikimedia Commons/ Starscream/lic. c.c. 3.0]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook