Jedynie prawda jest ciekawa

Szeremietiew: Genewa to drugie Monachium

23.04.2014

Konferencja w Genewie to było nowe Monachium. Wtedy wielkie mocarstwa chcąc zaspokoić żądania Niemiec wzięły sobie pod obróbkę Czechosłowację - mówi Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej w Poranku Wnet.

Ekspert na antenie radia dodaje, że Jałta dotyczyła Polski i była podjęciem decyzji przez mocarstwa o jednym z państw nie informując go. Zdaniem Szeremietiewa na Ukrainie właśnie trwa wariant monachijski:

„Natomiast nie wykluczam również wariantu Jałtańskiego. Ukraina teraz jest w sytuacji dramatycznie beznadziejnej” - mówi polityk.

Zdaniem rozmówcy sytuacja na Ukrainie wygląda bardzo źle, albo nawet:

„Ukraina dziś znajduje się w sytuacji dramatycznie beznadziejnej” - mówi były wiceminister obrony.

Zdaniem polityka w kraju realizuje się dziś dobry, lecz ryzykowny scenariusz:

„Na Ukrainie realizuje się dziś wariant narodowo twórczy, co jest pozytywnym działaniem, jednak czy ten wariant będzie na tyle silny, aby uratować państwo Ukraińskie?”

Polska w tej sprawie może mieć wpływ na sytuację w Europie. Jak mówi rozmówca:

„Położenie Polski sprawia, że albo Europa będzie bezpieczna, albo nie. Mówili o tym prezydent Estonii i premier Orban, że Polska powinna przypomnieć sobie i zacząć odgrywać rolę lidera w tej części Europy. Moim zdaniem na nas ciąży obowiązek zbudowania ośrodka siły, który byłby wystarczająco poważny, aby Rosja nie mogła rozwijać swoich imperialnych planów” - uważa ekspert.

Zdaniem Szeremietiewa metoda działania prezydenta Rosji polega na całkowitym dezorganizowaniu społeczeństwa:

„Jest to stara sprawdzona metoda(...) dzięki czemu później wojsko jest używane w bardzo małym stopniu. Przypomnę, że po rozbiorach nie było wielkiej wojny Polsko-Rosyjskiej, a Targowica była pomysłem Polskim. Druga kwestia to novum w XXI w. to działania asymetryczne. Sytuacja w której występują słabo uzbrojeni partyzanci przeciwko regularnej armii. Wynalazkiem wojennym jest użycie partyzantów w celu ofensywnym” - mówi na antenie Radia Wnet.

Radio Wnet, lz

[fot: PAP/EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook