Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: A zielonego światła nie widać

25.01.2013

Nasz „Sztukmistrz z Londynu” w gustownym zielonym kapeluszu, ale całkiem od czapy pośród szwajcarskich szczytów znalazł winnych kryzysu w Polsce. W 3/4 zawinił ponoć kryzys w Europie w 1/4 Rada Polityki Pieniężnej. Reszta jest milczeniem i pod pełną kontrolą Ministra Finansów i polskiego rządu.

Bo J. V. Rostowski naprawił już polskie finanse publiczne. W końcu 2013 r. dług publiczny osiągnie poziom 1 biliona złotych, MF podniósł też dla naszego dobra wiek emerytalny do 67 lat. Polska gospodarka to według naszego magika od finansów ogień, a nie płomień. W tym samym dniu w Davos, inny geniusz zarządzania – prezes ITI W. Kostrzewa na tle szwajcarskiej panoramy zapewnił, że kryzys się kończy, a ci którzy mówią o recesji działają na szkodę Polski lub grają na spadki. Inny fantasta z firmy Deloitte, R. Antczak olśnił nas stwierdzeniem, że im gorzej będzie w Chinach tym w Polsce będzie lepiej i wzrośnie nasz PKB. Zabrakło tylko stwierdzenia, że obecne deszcze w Nowej Zelandii pozytywnie wpłyną na tegoroczne zbiory truskawek w Polsce.  Na nieszczęście tego samego dnia GUS podał nie tylko alarmujące, ale wręcz katastrofalne dane dotyczące konsumpcji i sprzedaży w grudniu 2012r., a więc w miesiącu, w którym Polacy zawsze wydają najwięcej. To okres świąt prezentów, zakupów, słynnego "zastaw się i postaw się". Nastąpiło pełne tąpnięcie sprzedaży detalicznej w tym czasie, poszła ona w dół aż o 3,6 proc. Zamówienia produkcyjne spadły aż o 12 proc., sprzedaż hurtowa zdołowała o 10 proc., a sprzedaż ogółem o 2,5 proc.

To fatalne dane o polskiej konsumpcji i zasobności portfela polskich klientów. To prawdziwa zapaść i to w miesiącu największych zakupów. To również najgorszy wynik od 2005r. Mimo apelu doradcy premiera D. Tuska J. K. Bieleckiego, by Polacy kupowali, a nie oszczędzali, bo inaczej kryzys się pogłębi – popyt na dobra trwałe dalej ostro spada. Bezrobocie wzrosło do 13,4 proc. w grudniu, a w styczniu dobije do 14 proc. Tylko w grudniu do urzędu pracy zgłosiło się blisko 250 tys. osób. Załamała się sprzedaż samochodów, prasy i książek – mimo że to typowy prezent pod choinkę. Nawet sprzedaż żywności napojów, papierosów, leków i kosmetyków oscylowała w granicach zera. To pokazuje jak dramatyczne mogą być wyniki stycznia i I-ego kwartału tego roku. To nawet nie kryzys, to rezultat rządów nie tylko ostatniego 5 - lecia. Kryzysowy dołek inwestycji, sprzedaży, produkcji i konsumpcji dopiero się pogłębi. Wszystko leci na łeb na szyję. Kryzys będzie znacznie głębszy i znacznie dłuższy niż ten z lat 2008/2009. Czeka nas paniczna i rabunkowa wyprzedaż resztek majątku narodowego i czego się jeszcze da i nawinie pod rękę. W tym ostatniego dużego polskiego banku PKO.BP, za chwilę PZU.SA, PHN, LOT-u.

W TVN-CNBC rządowej tubie propagandowej jest już ożywienie gospodarcze i liczenie na niemiecką lokomotywę. Niestety niemiecki parowóz nie pociągnie tym razem polskich wagonów – z wielu powodów. Kanclerz A. Merkel nie weźmie nas na utrzymanie i nie podrzuci dopalaczy. Niemiecki import słabnie podobnie jak niemieckie PKB, a silny spekulacją polski złoty blokuje nowe zamówienia eksportowe. Polska konsumpcyjna lokomotywa zjeżdża do nastawni, bo potrzebuje generalnego remontu. I mimo, że maszynista w kapeluszu wprost z Davos dorzuca do propagandowego pieca ile się da, polskim pasażerom tego pociągu widma, zimny pot kryzysowych obaw zaczyna już spływać po plecach. Nadal nie widać zielonego światełka w tunelu, co gorsza co niegdzie rozkradli już tory i zamknęli stacyjkę pod nazwą rozum, przyzwoitość i profesjonalizm.

Te fatalne dane nie niepokoją zbytnio MF J. V. Rostowskiego, bo on je dawno przewidział, a Polska jest dobrze przygotowana na kryzys. Człowiek w czarodziejskim meloniku z brytyjskim paszportem pozdrawia nas wprost ze świata absurdów czyli Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Sytuacja w polskiej gospodarce zacznie się poprawiać według ministra finansów już w II-ej połowie roku. Tak oczywiście Elvis też ciągle żyje, a na Placu Czerwonym rozdają mercedesy.

 

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK

[Fot. Janusz Szewczak]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook