Jedynie prawda jest ciekawa


Szeremietiew: Wciąż nie ma strategii obronnej Polski

26.04.2017

"Budżet ministerstwa to nie tylko wydatki na modernizację armii, ale też pensje, wydatki na utrzymanie bieżące wojsk” - podkreślił w rozmowie z „Super Expressem” prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej.

Dodał, że zarysował się pewien wzrost liczebności wojska, minister podniósł pensje żołnierzom. Pozostaje jednak pytanie o to, czy i jaki miało to wpływ na możliwości, jeśli chodzi o zakupy w latach przyszłych.

„To problem w sumie nierozwiązywalny. Bo jeśli stawiamy na zawodową armię, to żołnierzom trzeba płacić konkretne pieniądze” - podkreślił Szeremietiew.

Zwrócił uwagę, że należy wybrać rozwiązanie, które będzie skuteczne, jeśli chodzi o odstraszanie nieprzyjaciela.

„Mój największy zarzut wobec MON polega na tym, że wciąż nie ma opracowanej nowej strategii obronnej Polski. A skoro nie ma tej strategii, nie wiemy, jakimi instrumentami się posługiwać” - podkreślił były szef MON.

Przypomniał, że przez lata lansowana była koncepcja małej, świetnie wyszkolonej i wyposażonej armii zawodowej.

„Z tym, że w Polsce spełniony był tylko jeden warunek - armia faktycznie jest mała. Z wyszkoleniem bywa już różnie. A jeśli chodzi o wyposażenie, to w ogóle szkoda mówić. Natomiast wydaje się, że nawet gdyby ona była najlepiej wyszkolona i wyposażona, nie byłaby wystarczająca, jeśli chodzi o nasze potrzeby obronne. Wydaje się, że budowa obrony terytorialnej jest wyciągnięciem z tej sytuacji wniosków. Jednak skoro nie ma strategii obrony, nie wiemy, jak się wnioski mają do rzeczywistości” - przyznał Szeremietiew.

Podkreślił, że kluczową sprawą jest tak naprawdę nie, ile wydamy na bezpieczeństwo i obronność, ale na co te środki zostaną wydane. 

„Powtarzam, że bez nowej strategii ciężko powiedzieć, co w wojsku powinno być, jakie są jego potrzeby, na co wydać pieniądze” - dodał prof. Romuald Szeremietiew. 

wkt/se.pl

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook