Jedynie prawda jest ciekawa


Szeremietiew: "Estonia jest w menu Putina"

07.09.2014

Rosjanie uprowadzili z terytorium Estonii oficera tamtejszego kontrwywiadu. Zrobili to prawdopodobnie w czasie przemowy w Tallinie prezydenta USA, który wkrótce miał lecieć do Wielkiej Brytanii na szczyt NATO. O tym, czy jest to wstęp do kolejnej rosyjskiej awantury rozmawiamy Romualdem Szeremietiewem, byłym wiceministrem obrony narodowej.

STEFCZYK.INFO: Uprowadzenie estońskiego oficera kontrwywiadu przez służby rosyjskie to takie sowieckie, prawda?

Romuald Szeremietiew: Owszem. Bardzo.

 

A był pan zaskoczony, że tego uprowadzenia dokonano w czasie, gdy przemawiał w Tallinie prezydent USA?

Nie, nie byłem zaskoczony. Estonia wydaje się być następna w menu pana prezydenta Putina.

 

Ze względów geograficznych, słabości państwa, czy też z powodu tego sławnego konfliktu o pomnik sowiecki w centrum Tallina?

To są różne względy. Warto przypomnieć, że Rosja zawsze chciała mieć silne oparcie o wybrzeże Bałtyku. Pierwszy bezpośredni konflikt między Wielkim Księstwem Moskiewskim a Rzecząpospolitą rozegrał się właśnie o nadbałtyckie Inflanty. Tak więc te bałtyckie dążenia rosyjskie mają długą tradycję.

 

Czas, kiedy pojawi się w putinowskim menu na pierwszym miejscu wydaje się być bliski z tego względu, że Ukraina jest bliska pokonania i walki mogą tam rychło wygasnąć.

 

Nie jestem pewien. Myślę, że to co teraz dzieje się na Ukrainie to jest tzw. pieredyszka. Mianowicie Putin dość zręcznie doprowadził do sytuacji, że może tę swoją stronę, która już zaczynała przegrywać, umocnić. Ta przerwa w walkach jest potrzebna do wzmocnienia tych tzw. separatystów i do wprowadzenia większej liczby wojska oraz mieć dobrą odskocznię do dalszej destrukcji Ukrainy. Więc nie przesądzałbym tego, że tam walki wygasną.

Natomiast nie wykluczam, że tak czy inaczej Estonia może być wkrótce obiektem zainteresowania bardziej widocznego niż nam się wydaje.

 

Czy jest nadzieja, że w stosunku do Estonii NATO faktycznie będzie się inaczej zachowywało niż w stosunku do Ukrainy, która nie jest członkiem Paktu?

W słowach przywódcy krajów natowskich wypowiadają się bardzo stanowczo i ostro. Miejmy nadzieję, że i w czynach tak będzie.

 

W sprawie uprowadzonego oficera estońskiego jednak NATO milczy...

No właśnie. I to wskazuje, że z tą stanowczością po stronie natowskiej mamy spore problemy.

 

To bardzo zły sygnał dla Polski i całego regionu.

Tak, na pewno nie jest to dobry znak, zwłaszcza, że nasz system militarny też wymaga bardzo intensywnej odbudowy.

 

Adam Szejnfeld powiedział dziś w TVN24, że stacjonowanie wojsk natowskich w Polsce byłoby tak jakby wywołaniem wilka z lasu, bo Rosja bardzo ostro by zareagowała. Ze strony polityka partii rządzącej padła więc sugestia, że może lepiej trzymać się z dala od tego całego NATO.

Tego wilka to nie trzeba specjalnie wywoływać, bo zdaje się on ciągle hasa bez względu na to, czy pojawi się jeszcze jedna owieczka, czy nie. Myślę, że pan Szejnfeld nie powinien zajmować się polityką zagraniczną i oceną planów rosyjskich.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: facebook.com]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook