Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Adamowicz jak Gronkiewicz-Waltz

07.10.2013

Może być tak, że nie tylko prezydent Warszawy straci stołek. Los Hanny Gronkiewicz-Waltz może podzielić prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Historia czasami płata figla rządzącym – pisze Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.

Po złożeniu przez CBA zawiadomienia do Prokuratury Generalnej ws.  nieprawidłowości w deklaracjach majątkowych Pawła Adamowicza może dojść do zmiany prezydenta nie tylko w Warszawie, ale -  nieodległej perspektywie - również w Gdańsku.  Czy powróci hasło: „Gdańsk-Warszawa wspólna sprawa”?

Na atmosferze Gdańska ciąży niewyjaśniona dotychczas rola prezydenta miasta w sprawie Amber Gold. Adamowicz niezwykle pochlebnie wyrażał się swego czasu o inicjatywach i innowacyjności firmy Amber Gold. Słynne też było jego zaangażowanie na rzecz nie istniejących już linii lotniczych OLT Express.

Wszystko wskazuje, że nieprawidłowości wykryte przez CBA  mogą dotyczyć tego, o czym od dawna mówiło się w kuluarach – wielkiej ilości nieruchomości, głównie mieszkań, posiadanych przez Adamowicza.

To pokazuje, że ci włodarze wielkich miast traktują w dużej mierze funkcje publiczne jako sposób na wzbogacenie, dorobienie się. I to jest ten „etos samorządowca”. Zarówno w przypadku Warszawy jak Gdańska widać wyraźną zbieżność.

Referendum warszawskie w dużej mierze jest wyrazem protestu warszawiaków przeciwko arogancji obecnej władzy. Wydaje się, że również Gdańsk, który uchodził do niedawna za kolebkę Platformy Obywatelskiej, zaczyna mieć samorządowe problemy związane z personaliami.

Złożenie przez CBA zawiadomienia ws. oświadczenia majątkowego prezydenta Gdańska to poważne zdarzenie. Adamowicz jest przecież jedną z kluczowych związanych z Platformą Obywatelską. Po roku śledztwa ws. Amber Gold kompletnie nic nie wiemy, co się stało, gdzie złoto, gdzie pieniądze. Nie wiemy też jaka była rola OLT Express, firmy funkcjonującej w ramach Amber Gold. To wszystko działo się na podwórku Adamowicza, powinien być więc dobrze zorientowany w sytuacji. Jednak w sposób znaczący nie zabierał publicznie głosu w tej sprawie i nie podjął szczególnych działań na rzecz jej wyjaśnienia.

Można powiedzieć: „nosił wilka razy kilka, ponieśli i wilka”. Zawiadomienie dotyczące Abramowicza pokazuje jak poważne są dziś problemy nie tylko w sferze rządowej, ale i samorządowej. Co chwila słyszymy o poważnych zarzutach stawianych przez CBA znanych samorządowcom, choćby ostatnio w Tarnowie. Teraz dochodzi do tego zupełnie sensacyjna sytuacja w Gdańsku.

Może być  więc tak, że nie tylko prezydent Warszawy straci stołek. Los Gronkiewicz-Waltz może podzielić Adamowicz. Historia czasami płata figla rządzącym.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Janusz Szewczak
Główny ekonomista SKOK

[fot. Wikimedia Commons/ Starscream/lic. c.c. 3.0]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook