Jedynie prawda jest ciekawa

Szeremietiew: Putin może zaatakować Zachód

30.06.2015

„Rosyjska armia szkoli się nie tylko po to, żeby ładnie wyglądać podczas parady w Moskwie”.

„Podstawą uzbrojenia naszego wojska powinno być to, co produkujemy w kraju, a dopiero później uzupełnianie braków zagranicą” – uważa prof. Romuald Szeremietiew z Akademii Obrony Narodowej. W TV Republika przyznał, że nie rozumie rozstrzygnięcia dotyczącego śmigłowców dla polskiej armii.

Szeremietiew dodał, że nie rozumie dlaczego firmy, które mają swoje fabryki na terenie Polski, nie miały szans na wygraną już od samego początku. Przyznał, że od czasu, kiedy skrytykował decyzje MON w tej sprawie, to jego kontakty z resortem właściwe ustały.

„O koncepcji budowy obrony terytorialnej, którą realizuje gen. Bogusław Pacek dowiedziałem się z prasy” – powiedział Szeremietiew. „Nie ma to jednak nic wspólnego z koncepcją, którą ja przedstawiłem resortowi obrony” – zaznaczył. Były minister wskazał również, że w Polsce marnotrawi się zbyt wielkie środki na wojsko. Wskazał, że co roku zwracane są niewykorzystane środki przewidziane w budżecie państwa.

Szeremietiew zauważył również, że od rezygnacji z obowiązkowego poboru jednostki wojskowe są chronione przez prywatne agencje ochrony. „To wszystko kosztuje kilkaset milionów rocznie” – ocenił.

Pytany o to, czy Rosja rzeczywiście może zaatakować Skandynawię, państwa bałtyckie lub Polskę Szeremietiew stwierdził, że będzie to prawdopodobne w momencie, w którym prezydent Władimir Putin uzna to za opłacalne. „Wszyscy chyba wiemy, że Putin potrafi podejmować takie decyzje. Rosyjska armia szkoli się nie tylko po to, żeby ładnie wyglądać podczas parady w Moskwie” – podkreślił.

ez,TV Republika
[Fot. Youtube.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook