Jedynie prawda jest ciekawa

Szewczak o PKB: "To jest wzrost, którego wiele krajów mogłoby nam pozazdrościć"

28.02.2017

"Nie ma co rozpaczać, to jest wzrost, którego wiele krajów europejskich mogłoby nam pozazdrościć" - powiedział poseł PiS Janusz Szewczak w rozmowie w Radiu Wnet na temat wzrostu gospodarczego w naszym kraju.

Poseł PiS wypowiedział się na temat obecnego wzrostu PKB w naszym kraju. "To są spodziewane wyniki w sumie daje nam ok. 3% wzrostu. Nie jest to może marzenie, tu nie ma co rozpaczać, to jest wzrost, którego wiele krajów europejskich mogłoby nam pozazdrościć. Te wskaźniki coraz mniej oddają poziom życia i dobrobytu. Znacznie sensowniejszy wskaźnik to Produkt Narodowy Brutto. PKB jest wypracowywany przez zagraniczny kapitał,  zyski są wyprowadzane za granicę. Dobrze by było, abyśmy ten poziom w granicach ok. 3% utrzymać" - zaznaczył.

Co trzeba zrobić żeby ten poziom utrzymać?
Janusz Szewczak przedstawił inwestycje, dzięki którym Polska mogłaby ten poziom rozwoju utrzymać.
"Inwestycje hamowały w ostatnim czasie w całej Europie, Unia nie kwapi się z przekazaniem środków Polsce z należnych dotacji. Miejmy nadzieje, że to ruszy. W tym roku pewnie będzie lepiej, bo te środki pewnie wpłyną.
Sytuacja się utrzyma kiedy ludzie zechcą więcej wydać. Kołem zamachowym powinien być program "Mieszkanie+". To będzie istotny element wzrostu gospodarczego, budownictwo jest ważnym elementem. Poza tym polskie przemysł zbrojeniowy oraz inwestycje drogowe. . Miejmy nadzieje, że kwestia uszczelniania vatu, również się do tego przyczyni" - ocenił.Rozmówca odniósł się również do kwestii podniesienia stóp procentowych przez amerykański FED.
"Sądzę, że Amerykanie podniosą stopy procentowe w marcu. Może to być całkiem wyraźna podwyżka. Będzie miało to gigantyczne skutki, szczególnie dla krajów, które sztucznie obniżają kursy walut, tak jak Szwajcaria, Niemcy, Chiny czy Japonia. Będą zmuszone uregulować tę kwestię. Nawet w latach '70 zmiany stóp procentowych miały duże znaczenie dla polityki międzynarodowej" - podkreślił Szewczak.


[fot.Fratria]
MW/Radio Wnet

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook