Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: 10 przestróg Kassandry

27.12.2013

To będzie nie tylko w Polsce rok wielkich niewiadomych, zarówno w gospodarce, jak i w finansach. Z drugiej strony będzie to rok całkowitego rozdźwięku, między tym, co oficjalne, statystyczne w Polsce, a tym co Polacy będą widzieć we własnym portfelu.

Czyli rozjazd między oczekiwaniami, nadziejami Polaków, którzy są do przyszłego roku nastawieni bardzo optymistycznie, a tym co się wydarzy może być znaczący.
Prawdziwych bowiem powodów do euforii i szans na znaczące ożywienie gospodarcze nie ma. Czarne łabędzie maja to do siebie, że lądują w miejscu i czasie najmniej spodziewanym i oczekiwanym.

1. Prezydent RP podpisze ustawę o OFE i skieruje albo część przepisów, albo całą ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

2. Niewykluczone, że będzie to już rok bez premiera Donalda Tuska w Polsce, który zdobędzie upragniony immunitet Komisji Europejskiej.

3. Będziemy świadkami kilku spektakularnych bankructw firm w Polsce. Będzie dotyczyć to również spółek giełdowych, obecnych na GPW. Mogą również nastąpić poważniejsze tąpnięcia na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i wyraźne straty poniosą te spółki i te fundusze inwestycyjne, które działają na rynku tureckim i na tak zwanych rynkach wschodzących.

4. Trwać będzie nadal załamanie w dochodach podatkowych budżetu państwa. Mniejsze od zakładanych mogą okazać się wpływy z VAT-u, CiT-u, akcyzy, a nawet PiT-u – tego też nie można wykluczyć. 2,5 proc. wzrost PKB zakładany na rok przyszły może się okazać trudny do osiągnięcia i to pomimo rozpoczęcia zaliczania do polskiego PKB dochodów z prostytucji, przemytu, czy handlu narkotykami.

5. Premier Tusk dokona wreszcie wymiany nieudolnego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza ze względu na pogłębiający się chaos w służbie zdrowia.

6. Polska będzie musiała zwracać znaczące kwoty z tytułu źle wykorzystanych lub związanych z licznymi aferami, w tym z info- aferą środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej przydzielonymi w ramach odpowiednich funduszy. Wstrzymane może być też certyfikowanie kolejnych refundacji, między innymi wydatków na kolej, na drogi, czy na szerokopasmowe sieci internetowe.

7. Znacząco pogorszą się wyniki dużych spółek z udziałem Skarbu Państwa w stosunku do roku ubiegłego. Dotyczyć to może nawet takich gigantów jak KGHM, Orlen, JSW, czy firm energetycznych.

8. Niestety popyt wewnętrzny, konsumpcja, sprzedaż detaliczna nie ulegną znaczącej poprawie. Mimo szumnych zapowiedzi rządowych i bankowych analityków, liczba bankrutujących firm będzie zbliżona do tegorocznej.

9. Utrzyma się nadal wysoki poziom bezrobocia, gdzieś w granicach 14 proc. i wzrośnie poziom emigracji – tym razem na kierunku do Niemiec i Szwajcarii.

10.Płace i emerytury wzrosną jedynie statystycznie, natomiast realnie koszty utrzymania wzrosną wyraźnie. Stąd też przyszły rok nie będzie niestety lepszy dla domowych budżetów.

Można więc - podsumowując - powiedzieć, że statystycznie i propagandowo ten rok zapowiada się lepiej niż obecny. Ale rzeczywistość może się okazać zasadniczo inna. Tym bardziej, jeśliby miało dojść do jakichś poważniejszych zaburzeń na rynkach światowych, czy jakiegoś minikryzysu w Chinach, czy na rynkach wschodzących. Wtedy te zagrożenia dla polskiej gospodarki mogą okazać się jeszcze większe.

Janusz Szewczak

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook