Jedynie prawda jest ciekawa


Szeremietiew: Okrągły Stół miał uratować PRL

02.03.2016

"No cóż, Gorbaczow rozwalił ZSRR, Kiszczak – PRL, a Hitler unicestwił III Rzeszę" - kpi Szeremietiew.

Prof. Romuald Szeremietiew dziwi się słuchając prób tłumaczenia, że Czesław Kiszczak obalił PRL przy okrągłym stole. Swoje refleksje na ten temat publikuje na Facebooku.

"Usłyszałem ostatnio, że reżim PRL został obalony przez czekistę Kiszczaka przy Okrągłym Stole. Całkiem poważnie opowiada się, że wytykanie rozmówcy i biesiadnikowi Kiszczaka z Magdalenki donoszenia na kolegów będzie potwierdzeniem powyższej tezy. Rzeczywiście jeśli „Rewolucja Okrągłego Stołu” jest fundamentem III RP, a konstruktorem tego zdarzenia był Kiszczak, który pieczołowicie ustalał, kto jest, a kto nie jest „konstruktywnym opozycjonistą”, aby z tymi konstruktywnymi obalać, nie tylko kieliszki, to chyba Kiszczak obalał" - pisze Szeremietiew.

Dodaje, że "sprawy mają się inaczej". "Kiszczak organizował Okrągły Stół, aby uratować PRL. Dobrał jako rozmówców tych, którzy według rządców PRL mieli w tym pomóc. Tyle tylko, że źle ocenił szanse przedsięwzięcia. Podobnie zresztą było w Sowietach. Całkiem serio w rozmowie z jednym ważnym politologiem z Zachodu usłyszałem, że Gorbaczow obalił komunizm. Mój rozmówca nie chciał zrozumieć, że Gorbaczow chciał ZSRR uratować od upadku. Nie udało mu się, ale starał się bardzo. Tylko Sojuz rozlazł się w szwach jak stary kapeć. Podobnie było w PRL. Kiszczakom wydawało się, że uratują „Polskę Ludową” od upadku dopraszając do korytka zwolenników „reformowania socjalizmu’. Wizja Michnika znad magdalenkowego kieliszka – Wałęsa premier, Kiszczak minister spraw wewnętrznych – nie była żartem, skoro wkrótce spełniło się inne jego zawołanie – nasz premier (Mazowiecki), wasz prezydent (Jaruzelski)" - przypomina Szeremietiew.

I tłumaczy dlaczego komunistom się nie udało. "Miliony Polaków miały komunistów dość, o komuna nie miała sił, aby ich trzymać za twarz. Najpierw wyborcy zmasakrowali listy komunistycznych kandydatów na posłów i zamiar utrzymania się na stołkach, skonstruowany chytrze pod Okrągłym Stołem, nie udał się. Gdy Polacy skreślili komunistów z tzw. „listy krajowej”, ich okrągłostołowi „konstruktywni opozycjoniści” byli przerażeni. Bronisław Geremek ogłosił, że naród się pomylił, a umowa z komunistami jest ważniejsza niż wyniki wyborów. Mówił: 'Wybory niczego nie zmieniły, bo zmienić nie mogły. […] Władza powinna mieć świadomość, że kontraktem Okrągłego Stołu ma zapewnioną kontynuację ustrojową'" - przypomina autor.

Dodaje, że ówczesny rzecznik "Solidarności" Janusz Onyszkiewicz mówił: „Nieobecność w Sejmie takich osobistości jak Rakowski i Ciosek będzie niekorzystna, ponieważ pozostaną poza parlamentem ludzie podejmujący ważne decyzje polityczne. Byłoby to z uszczerbkiem dla Sejmu jako instytucji stanowiącej o sprawach państwa".

Szeremietiew przypomina jednak i słowa Andrzeja Gduli, członka KC PZPR i "stołownika z Magdalenki": „Chcieliśmy naprawić socjalizm. Wcale nie myśleliśmy, że taki będzie koniec, koniec PRL.”

"Ten koniec był zwykłym wypadkiem przy pracy Kiszczaka i jego agentury. Komunizm został obalony bowiem miliony Polaków stałym naciskiem przekreśliły ugodę reżimowych stolarzy z „konstruktywnymi” stolarzami" - pisze były szef MON. Szeremietiew wskazuje na absurd tłumaczenia, że Kiszczak obalił komunę. "Jeśli ktoś uznaje, że komunizm obalił gensek Gorbaczow, a PRL Kiszczak i jego agentura, to można by też dowodzić, że klęskę zbrodniczej III Rzeszy zafundował Hitler, który podjął wojnę z całym światem i w ten sprytny sposób zgromadził tylu wrogów, że Niemcy musiały przegrać" - tłumaczy. "No cóż, Gorbaczow rozwalił ZSRR, Kiszczak – PRL, a Hitler unicestwił III Rzeszę" - dodaje.

Na koniec Szeremietiew udostępnia na swoim koncie zdjęcia śp. Jana Pawła II i wskazuje: "My Polacy mieliśmy przywódcę. Oto „ikona” polskiej wolności".

ez
[Fot. Profil R.Szeremietiew/Facebook]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook