Jedynie prawda jest ciekawa


Szeremietiew: Rosja bawi się zapałkami

18.05.2017

"Niestety to wszystko, co się dzieje, jest jak najbardziej realne, nie jest ułudą i może doprowadzić do wybuchu wojny w Europie" - tak prof. Romuald Szeremietiew skomentował manewry rosyjskiej armii na Białorusi w wywiadzie dla Tygodnika Katolickiego Niedziela.

Były minister obrony narodowej podkreślił, że choć obecnej Rosji jest daleko do pozycji militarnej ZSRR, to wciąż stanowi bardzo poważne zagrożenie dla pokoju na świecie.

"Rosja, manipulując siłą zbrojną, zapewne liczy się z tym, że może, nawet niechcący, wywołać konflikt zbrojny w większym wymiarze" – powiedział.

Szeremietiew stwierdził, że "Kreml zachowuje się niczym chłopiec z zapałkami", ale na razie jeszcze nie podpalił "domu", czyli Europy, a jedynie "zapalił kilka zapałek" na Ukrainie.

W tej sytuacji ważne jest, jak NATO zareaguje na tę sytuację. Według prof. Szeremietiewa, istnieje realna obawa, że NATO nie będzie bronić przed agresją rosyjską państw bałtyckich, ponieważ po stronie państw zachodnich pojawiają się głosy na temat tego, że tych państw nie da się obronić. Zaznaczył jednak, że "dopóki NATO zachowuje swoją spoistość, dopóty Rosja nie odważy się zagarnąć tych krajów".

Według profesora, ćwiczenia rosyjskiej armii na Białorusi stanowią istotne zagrożenie dla Polski, ponieważ z tego kierunku Rosja atakowała już Polskę w przypadku wielu konfliktów, chociażby powstania listopadowego z 1830 roku i wojny bolszewickiej 1920 roku. 

Pojawiło się zatem pytanie, co Polska może zrobić w tej sytuacji. Nasze bezpieczeństwo z jednej strony jest zapewniane przez obecność wojsk USA w Polsce, ale obecność Amerykanów w Polsce jest kosztowna. Prezydent Obama podjął decyzję o finansowaniu pobytu wojsk USA w naszym kraju, ale Donald Trump może nie zrobić tego samego, a wtedy, zdaniem prof. Szeremietiewa, "Polska znajdzie się w bardzo trudnym położeniu". 

Polacy mogą bronić się także sami. "Chodzi o taki sposób obrony naszego kraju, który przekona potencjalnego nieprzyjaciela, że nie da on sobie rady, gdy nas napadnie, że nie będzie w stanie sobie nas podporządkować, okupować itd. To jest możliwe!" - zaznaczył były wiceminister obrony narodowej.

fot. [YouTube]

as/Tygodnik Katolicki Niedziela

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook