Jedynie prawda jest ciekawa


Szeremietiew: Dlaczego martwimy się zapaścią niemieckiej armii?

02.10.2014

Rozmowa z prof. Romualdem Szeremietiewem, wykładowcą Akademii Obrony Narodowej, byłym szefem MON.

Stefczyk.info: Niemieckie media donosiły ostatnio o poważnym kryzysie niemieckiej armii. Zły stan wojska potwierdzała później minister obrony. O co w tej sprawie chodzi? Bundeswehra jest w zapaści?

Prof. Romuald Szeremietiew: Dziwi mnie dominujący ton w mediach, które martwią się, że Niemcy mają słabą armię. Polacy martwią się tym, to jakaś absurd. Gdyby taka wiadomość dotarła do nas w 1939 roku, to chyba byśmy nie byli zmartwieni... Jednak dla Polski ta sprawa ma mniejsze znaczenie. Bezpieczeństwo Polski zależy od niemieckiego wojska, ale tylko kiedy Niemcy są członkiem NATO, a władze będą podejmowały takie decyzje, które sprawią, że niemiecka armia zostanie wykorzystana, gdy nasze bezpieczeństwo będzie zagrożone. Stan armii Niemiec jest więc mniej ważne.

Co zatem jest najważniejsze?

Musimy sobie postawić pytanie, czy będzie wola władz niemieckich, by jakąkolwiek niemiecką armię wykorzystać na korzyść zagrożonej Polski.

Można być optymistą?

Tu właśnie pojawia się kłopot. Takie wnioski płynął z ostatniego szczytu w Walii. Widać było, że Niemcy nie są zainteresowane, by w sposób realny wzmocnić obecność Sojuszu na terenie Europy Środkowej, w tym na terenie Polski. W sukurs temu stanowisku biegną doniesienia z Niemiec. I te dotyczące stanu Bundeswehry, i te, które mówią o braku możliwości zrealizowania budowy tzw. szpicy Paktu. I w tym samym duchu wypowiedziała się minister obrony. Wszystko to wydaje mi się wiarygodne. Te doniesienia mogą być wiarygodne.

O co w tej sprawie może chodzić? Dlaczego taki temat się obecnie pojawia?

Być może w Berlinie toczą się jakieś walki polityczne między zwolennikami bliskich relacji z Rosją, a zwolennikami utrzymania dobrych relacji z Zachodem i USA. Wiadomości o kryzysie wojska może być argumentem na rzecz głębszych ustępstw wobec Rosji. Można przyjąć, że to jest tło obecnej debaty. Oczywiście jednak nie wykluczam, że wojsko niemieckie może mieć problemy. Jednak tło polityczne jest oczywiste. Prasa i elita polityczna Niemiec dość często prezentuje rosyjski punkt widzenia. To jest więc podejrzane.

Co ta sytuacja oznacza dla polskiej polityki zagranicznej? Powinniśmy się bardziej skupić na relacjach z USA?

W mojej ocenie tak powinniśmy zrobić. Ład międzynarodowy, w którym Polska odzyskała niepodległość i suwerenność, jest utrzymywany właśnie dzięki zaangażowaniu Ameryki. Jeśli do tego dołożymy, że Rosja stara się zminimalizować pozycję USA i zająć rolę rozgrywającego, to stanie się oczywiste, że zmiana obecnego ładu może nam bardzo zaszkodzić. Również naszej suwerenności, a nawet naszym granicom. Widać jaką przyszłość rosyjscy geopolitycy rysują Europie Środkowej. Mówi się wprost, że zachodnia część Polski zostanie oddana Niemcom, a na Południu powstanie państwo, który ma mieć w swoich granicach Chełm i Przemyśl. Nie jesteśmy zainteresowani, by Rosji się powiodło. Wszystko zależy głównie od USA. Nasze związki ze Stanami służą więc polskim interesom narodowym.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook