Jedynie prawda jest ciekawa


Szeremietiew: Okrągły Stół miał uratować PRL

02.03.2016

"No cóż, Gorbaczow rozwalił ZSRR, Kiszczak – PRL, a Hitler unicestwił III Rzeszę" - kpi Szeremietiew.

Prof. Romuald Szeremietiew dziwi się słuchając prób tłumaczenia, że Czesław Kiszczak obalił PRL przy okrągłym stole. Swoje refleksje na ten temat publikuje na Facebooku.

"Usłyszałem ostatnio, że reżim PRL został obalony przez czekistę Kiszczaka przy Okrągłym Stole. Całkiem poważnie opowiada się, że wytykanie rozmówcy i biesiadnikowi Kiszczaka z Magdalenki donoszenia na kolegów będzie potwierdzeniem powyższej tezy. Rzeczywiście jeśli „Rewolucja Okrągłego Stołu” jest fundamentem III RP, a konstruktorem tego zdarzenia był Kiszczak, który pieczołowicie ustalał, kto jest, a kto nie jest „konstruktywnym opozycjonistą”, aby z tymi konstruktywnymi obalać, nie tylko kieliszki, to chyba Kiszczak obalał" - pisze Szeremietiew.

Dodaje, że "sprawy mają się inaczej". "Kiszczak organizował Okrągły Stół, aby uratować PRL. Dobrał jako rozmówców tych, którzy według rządców PRL mieli w tym pomóc. Tyle tylko, że źle ocenił szanse przedsięwzięcia. Podobnie zresztą było w Sowietach. Całkiem serio w rozmowie z jednym ważnym politologiem z Zachodu usłyszałem, że Gorbaczow obalił komunizm. Mój rozmówca nie chciał zrozumieć, że Gorbaczow chciał ZSRR uratować od upadku. Nie udało mu się, ale starał się bardzo. Tylko Sojuz rozlazł się w szwach jak stary kapeć. Podobnie było w PRL. Kiszczakom wydawało się, że uratują „Polskę Ludową” od upadku dopraszając do korytka zwolenników „reformowania socjalizmu’. Wizja Michnika znad magdalenkowego kieliszka – Wałęsa premier, Kiszczak minister spraw wewnętrznych – nie była żartem, skoro wkrótce spełniło się inne jego zawołanie – nasz premier (Mazowiecki), wasz prezydent (Jaruzelski)" - przypomina Szeremietiew.

I tłumaczy dlaczego komunistom się nie udało. "Miliony Polaków miały komunistów dość, o komuna nie miała sił, aby ich trzymać za twarz. Najpierw wyborcy zmasakrowali listy komunistycznych kandydatów na posłów i zamiar utrzymania się na stołkach, skonstruowany chytrze pod Okrągłym Stołem, nie udał się. Gdy Polacy skreślili komunistów z tzw. „listy krajowej”, ich okrągłostołowi „konstruktywni opozycjoniści” byli przerażeni. Bronisław Geremek ogłosił, że naród się pomylił, a umowa z komunistami jest ważniejsza niż wyniki wyborów. Mówił: 'Wybory niczego nie zmieniły, bo zmienić nie mogły. […] Władza powinna mieć świadomość, że kontraktem Okrągłego Stołu ma zapewnioną kontynuację ustrojową'" - przypomina autor.

Dodaje, że ówczesny rzecznik "Solidarności" Janusz Onyszkiewicz mówił: „Nieobecność w Sejmie takich osobistości jak Rakowski i Ciosek będzie niekorzystna, ponieważ pozostaną poza parlamentem ludzie podejmujący ważne decyzje polityczne. Byłoby to z uszczerbkiem dla Sejmu jako instytucji stanowiącej o sprawach państwa".

Szeremietiew przypomina jednak i słowa Andrzeja Gduli, członka KC PZPR i "stołownika z Magdalenki": „Chcieliśmy naprawić socjalizm. Wcale nie myśleliśmy, że taki będzie koniec, koniec PRL.”

"Ten koniec był zwykłym wypadkiem przy pracy Kiszczaka i jego agentury. Komunizm został obalony bowiem miliony Polaków stałym naciskiem przekreśliły ugodę reżimowych stolarzy z „konstruktywnymi” stolarzami" - pisze były szef MON. Szeremietiew wskazuje na absurd tłumaczenia, że Kiszczak obalił komunę. "Jeśli ktoś uznaje, że komunizm obalił gensek Gorbaczow, a PRL Kiszczak i jego agentura, to można by też dowodzić, że klęskę zbrodniczej III Rzeszy zafundował Hitler, który podjął wojnę z całym światem i w ten sprytny sposób zgromadził tylu wrogów, że Niemcy musiały przegrać" - tłumaczy. "No cóż, Gorbaczow rozwalił ZSRR, Kiszczak – PRL, a Hitler unicestwił III Rzeszę" - dodaje.

Na koniec Szeremietiew udostępnia na swoim koncie zdjęcia śp. Jana Pawła II i wskazuje: "My Polacy mieliśmy przywódcę. Oto „ikona” polskiej wolności".

ez
[Fot. Profil R.Szeremietiew/Facebook]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook