Jedynie prawda jest ciekawa

Szeremietiew: Polska zagrożona

24.11.2014

Rozmowa z byłym wiceszefem MON, wykładowcą Akademii Obrony Narodowej prof. Romualdem Szeremietiewem.

Stefczyk.info: W Polsce przez wiele dni trwał chaos związany z wyborami do samorządu. Choć oficjalne wyniki już znamy, wiele osób uznaje je za mało wiarygodne i oczekuje weryfikacji. Czy mamy do czynienia z sytuacją zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa?

Prof. Romuald Szeremietiew: To, co się dzieje, wygląda bardzo niepokojąco. Sądzę, że na terenie państwa polskiego przeprowadzana jest na różne sposoby akcja, mająca na celu destabilizację i dezorganizację państwa. Walka frakcji politycznych, walka wyborcza o władze, jest naturalna dla demokracji. Jednak nie służą dobrze demokracji źle przeprowadzone wybory i niewiarygodne wyniki. To jest cios w demokrację i państwo. Tak nie powinno ono funkcjonować. Pojawia się bardzo poważne pytanie. Czy ten chaos to jedynie wynik nieudolności i bałaganu, czy też knowań i spisów, za którymi stoją ludzie zaangażowani w walkę polityczną. A może jest w tym czynnik ponadpaństwowy, który jest zainteresowany tym, by państwo polskie nie funkcjonowało.

Co jeśli za wyborczym chaosem kryje się podmiot zewnętrzny?

Jeśli dopuścimy tę drugą ewentualność, należy mieć z tyłu głowy to, co dzieje się tuż za wschodnią granicą Polski, co dzieje się w polityce rosyjskiej. Nie ulega bowiem wątpliwości, że bardzo ważnym instrumentem oddziaływania Federacji Rosyjskiej są również działania służb tajnych. Rosjanie zawsze potrafili dzięki służbom mieszać w różnych miejscach.

I w Polsce właśnie mogli namieszać?

Powstaje pytanie, czy do systemu, który tak dramatycznie zawiódł, ktoś jeszcze nie dołożył własnej łapy. Tak, żeby w Polsce wzniecić straszny chaos. Nieodpowiedzialnością ze strony PKW było przyjęcie takich rozwiązań elektronicznych, które okazały się zupełnie nieprofesjonalne. Pytanie, czy w tej sprawie rzetelnie działały służby państwowe, które odpowiadają za bezpieczeństwo. Czy one zajmowały się przygotowaniami do wyborów, czy robiły to w sposób odpowiedni? Tego typu wątpliwości jest wiele.

Jaki jest efekt tych nieprawidłowości, które już się ujawniły?

Niewątpliwie mamy do czynienia z osłabieniem państwa, jego degeneracją. To zresztą już trwa. Pożal się Boże akcja wyborcza pogłębiła jedynie ten obraz.

Jeśli założyć, że Rosja szykuje się na poważniejszą operacje wojenną wymierzoną w kraje Europy Środkowej, co o Polsce mówią jej tak przeprowadzone wybory?

Rosja na pewno zdaje sobie doskonale sprawę, jakie mamy silne strony, a jakie słabości widać dziś w Polsce. To, co obecnie widzi ktoś niesprzyjający Polsce, to jest zachętą. To pokazuje, że państwo polskie jest strukturą słabą, czy słabnącą. A zatem tego państwa można wywierać różnego rodzaju naciski, prowadzić bardziej ofensywne działania. Pamiętajmy, że rozkład państwa, który postępował w XVIII wieku skończył się rozbiorami. Takie niebezpieczeństwo i dziś istnieje.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook