Jedynie prawda jest ciekawa


Szeremietiew: Polska zagrożona

24.11.2014

Rozmowa z byłym wiceszefem MON, wykładowcą Akademii Obrony Narodowej prof. Romualdem Szeremietiewem.

Stefczyk.info: W Polsce przez wiele dni trwał chaos związany z wyborami do samorządu. Choć oficjalne wyniki już znamy, wiele osób uznaje je za mało wiarygodne i oczekuje weryfikacji. Czy mamy do czynienia z sytuacją zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa?

Prof. Romuald Szeremietiew: To, co się dzieje, wygląda bardzo niepokojąco. Sądzę, że na terenie państwa polskiego przeprowadzana jest na różne sposoby akcja, mająca na celu destabilizację i dezorganizację państwa. Walka frakcji politycznych, walka wyborcza o władze, jest naturalna dla demokracji. Jednak nie służą dobrze demokracji źle przeprowadzone wybory i niewiarygodne wyniki. To jest cios w demokrację i państwo. Tak nie powinno ono funkcjonować. Pojawia się bardzo poważne pytanie. Czy ten chaos to jedynie wynik nieudolności i bałaganu, czy też knowań i spisów, za którymi stoją ludzie zaangażowani w walkę polityczną. A może jest w tym czynnik ponadpaństwowy, który jest zainteresowany tym, by państwo polskie nie funkcjonowało.

Co jeśli za wyborczym chaosem kryje się podmiot zewnętrzny?

Jeśli dopuścimy tę drugą ewentualność, należy mieć z tyłu głowy to, co dzieje się tuż za wschodnią granicą Polski, co dzieje się w polityce rosyjskiej. Nie ulega bowiem wątpliwości, że bardzo ważnym instrumentem oddziaływania Federacji Rosyjskiej są również działania służb tajnych. Rosjanie zawsze potrafili dzięki służbom mieszać w różnych miejscach.

I w Polsce właśnie mogli namieszać?

Powstaje pytanie, czy do systemu, który tak dramatycznie zawiódł, ktoś jeszcze nie dołożył własnej łapy. Tak, żeby w Polsce wzniecić straszny chaos. Nieodpowiedzialnością ze strony PKW było przyjęcie takich rozwiązań elektronicznych, które okazały się zupełnie nieprofesjonalne. Pytanie, czy w tej sprawie rzetelnie działały służby państwowe, które odpowiadają za bezpieczeństwo. Czy one zajmowały się przygotowaniami do wyborów, czy robiły to w sposób odpowiedni? Tego typu wątpliwości jest wiele.

Jaki jest efekt tych nieprawidłowości, które już się ujawniły?

Niewątpliwie mamy do czynienia z osłabieniem państwa, jego degeneracją. To zresztą już trwa. Pożal się Boże akcja wyborcza pogłębiła jedynie ten obraz.

Jeśli założyć, że Rosja szykuje się na poważniejszą operacje wojenną wymierzoną w kraje Europy Środkowej, co o Polsce mówią jej tak przeprowadzone wybory?

Rosja na pewno zdaje sobie doskonale sprawę, jakie mamy silne strony, a jakie słabości widać dziś w Polsce. To, co obecnie widzi ktoś niesprzyjający Polsce, to jest zachętą. To pokazuje, że państwo polskie jest strukturą słabą, czy słabnącą. A zatem tego państwa można wywierać różnego rodzaju naciski, prowadzić bardziej ofensywne działania. Pamiętajmy, że rozkład państwa, który postępował w XVIII wieku skończył się rozbiorami. Takie niebezpieczeństwo i dziś istnieje.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook