Jedynie prawda jest ciekawa

Szeremietiew: Dlaczego martwimy się zapaścią niemieckiej armii?

02.10.2014

Rozmowa z prof. Romualdem Szeremietiewem, wykładowcą Akademii Obrony Narodowej, byłym szefem MON.

Stefczyk.info: Niemieckie media donosiły ostatnio o poważnym kryzysie niemieckiej armii. Zły stan wojska potwierdzała później minister obrony. O co w tej sprawie chodzi? Bundeswehra jest w zapaści?

Prof. Romuald Szeremietiew: Dziwi mnie dominujący ton w mediach, które martwią się, że Niemcy mają słabą armię. Polacy martwią się tym, to jakaś absurd. Gdyby taka wiadomość dotarła do nas w 1939 roku, to chyba byśmy nie byli zmartwieni... Jednak dla Polski ta sprawa ma mniejsze znaczenie. Bezpieczeństwo Polski zależy od niemieckiego wojska, ale tylko kiedy Niemcy są członkiem NATO, a władze będą podejmowały takie decyzje, które sprawią, że niemiecka armia zostanie wykorzystana, gdy nasze bezpieczeństwo będzie zagrożone. Stan armii Niemiec jest więc mniej ważne.

Co zatem jest najważniejsze?

Musimy sobie postawić pytanie, czy będzie wola władz niemieckich, by jakąkolwiek niemiecką armię wykorzystać na korzyść zagrożonej Polski.

Można być optymistą?

Tu właśnie pojawia się kłopot. Takie wnioski płynął z ostatniego szczytu w Walii. Widać było, że Niemcy nie są zainteresowane, by w sposób realny wzmocnić obecność Sojuszu na terenie Europy Środkowej, w tym na terenie Polski. W sukurs temu stanowisku biegną doniesienia z Niemiec. I te dotyczące stanu Bundeswehry, i te, które mówią o braku możliwości zrealizowania budowy tzw. szpicy Paktu. I w tym samym duchu wypowiedziała się minister obrony. Wszystko to wydaje mi się wiarygodne. Te doniesienia mogą być wiarygodne.

O co w tej sprawie może chodzić? Dlaczego taki temat się obecnie pojawia?

Być może w Berlinie toczą się jakieś walki polityczne między zwolennikami bliskich relacji z Rosją, a zwolennikami utrzymania dobrych relacji z Zachodem i USA. Wiadomości o kryzysie wojska może być argumentem na rzecz głębszych ustępstw wobec Rosji. Można przyjąć, że to jest tło obecnej debaty. Oczywiście jednak nie wykluczam, że wojsko niemieckie może mieć problemy. Jednak tło polityczne jest oczywiste. Prasa i elita polityczna Niemiec dość często prezentuje rosyjski punkt widzenia. To jest więc podejrzane.

Co ta sytuacja oznacza dla polskiej polityki zagranicznej? Powinniśmy się bardziej skupić na relacjach z USA?

W mojej ocenie tak powinniśmy zrobić. Ład międzynarodowy, w którym Polska odzyskała niepodległość i suwerenność, jest utrzymywany właśnie dzięki zaangażowaniu Ameryki. Jeśli do tego dołożymy, że Rosja stara się zminimalizować pozycję USA i zająć rolę rozgrywającego, to stanie się oczywiste, że zmiana obecnego ładu może nam bardzo zaszkodzić. Również naszej suwerenności, a nawet naszym granicom. Widać jaką przyszłość rosyjscy geopolitycy rysują Europie Środkowej. Mówi się wprost, że zachodnia część Polski zostanie oddana Niemcom, a na Południu powstanie państwo, który ma mieć w swoich granicach Chełm i Przemyśl. Nie jesteśmy zainteresowani, by Rosji się powiodło. Wszystko zależy głównie od USA. Nasze związki ze Stanami służą więc polskim interesom narodowym.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook