Jedynie prawda jest ciekawa

Szeremietiew: Polska potrzebuje Obrony Terytorialnej

03.11.2015

„Obecnie mamy system, w którym są tylko wojska operacyjne. Podstawą naszego bezpieczeństwa jest przekonanie, że pomoże nam Sojusz Północnoatlantycki. Te dwa elementy nie gwarantują nam bezpieczeństwa. Proponuję, żeby to uzupełnić” – mówił w „Poranka Radia Wnet” były wiceszef MON Romuald Szeremietiew.

Według niego podstawą jest morale, gotowość obywateli do obrony państwa. Drugą kwestią jest zbudowanie Obrony Terytorialnej jako części sił zbrojnych, a nie siły pomocniczej.

 

„To ma być normalne wojsko, tylko inaczej zorganizowane. To mają być obywatele pod bronią. Chcę, żeby Polacy mieli w dyspozycji broń, tak jak mają obywatele wolnych krajów, Szwajcarzy, czy Amerykanie i chciałbym, że by to było w ramach struktury militarnej, którą tworzy państwo”  - mówił były wiceszef MON i wykładowca akademicki.

 

Zdaniem Szeremietiewa, Polska potrzebuje przyzwoitej Marynarki Wojennej, dobrze wyposażonych wojsk lądowych, oraz Obrony Terytorialnej, która - jak ocenił - jest stosunkowo tania.

Szeremietiew, uczestnik antykomunistycznej opozycji w PRL, dr hab nauk wojskowych, oficer rezerwy WP od lat propaguje kompleksowy program uzupełnienia polskiego systemu obronnego o segment obywatelski. Wielu obserwatorów uważa, że w nowym układzie politycznym powinien mieć wpływ na kształt polityki obronnej Rzeczypospolitej.

 

Ryb, Radio Wnet

 

Fot. [telewizjarepublika/screenshot]

 

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook