Jedynie prawda jest ciekawa


Szeremietiew: "Pucz powinien otrzeźwić władze Turcji"

16.07.2016

"Marsz ku coraz większej islamizacji Turcji, nie jest dobrym rozwiązaniem" - mówił prof. Romuald Szeremietiew w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

"Trzeba pamiętać, że armia w Turcji odgrywa bardzo specyficzną rolę. Historycznie jest ona uważana za gwaranta istnienia świeckiego państwa tureckiego. (...) Armia była gwarantem tego, że islam nie opanuje Turcji, jak działo się to z różnymi krajami Bliskiego Wschodu. W historii Turcji były już takie momenty kiedy islamistyczne tendencje brały górę, ale wtedy wkraczała armia i zaprowadzała porządek, nie dopuszczając do islamizacji kraju" - mówił profesor, odnosząc się do wojskowego zamachu stanu, którego próba miała miejsce w Turcji.

W opinii Szeremietiewa wydarzenia w Turcji mają związek z polityką międzynarodową na Bliskim Wschodzie.

"Mówiąc o wydarzeniach w Turcji należy podkreślić, że jest to wynik działań, w które zaangażował się Zachód na Bliskim Wschodzie. Mówię tutaj o obalaniu dyktatur, które były mało demokratyczne, ale będą jednocześnie dyktaturami świeckimi utrzymywały na uwięzi ten wojowniczy islam. W momencie kiedy te dyktatury zostały obalone, okazało się, że na horyzoncie nie pojawiły się żadne demokratyczne siły mogące stanowić władze w tych państwach. Do głosu doszedł wtedy trzymany wcześniej na uwięzi wojowniczy islam. Patrząc na wydarzenia w Turcji, wydaje się, że mamy do czynienia z podobnym procesem" - wyjaśniał.

Polityk odpowiedział ponadto na głosy mówiące o możliwości inspierowania działań części tureckiej armii przez Rosję.

"Wydaje mi się jednak, że Rosja nie miała powodów, aby się bezpośrednio angażować w inspirowanie tych wydarzeń. Od jakiegoś czasu dość istotnie zauważalny jest proces islamizacji Turcji, co prowadzi do jej dezintegracji. Do tego dochodzi kwestia Kurdów, którzy jak wiadomo są olbrzymim narodem, który nie ma swojego państwa, a to właśnie Turcja jest największym przeciwnikiem dążeń niepodległościowych Kurdów. Te dwie kwestie są wystarczające do tego, aby Rosja nie musiała się bezpośrednio angażować w wewnętrzne sprawy Turcji" - podkreślił.

Cały wywiad można przeczytać na stronie portalu wPolityce.pl

kk/wPolityce.pl

[fot. Facebook/profil Romuald Szeremietiew]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook