Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: A miało być już tak pięknie

30.01.2014

Polski złoty miał być mocarzem, a polska waluta miała być odzwierciedleniem podobno silnej polskiej gospodarki. Szwajcarski frank miał w tym roku być poniżej 3 zł. Niestety, polski złoty okazał się nadmuchanym mocarzem na glinianych nóżkach.

Rynki wschodzące znalazły się w ostatnich dniach w poważnych opałach, podobno polska waluta obrywa za nie tylko rykoszetem. Według Ministerstwa Finansów osłabienie polskiego złotego o kilkanaście groszy w ostatnich dniach wynika wyłącznie z sytuacji globalnej, a nie broń Boże z fundamentów polskiej gospodarki. Dlatego nie ma się absolutnie czym martwić, zapewnia Polaków wiceminister Kowalczyk. Winni są Chińczycy, Turcy, Argentyna i Płd. Afryka. To fakt, polska gospodarka, nasze finanse publiczne zostały tak zrujnowane, zwłaszcza w ostatnich latach, że ostały się nam ino fundamenty i to coraz bardziej zapadające się.

Ten słabnący w styczniu polski złoty, to ponoć wina wyłącznie tzw. "CATS" czyli gwałtownego odpływu gorącego, spekulacyjnego pieniądza z takich krajów jak Chiny, Argentyna, Turcja czy południowa Afryka. Aż dziw, że polski złoty nie słabnie jeszcze z powodu monsunowych deszczy w Azji Połudnowo-Wschodniej czy też rosnącej liczby rozwodów Eskimosów na Alasce. To podobno amerykański FED rykoszetem bije w polskiego złotego, taki niewdzięczny wobec Polaków okazuje się w ostatnim dniu swego urzędowania B. Bernanke. Pomału kończą się inwestycyjne szaleństwa spekulacyjnego pieniądza na rynkach kapitałowych. Polski złoty był prawdziwym ulubieńcem międzynarodowych spekulantów i zagranicznych lichwiarzy w ostatnim dwudziestoleciu.

To tu nad Wisłą było prawdziwe Eldorado, gdy idzie o zyski na tzw. różnicach kursowych. Dodatkowy problem w tym, że Polska już dawno utraciła realny wpływ na swoją walutę, to Nowy York i Londyńskie City, banksterzy i przyjaciele byłego MF J.V. Rostowskiego przy pomocy różnego rodzaju opcji walutowych i innych instrumentów spekulacyjnych rozdają dziś karty na polskim złotym. To analitycy francuskiego banku działającego w Polsce Credit Agricole obwieścili triumfalnie w Onecie i WP, że frank szwajcarski będzie w tym roku poniżej 3 zł i to w przed dzień gdy FCH podskoczył do 3,45 zł. Jak można się dziwić, osłabianiu się polskiego złotego, skoro samo Ministerstwo Finansów kilka dni temu zareklamowało się na całą Polskę i Europę, że w ciągu jednego miesiąca tego roku zaciągnęło już połowę całego długu jaki mamy zaciągnąć w całym 2014 r., a który opiewa na kwotę 132,5mld zł. Spekulacyjne rynki walutowe doskonale wiedzą, że jesteśmy na tzw. musiku, bowiem tylko w styczniu i lutym musimy spłacić 52 mld zł starych długów i zapadających obligacji SP.

W normalnym kraju takie tempo i taki poziom zadłużenia w ciągu jednego miesiąca nowego roku to raczej powód do wstydu i niepokoju, a nie do chwały. Dla międzynarodowych spekulantów i dużych banków inwestycyjnych może być to sygnał do ataku spekulacyjnego na polskiego złotego. Tym bardziej, że MF informuje, że pożyczy całe 132,5mld zł do lipca tego roku, a być może nawet wcześniej. Te rządowe enuncjacje zbiegają się w czasie z deklaracjami, niektórych członków RPP o tym, że stopy procentowe NBP mogą ulec zmianie już w połowie tego roku. Turcy, żeby opanować katastrofę na swojej walucie - lira turecka musieli w ciągu jednej nocy podnieść stopy procentowe z poziomu 4,5 proc. do 10 proc. i niczego to nie gwarantuje na dłuższą metę. Wyobraźmy sobie co by się stało, gdyby stopy NBP z dnia na dzień podniesiono z 2,5 proc. do 6 proc. Argentyna już została skutecznie wypłukana ze swych rezerw walutowych, które spadły do poziomu ok. 25mld dol., ale Polska ma czystą gotóweczkę w wysokości ponad 100mld dol., rezerw walutowych w NBP. Przy ewentualnym skutecznym ataku spekulacyjnym na polskiego złotego byłoby co skubnąć. Jeśli FED znów ograniczy dodruk "zielonych" o kolejne 10-15mld dol. świat może stanąć w obliczu nowego kryzysu walutowego i finansowego. Ten międzynarodowy balon fikcji końca kryzysu napompowano już do takich rozmiarów, że może on pęknąć w każdej chwili. O ile takie kraje jak Brazylia, Indie, Turcja czy Chiny mogą podejmować desperackie wręcz kroki w dziele ochrony własnych rynków i własnych walut, my możemy tylko czekać na trzęsienie ziemi i na łaskę lub niełaskę centrów spekulacyjnych i finansowych. Wiadomo, że polski złoty osłabia się zawsze pod koniec każdego miesiąca, gdy blisko 700tys. osób zadłużonych we franku szwajcarskim spłaca raty za zabójcze wręcz kredyty mieszkaniowe. Polska waluta musi słabnąć w sytuacji, gdy polski nadzór finansowy - KNF zezwala zagranicznym bankom działającym w Polsce, by wytransferowały do swych zagranicznych central, 100 proc swych dywidend. Ze strony niezawodnych zaklinaczy rynku walutowego w Polsce, z DM BOŚ słyszymy, że problem z osłabieniem polskiego złotego potrwa tylko do końca lutego, a później znów jak w pięknej bajce złoty będzie się umacniał.

W razie najgorszego - gdyby złoty jednak zaczął lecieć na łeb i szyję, a jego wartość gwałtownie by malała, wystarczy złotego owinąć w Gazetę Wyborczą, ona przecież wszystko tak skutecznie wyolbrzymia. Złoty mocarz w kraju liliputów zachwycać może wyłącznie ślepców i zaklinaczy polskiej rzeczywistości gospodarczej, a sytuacja na rynku walutowym robi się naprawdę gorąca.

Janusz Szewczak
Główny Ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook