Jedynie prawda jest ciekawa

Szeremietiew: Wciąż nie ma strategii obronnej Polski

26.04.2017

"Budżet ministerstwa to nie tylko wydatki na modernizację armii, ale też pensje, wydatki na utrzymanie bieżące wojsk” - podkreślił w rozmowie z „Super Expressem” prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej.

Dodał, że zarysował się pewien wzrost liczebności wojska, minister podniósł pensje żołnierzom. Pozostaje jednak pytanie o to, czy i jaki miało to wpływ na możliwości, jeśli chodzi o zakupy w latach przyszłych.

„To problem w sumie nierozwiązywalny. Bo jeśli stawiamy na zawodową armię, to żołnierzom trzeba płacić konkretne pieniądze” - podkreślił Szeremietiew.

Zwrócił uwagę, że należy wybrać rozwiązanie, które będzie skuteczne, jeśli chodzi o odstraszanie nieprzyjaciela.

„Mój największy zarzut wobec MON polega na tym, że wciąż nie ma opracowanej nowej strategii obronnej Polski. A skoro nie ma tej strategii, nie wiemy, jakimi instrumentami się posługiwać” - podkreślił były szef MON.

Przypomniał, że przez lata lansowana była koncepcja małej, świetnie wyszkolonej i wyposażonej armii zawodowej.

„Z tym, że w Polsce spełniony był tylko jeden warunek - armia faktycznie jest mała. Z wyszkoleniem bywa już różnie. A jeśli chodzi o wyposażenie, to w ogóle szkoda mówić. Natomiast wydaje się, że nawet gdyby ona była najlepiej wyszkolona i wyposażona, nie byłaby wystarczająca, jeśli chodzi o nasze potrzeby obronne. Wydaje się, że budowa obrony terytorialnej jest wyciągnięciem z tej sytuacji wniosków. Jednak skoro nie ma strategii obrony, nie wiemy, jak się wnioski mają do rzeczywistości” - przyznał Szeremietiew.

Podkreślił, że kluczową sprawą jest tak naprawdę nie, ile wydamy na bezpieczeństwo i obronność, ale na co te środki zostaną wydane. 

„Powtarzam, że bez nowej strategii ciężko powiedzieć, co w wojsku powinno być, jakie są jego potrzeby, na co wydać pieniądze” - dodał prof. Romuald Szeremietiew. 

wkt/se.pl

[fot. youtube.com]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook