Jedynie prawda jest ciekawa


Szeremietiew: zaskakujące zmiany w wojsku

20.01.2014

Rozmowa z byłym wiceministrem obrony narodowej, prof. Romualdem Szeremietiewem.

Stefcczyk.info: W czasie reformy struktury dowodzenia w polskiej armii doszło do zaskakującej sytuacji. Powołane przez rząd Dowództwo Sił Specjalnych działało jedynie kilka dni. Zostało zastąpione przez Centrum Operacji Specjalnych. Jak pan ocenia sposób reformy dowodzenia?

Prof. Romuald Szeremietiew: Dla mnie cała reforma systemu dowodzenia jest zaskakująca. Ona została przeprowadzona zdaje się zgodnie z planem szefa BBN. Ją zaakceptował w pełni prezydent Bronisław Komorowski, a MON nie stawiło żadnego oporu tej propozycji. I słowo stało się ciałem... Przedtem mieliśmy system, który funkcjonował. Można było znaleźć jakieś błędy, ale struktury i procedury zostały wypracowane i działały. Wiadomo było, jaka jest rola Sztabu Generalnego, jaka jest rola szefa SG, który jest najwyższym dowódcą. Wszystko było jasne i funkcjonowało. A polska armia miała i ma znacznie większe problemy niż reforma struktury. To kto zajmuje jakie stanowisko i jaki jest system dowodzenia nie ma takiego znaczenia.

Czyli rząd przedwcześnie zajął się sprawą reformy struktury dowodzenia?

Ważne i poważne sprawy zostały odłożone na bok. Wprowadzono z kolei zmiany, które spowodują jedynie chaos, ale nie będą miały żadnych pozytywnych skutków. Nawet tych, o których mówią autorzy.

Rządzący mówią m.in., że mamy do czynienia ze zmniejszeniem liczby dowództw.

Nie wiem, czy uda się dokonać jakichkolwiek oszczędności, dokonując tych zmian. Tworzy się obecnie dwa nowe dowództwa szczebla centralnego, a dotychczasowe dowództwa przemianowuje się na inspektoraty. Czy w ramach tych działań można uzyskać jakieś oszczędności? Ja wątpię, ponieważ struktura rośnie, a nie się zmniejsza.

Jak się okazuje w czasie tych zmian niektóre struktury wyglądają jak struktury widma. Tak było z Dowództwem Sił Specjalnych, które istniało kilka dni.

Nie wiadomo czy fakt, że w czasie tego całego zamieszania popełniono taką gafę, że powstało Dowództwo Sił Specjalnych, które po kilku dni zostało zamienione przez Centrum Operacji Specjalnych to powód do płaczu czy śmiechu. Ta sytuacja już nie jest nawet humorystyczna, ona jest żałosna.

Na ile to poważna sytuacja?

Ta sytuacja to dowód, że ludzie, którzy zajmują się systemem militarnym, nie wiedzą, co się dzieje w tych strukturach. Tego inaczej nie można wytłumaczyć, jak bałaganem, brakiem rozeznania tego co dzieje się w armii. Nie trzeba nawet mówić, jakie świadectwo wystawia to ludziom odpowiedzialnym za wojsko.

Rządzący argumentując swoje pomysły tłumaczą, że dzięki nich wiadomo kto odpowiada za przygotowanie Polski do wojny oraz kto będzie wtedy dowodził.

A to do tej pory oni tego nie wiedzieli? To przedtem nie było to wiadome? Przez ponad dwadzieścia lat żyliśmy w państwie, w którym nie było wiadomo, kto odpowiada za przygotowanie Sił Zbrojnych do wojny? Ja dziękuję za taką wiadomość. Wiele czasu potrzebowali ci ludzie, żeby się zorientować w tej sprawie. Przez dwadzieścia lat nikt z nich nie zauważył, że nie mamy dowództwa, które odpowiada za przygotowania, a w ciągu trzech dni nie zauważyli, że powołali dowództwo, które następnie zostało zlikwidowane. To jest absurd.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook